Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

27 Haftalık Gebelik

27 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Hamilelikle birlikte sizin dışınızda da minik bir bireyin sorumluluğunu taşıdığınız için tepkilerinizin daha net olduğu ve artık çok daha rahat bir şekilde ‘Hayır’ diyebildiğiniz bir döneme girmiş olabilirsiniz. Bu sizin için emin olun çok daha keyifli olacak. Kendinizi çok daha rahat ifade etmeye başlayacaksınız. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz şimdi karnabahar boyutunda. Bu noktada, muhtemelen sizin ve eşinizin sesi arasında ayrım yaparak farklı tepkiler veriyor olacak. Bebeğiniz birkaç haftadır diyaframının istemsiz hareketleri nedeniyle hıçkırıyor ve siz hıçkırıklarını hissedebilirsiniz. Bebeğinizin hıçkırığının yetişkin bir insandan tek farkı ciğerleri sıvı dolu olduğu için sessiz olmasıdır. Yine de karnınızı zıplatacak, bunu görmek ve hissetmek eğlenceli olacaktır! Bu hafta, ikinci üç aylık döneminizin sonuna geldiniz, bebeğiniz de öyle! Sadece 13 hafta önce geriye baktığımızda, bebeğinizin neredeyse bir kiloya ulaştı. Tüm büyük vücut sistemleri gelişti ve çalışıyor, ancak bu sistemlerin olgunlaşması ve kilo alması için hala zamana ihtiyacı var. Bebeğiniz bu noktada doğsaydı, yüzde 90’lık bir hayatta kalma oranına sahip olurdu. İlk üç aylık döneminiz gerçekten bir gelişim zamanı iken, ikincisi bu yeni oluşumlara dayanır ve tanım ekler. İkinci üç aylık dönemin sonunda, işitmesi iyi gelişmiştir ve rahim dışındaki seslere bile cevap vermeye başlar. Kolları ve bacakları ikinci üç aylık dönemde meydana gelen büyüme sürecinin bir başka örneğidir. İlk üç aylık dönemde, küçük tomurcuklar olarak başladığı süreçte kolları ve bacakları uzadı, yarı saydam derisinin altında kemikler oluşmaya başladı. İkinci üç aylık dönemde kolları ve bacakları neredeyse doğumdaki büyüklüğüne ulaştı. Artık bebeğiniz o kadar çok tekmeliyor ki aniden sessiz kalırsa endişelenebilirsiniz. Bir bebeğin ne kadar tekme attığı hem kişiliği hem de sağlığının göstergesidir. Her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak istiyorsanız, ortalama bir vuruş sayısını hesaplayabilirsiniz. Ölçmek için sol tarafınıza yatın ve en az 10 hareketini nasıl hissettiğinizi kontrol edin. Bunu bir hafta boyunca her gün yapın. Dokuzuncu ayınıza girdiğinizde ve rahim içerisindeki alanı daralacağı için hareketleri değişecektir. Unutmayın!

27. hafta ultrason

Bebeğiniz hızla büyüdüğü için artık tam bir profil görmeniz giderek zorlaşıyor. Son üç aylık döneminin başlamasıyla birlikte ağırlığını üç katından fazla artırmasına rağmen daha büyümek için çok yolu var. 

27. Haftanın İpucu

Sürekli büyüyen karnınız egzersiz yapmanızı engellemeye başladıysa yüzme sizin için iyi bir alternatif olabilir. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Doğumda destek istiyorsanız doula araştırmaya başlayabilirsiniz. 
  • Kordon kanı bankacılığını araştırın.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor