Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Zerdeçal Gebelikte Güvenli mi?

Zerdeçal Gebelikte Güvenli mi?

İlaçlardan kaçan anne adaylarının tercih ettiği ve sağlıklı baharatlar arasında ilk sıralarda yer alan zerdeçalın pek çok yararı vardır, ancak yüksek dozlarda tüketilmesi anne karnındaki bebeğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Dünyanın dört bir yanında yemeklerin lezzetini artırmak için de kullanılan baharatların başında gelen zerdeçal, yaygın olarak Hint mutfağında kullanılır. Antioksidan bakımından zengin olan zerdeçalın, eklem ağrısı, sindirim sorunları, yorgunluk, kolesterol, baş ağrısı, soğuk algınlığı, kanser, diyabet, depresyona iyi gelme gibi bilimsel olarak kanıtlanmış sayısız faydaları vardır. Zerdeçalın toz veya doğal kök formlarını kullanabileceğiniz gibi baharat ya da takviye olarak da alabilirsiniz.

Hamilelik döneminde sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı önleyen, kas ve eklemlerinizde görülen ağrıları azaltmak için kullanılan zerdeçalın yaklaşık % 3’ünü oluşturan etken madde olan kurkumin, büyük dozlarda kullanıldığında sorunlara neden olabilir. 

Zerdeçalın zararı var mı?  

Zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin, östrojen hormonunu taklit edebilir. Bu da beraberinde erken doğum ve düşük yapma riskine neden olabilecek rahim kasılmalarını başlatabilir.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor