Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

6 Haftalık Gebelik

6 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Birkaç hafta önce gerçekten hamile olup olmadığınızı merak ettiğinize inanabiliyor musunuz? Muhtemelen, şu anda vücudunuz size yüksek sesle ve net bir şekilde hamile olduğunuzu hatırlatmaya başladı ki bu yüksek ses eşlik eden bulantı, kusma, göğüs ve baş ağrısı, kabızlık, yorgunluk, halsizlik ve ani değişen ruh durumu gibi problemler nedeniyle sizin için biraz rahatsız edici olabilir. Vücudunuz bebeğinizin sağlıklı gelişimi için karmaşık işlerle uğraşıyor ve merak etmeyin bu dönem geçici. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bu haftanın sonunda bebeğiniz üçe katlanacak! Kalbi şimdi düzenli bir ritimle atıyor. Bebeğinizin kalbi stetoskopla duyulamayacak kadar hafif atsa da vajinal ultrasonla duyulma ihtimali vardır. Bugünden doğuma kadar, çocuğunuzun kalbi ortalama yetişkin kalbinin iki katı olarak dakikada ortalama 150 kez atacaktır. Ayrıca bu hafta bebeğinizin beyin yarım küreleri oluşmaya başlar. 

6. hafta ultrason

Gelişmekte olan embriyonun önceki haftadan daha farklı görünmeye başlar. Bebeği doğuracak kıvrımlı, ortada göbek kordonu bulunur. Baş daha belirginleşmiştir. Kolların ve bacakların sonunda geliştiği yerde küçük tomurcuklar görülebilir. Bebeğinizin başı vücudunun geri kalan kısmı kadar büyüktür, ancak kol ve bacak uçları uzamaya başlar. Burnu görülecek şekilde ortaya çıkmaya başlamıştır ve göz kapakları oluşur. Bebeğinizin gözlerinde bu noktada bir mercek, ayrıca bir iris, kornea ve pigmentli retina vardır. Bebeğinizin omurgası tamamen gelişmiş ve her iki ucunda da kapanmıştır. Akciğerlerinin içindeki bronşlar ortaya çıkmaya başlar ve doğduktan sonra dallanmaya devam edecekler. İlerleyen zamanlarda bu dallar akciğerlerindeki 300 milyon küçük hava kesesine (alveoller) bağlanacaktır. 

Kanınız büyüyen bebeğinize besin ve oksijen sağlıyor olsa da doğrudan ona doğru akmaz. Bunun yerine çok sayıda küçük kök ve damarla disk şeklinde görünen göbek kordonundan bebeğe plasenta yoluyla geçer. Plasenta bebeğin büyümesini destekleyen hormonlar üretir; ayrıca fetusa besin ve oksijen gönderir, bebeğin atığının atılmasına yardımcı olur. Bunu, kan dolaşımının bebeğinizle doğrudan karışmasını önleyen muhteşem bir filtre olarak düşünün. Bu filtre nedeniyle, bebeğiniz sizinkinden farklı bir kan grubuna sahip olabilir.

Şimdi embriyo gelişmeye devam ederken dizlerini göğsüne doğru çekmiş, başını karnına doğru kıvırmış halde kalacağı karakteristik C şeklini alır. Doğumdan sonra bile bebeğiniz bu pozisyonu alarak uyumak isteyebilir. Bu şekilde, göbek kordonu embriyonun karnına doğru büyür ve ardından gebelik kesesine doğru uzanır. Karnın hemen yukarısında, kalp atarak ilk kez bebeğiniz olacak küçük formda kan pompalamaya devam eder. C şeklinin arkası boyunca, nöral bir tüp bebeğinizin olgunlaşmamış omuriliğini oluşturur.

Bebeğinizin büyümesini ve gelişimini takip etmek için, hekiminiz  embriyonun boyutunu baştan aşağıya doğru ölçecektir. CRL veya taç yumru uzunluğu olarak adlandırılan bu ölçüm, hamileliğiniz boyunca bebeğinizin gelişim gösterdiğinden emin olmak ve bebeğinizin doğabileceği tarihi tahmin etmek için kullanılacaktır.  

6. Haftanın İpucu

Doğum öncesi vitaminleri almakta sorun yaşıyor olabilirsiniz. Hekiminize folik asit kullanımını ve çocuklarda da kullanılan çiğneme tableti şeklindeki takviyeleri sorabilirsiniz. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Hazırsanız, iyi haberi aile üyeleriyle ve arkadaşlarınızla paylaşmaya başlayın.
  • Sürecinizi takip edecek hekiminizi belirleyin.

6. Hafta SSS

Neden bulantım yok?

Her hamilelikte mide bulantısı ya da kusma problemi yaşanmayabilir. Bu durum bebeğinizin sağlıksız olduğu anlamına gelmez.  İlk trimesterde ortaya çıkan hCG (insan koryonik gonadotropin), östrojen ve diğer hormon seviyelerindeki hızlı yükselişi tolore edebilecek daha güçlü bir yapıya sahip olabilirsiniz. Bu seviyeler hamilelik sırasında (hamileliğin ilk haftalarında her hafta iki katına çıkan tek başına hCG seviyeleri hızla yükselir) yükselir ve bu da mide bulantısı problemi yaşamanıza neden olabilir. İkinci üç aylık döneme ulaştığınızda, bu hormon seviyeleri hala artarken, daha yönetilebilir bir seviyeye doğru azalır.

Eğer mide bulantınız yoksa, kendinizi şanslı sayın ve hamileliğin en sert dönemlerinden biri olan ilk dönemi çok fazla sorun yaşamadan geçirebilmenin tadını çıkarın.

Hamilelikte doğru doktor seçimi nasıl yapılır?

Bulunduğunuz yer, sağlık sigortanız, arkadaşlarınız, bireysel sağlık geçmişiniz, aile sağlık gelişiminiz hekiminizi belirleme konusunda önemli kriterler arasında yer alır. Evinize yakın, doğum koçunuz ve aile üyelerinizin doğum sırasında hazır bulunmalarına izin veren bir merkez arıyor olabilirsiniz, ama bunlardan da önemlisi 7 gün 24 saat anestezi hizmeti veren ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine sahip olan bir merkez seçmeniz çok önemlidir. 

Hamilelikte ne kadar kilo almam gerekir?

Hekiminizin önerdiği seviyelerin üstünde aldığınız kilo sağlıklı değildir. Gebelik diyabeti, hamileliğe bağlı yüksek tansiyon, erken doğum gibi birçok sağlık sorununa yönelik riskinizi artırır. Bu nedenle hekiminizin önerdiği beslenme düzenine göre hareket edin ve mümkün olduğunca gereğinden fazla kilo almamaya çalışın. 

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor