Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

1 Haftalık Gebelik

1 Haftalık Gebelik

Hamileliğinizden haberinizin olmadığı hafta diyebiliriz.

Bedenimde neler değişiyor?

Gebe kalmaya çalışıyorsanız (veya hamile kaldığınızı düşünüyorsanız), bebeğinizi taşımak ve beslemek için vücudunuzun en iyi durumda olmasını sağlamanız gerekir. Bunun için hayatınızı düzenlemeye başlama zamanı. Alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarın. Ayrıca kullandığınız ilaçlarla vedalaşmanız gerekir. Bu nedenle doktorunuza, kullandığınız ilaçların güvenli olduğundan emin olmak için gebe kalmaya çalıştığınızı söyleyin.

Hamileliğiniz son adet döneminizin ilk gününden itibaren hesaplanır. Gebelik bugünden yaklaşık iki hafta sonra ortaya çıkar ve o zaman gerçekten hamile kalmış olursunuz. Sadece 40 kısa haftada bebeğiniz minik bir tohumun büyüklüğünden dolgun karpuzun büyüklüğüne ulaşacak baştan söyleyelim.

Bebeğinizin gelişimi 

Bebek? Bu kavrama henüz alışmanız kolay olmasa da ve hamileliğinizin ilk haftasında bile olsanız teknik olarak henüz ortada bir bebek yok diyebiliriz. Neden mi? Son adet tarihinizin ilk gününden itibaren 40 gün sonra hamileliğiniz hesaplanır. Bu yönteme göre, spermin yumurtaya nüfuz etmesinden yaklaşık iki hafta önce “hamileliğin” başlangıcı kabul edilir. Bu nedenle evde yaptığınız hamilelik testinde çift çizgiyi gördüğünüzde aslında 1 haftalık değil, 4 haftalık hamilesiniz diyebiliriz…

1. hafta ultrason

1. ve 2. Haftalarda bebeğinizin ultrason görüntüsü yoktur. Hekiminiz 40 haftayı hamilelik döneminiz içinde saysa da gerçekten hamile değilsiniz. Gebeliğinizin son tarihi, son adet tarihinizin (SAT) ilk günü kullanılarak hesaplanır. Açıkçası o sırada hamile değildiniz, ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız bebeğinizin doğum tarihini tahmin etmek için sahip olduğu en iyi referans olarak bu hesaplamadan yararlanır. 

1. Haftanın İpucu

Sabah rutininize vücudunuzda kalsiyum, demir ve B Vitamini eksikliği söz konusu ise doğum öncesi multivitamin desteği eklenmesi için doktorunuzla konuşun. Özellikle hamile kalmadan önce ve hamileliğinizin ilk haftalarında her gün en az 400 mikrogram folik asit alırsanız, bebeğinizin beyni, kalbi ve omuriliğini etkileyen belli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. 

Yapılacaklar Listesi 

• Henüz yapmadıysanız doğum öncesi vitamin almaya başlayın. 

• Son bir ya da iki gününüzü not edin. 

• Eşinizle, herhangi bir genetik rahatsızlık olup olmadığını öğrenmek için aile öykünüzü öğrenin. 

• Sigarayı bırakın. 

• Alkolle vedalaşın. 

1. Hafta SSS

Hamile olduğumu ne zaman öğrenebilirim?

Bugün eczanelerde, “erken sonuç” gibi etiketler içeren testlere çok kolay ulaşabilirsiniz. Yumurtlamadan 10 gün sonra yani 5 günlük hamileyken evde yapabileceğiniz idrarda gebelik testiyle öğrenmeniz mümkün. Çünkü bu testler idrarınızdaki (hCG) seviyelerini tespit etmede diğerlerinden daha hassastır. hCG, hamile kaldıktan kısa bir süre sonra vücudunuzun üretmeye başladığı bir hormondur. HCG düzeylerini hamileliğin bu kadar erken döneminde tespit etmek zor olabilir, çünkü “erken sonuç” testleri bile, bunları kullandıktan sonra daha kesindir. Olumsuz bir test sonucu ile karşılaşsanız bile birkaç gün sonra testi yenileyebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor