Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Bir dakika içerisinde çok mutlu, kızgın, duygusal, güçlü, güvensiz ve aynı derecede stresli hissediyor musunuz? Bunların hepsi hamilelikle birlikte gelen normal ruh hali değişimlerinin bir parçasıdır, endişelenmeyin. Hormonlarınız alevleniyor, bu yüzden duyguların aynı şekilde gerçekleşmesi doğaldır, özellikle de büyük bir yaşam değişikliği yoldaysa… 

Bebeğinizin gelişimi 

Embriyonuz artık bir karabiber tanesi büyüklüğünde ve beyin, omurilik, kalp ve kan damarlarının oluşumu hızlı bir şekilde devam ediyor. Henüz hekiminiz ve siz duyamasanız da bebeğinizin kalbi ilk defa bu hafta atmaya başlayacak! Kalp bu aşamada basit bir oluşuma sahip olmasına rağmen çalışmaya başlayan ilk organdır ve önümüzdeki hafta sağ ve sol odaları da oluşmuş olacaktır. Hamileliğin bu erken evresinde, kalp dakikada 90-100 atış yapar. Embriyo 8 haftaya ulaştığında, kalp atış hızı dakikada yaklaşık 120-160 atışa çıkar. Bebeğin kalp atış hızı, hamileliğin geri kalanında bu aralıkta kalacaktır. 

Ve küçük bebeğiniz gerçekten büyümekle meşgul! Embriyonuz, 

  • Sinir sistemini, kulakları, gözleri, iç kulağı ve birçok bağ dokusunu oluşturacak dış ektoderm; 
  • Akciğerler, bağırsaklar ve mesane gibi iç organlara dönüşecek olan endoderm veya iç tabaka;  
  • Kalp ve dolaşım sistemi için yol açacak olan orta mezodermden oluşan üç ayrı katmana sahip. 
  • Gelecek haftalarda, mezoderm ayrıca kemikler, kaslar, böbrekler ve üreme organlarına dönüşecektir.

5. hafta ultrason

Ultrasonda karanlık bir alan içerisinde küçücük bir nokta görebilirsiniz. Bu karanlık alan, gebelik kesesini dolduran sıvıdır.  Bu sıvı, bebeğinizin gelecek aylarda yaşayacağı amniyon sıvısını içeren bir keseyle değiştirilecektir. Sıvının içindeki beyaz daire bebeğinizin kesesidir. Plasenta tam olarak oluşmadan önce, bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besin maddelerinin büyümesinde rol oynar ve plasenta hamileliğin sonlarında tamamen oluşana kadar kan hücreleri üretir. Birinci trimesterin (hamileliğinizin ilk üç ayının) sonuna doğru bu beyaz kese kaybolur ve artık ultrasonda görülmez. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız son adet tarihinizden (SAT) itibaren 40 haftalık süreci hesaplayarak bebeğinizin tahmini doğum tarihini belirler ve embriyonun ölçüleriyle gelişimini değerlendirir. 

Hayal etmesi zor, ama bu hafta bebeğiniz hala bir nokta büyüklüğünde. Ultrasonda gebelik kesesi içinde sıkışmış minik beyaz bir görüntü olarak size ‘Merhaba’ iyen bebeğiniz artık bir top gibi değil, kıvrılmış bir tüp gibi görünüyor. Bir ucu bebeğinizin başı; diğeri ayakları olacak. Bu iki uç arasında omurilik oluşuyor ve 5. haftada bebeğinizin sırtında bir dizi omur oluşmaya başlayacak. Bu bebeğinizin merkezi sinir sisteminin başlangıcıdır.

5. Haftanın İpucu

Değişen progesteron seviyeleri, düşük kan şekeri, düşük kan basıncı ve artan kan hacminiz nedeniyle sürekli uyumak isteyebilirsiniz ki bu dönemde üzerinize çöken uyku hissini her fırsatta değerlendirmenizi öneririz. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Gelecek 8 ay boyunca düzenli bilgi almanızı sağlayacak bir hamilelik uygulaması indirin. 
  • Hamileliğinizin hatıralarını kaydetmek için bir defter ya da hamilelik günlüğü almanın tam zamanı…
  • Hamilelikle ilgili paylaşım gruplarını takip etmeye başlayın. 
  • Bol su içtiğinizden emin olun.
  • Düzenli kontrolleriniz için gideceğiniz hastane ve hekimi belirleyin.
  • Sağlık sigortanızın neleri karşıladığını öğrenin. 

5. Hafta SSS

İnsanlara hamile olduğumu ne zaman söylemeliyim?

Hamileliğinizle çok heyecanlanmış olsanız da biraz beklemekte ve ilk etapta herhangi bir sorun yaşadığınızda desteğini ve yanınızda olmasını beklediğiniz kişilere bilgi vermenizde fayda vardır diyebiliriz. 12. haftadan sonra, düşük yapma riski azalır, bu dönemden sonra söylemek çok daha sağlıklı olacaktır.

Hangi reçeteli ilaçlar hamilelik sırasında güvenlidir?

Bu sorunun en doğru yanıtını hekiminizden alabilirsiniz. Özellikle kronik bir hastalığınız nedeniyle ilaç kullanıyorsanız hekiminizle mutlaka konuşun, çünkü bebeğiniz çok hızlı büyüyor ve organları en savunmasız döneminde. Tedavi edilmeyen birçok hastalık bebeğiniz için onları tedavi eden ilaçlardan daha zararlı olabilir.

İlaçlar doğmamış bebeğimi nasıl etkiler? 

Esas olarak ilacın özelliklerine, ne kadar aldığınıza ve hamileliğiniz sırasında ne zaman aldığınıza bağlıdır. Bebeğiniz gebe kaldıktan sonraki 18-55 gün arasındaki ilaçlara daha duyarlıdır. 18 günlükten önce, vücudunuz genellikle kendiliğinden hasarlı bir embriyoyu iptal eder. 55 gün sonra bebeğiniz, yediğiniz herhangi bir şey tarafından zarar görme ihtimali daha düşüktür. 

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor