Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Hamilelikte Akne Nedir?

Hamilelikte Akne Nedir?

Gebelik aknesi, muhtemelen hormon değişikliklerinden kaynaklanan cilt problemlerinden biridir. Hamilelikte döneminde sık görülür. Bazı kişilerde daha hafif görülürken bazı kişilerde çok daha şiddetli görülebilir. 

Gebelik Akne Nedenleri

Hamileyken aknenin ana nedeni, ilk üç aylık dönemde artan hormon seviyeleridir . Daha yüksek seviye, cildinizin doğal yağ üretimini artırır. Kimin hamilelik aknesi geliştireceğini tahmin etmek zordur. Bununla birlikte, akne geçmişiniz varsa veya adet döngünüzün başlangıcında akne alevlenmeleri varsa daha yüksek bir riskiniz vardır. İlk üç aylık dönemde sivilceniz olmazsa, ikinci veya üçüncü üç aylık dönemde olağan dışı kesintiler yaşama olasılığınız düşüktür.

Hamileyken sivilceyi yönetmek zor olabilir. Bunun en önemli nedeni, reçeteli ve reçetesiz satılan birçok tedavinin yüksek doğum kusurları riski ile gelmesidir. Genel olarak, bebeğinize zarar verme ihtimali çok az olan ilaçları tercih etmeniz gerekir.

Hamilelikte Akne Tedavileri

Gebelik aknesi doğal bir durumdur. Hormon seviyeleriniz normale döndüğünde genellikle kaybolur. Yapılacak en güvenli şey, reçeteli sivilce ilaçlarından veya reçetesiz satılan kimyasal leke tedavilerinden kaçınmaktır. Bunun yerine, uyuşturucusuz ev ilaçlarına güvenebilirsiniz. Ancak hamileyken veya hamile kalmayı planlarken herhangi bir akne tedavisine başlamadan önce, sizin için en iyi ve en güvenli olanı doktorunuzla konuşun.

Hamilelikte Akne: Güvenli Olmayan Tedaviler

Riskler çok yüksek olduğu için, ilacı alan doğurganlık çağındaki kadınların tedaviye başlamadan en az 1 ay önce başlayarak iki tür doğum kontrolünden geçmeleri gerekir. Ayrıca tedavi bittikten sonra en az 1 ay boyunca iki doğum kontrol yöntemi kullanmaya devam etmeleri gerekir. Ayrıca kadınların tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında hamilelik testi yaptırması gerekir.

Aynı nedenlerden dolayı, bazı uzmanlar salisilik asit içeren topikal tedavilerin kullanılmamasını da önermektedir. Bu, reçetesiz satılan birçok üründe bulunan bir bileşendir.

Diğer Topikal Akne Tedavileri ve Gebelik

Bazı uzmanlar, azelaik asit veya eritromisin içeren topikal reçeteli ürünler önermektedir. Diğer seçenekler, benzoil peroksit veya glikolik asit içeren tezgâh üstü ürünleri içerir. Cilde uygulanan aktif ilaçların sadece yaklaşık %5’i vücut tarafından emilir. Bu nedenle, bu tür ilaçların artmış doğum kusurları riski oluşturmayacağına inanılıyor. Ancak, birçok topikal ilacın hamilelikte yeterince araştırılmadığını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir akne tedavisine başlamadan önce doktorunuzla tekrar konuştuğunuzdan emin olun.

Gebelikte Akne Önleme

Gebelik aknesi, genellikle doğumdan sonra düzelen doğal bir durumdur. Bu yüzden en güvenli hareket tarzı iyi cilt bakımıdır. 

Hamilelik sivilcesini tedavi etmenin bazı ilaçsız yolları:

  • Yıkamayı günde iki kez ve aşırı terlemenin ardından sınırlayın.
  • Yıkarken nazik, yağsız, alkolsüz ve aşındırıcı olmayan bir temizleyici kullanın.
  • Yüzünüzü hafifçe yıkamak için pamuklu bir bez veya el bezi kullanın (ancak her seferinde temiz bir bez veya ped kullanın ve değiştirin).
  • Yıkadıktan sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Ardından nazikçe kurulayın ve nemlendirici uygulayın.
  • Aşırı temizlikten kaçının. Cildin yağ bezlerini aşırı uyarabilir.
  • Yağlı cildiniz varsa, günlük şampuanlamak en iyisidir. Saç çizgisine yakın yağlı saç köpüğü veya pomadından kaçının.
  • Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin.
  • Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun çünkü parmaklarınızda bakteri vardır.
  • Kulaklık kullanın. Yüzünüze cep telefonu tutmayın.
  • Her şeyden önce, sivilcelerinizi sıkma veya patlatma eğiliminden kaçının. Bu kalıcı sivilce izlerine neden olabilir. Gözenekleri tıkadıysanız, profesyonel bir yüz bakımı yaptırmanız gerekir.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor