39 Haftalık Gebelik

annelikhikayesi
3 Min Read

Bedenimde neler değişiyor?

Hala hamile misiniz? Sorun yok. Henüz beklediğiniz tarihinize ulaşmadınız ve doğmamış bebeğiniz büyük olasılıkla doğum gününe hazırlanmak için fazladan bir hafta kullanabilir. Kadınların yüzde 5’inden azı 40. haftada doğum yapıyor, bu da bebeğinizin bir iki saatte ya da birkaç günde gelebileceği anlamına gelir. Fakat bunun kararını siz değil minik mucizeniz verecek. Doğumunuz hafif kramplar ya da suyunuzun gelmesiyle başlayabilir. Bunlardan herhangi biri olduğunda hekiminize bilgi verin. Hastaneye gittiğinizde muhtemelen rahim açıklığınız 3-4 cm civarında olacak ve yavaş yavaş doğum eylemiyle tanışmaya başlayacaksınız. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz şimdi bir balkabağı büyüklüğünde. Hamileliğinizin ikinci üç aylık döneminin ortasından bu yana cildini kaplayan verniks adı verilen beyaz, kremsi ve yağlı ince tüyleri döküldü. Şimdiye kadar muhtemelen doğum ağırlığı ve uzunluğa ulaştı. Doğduktan sonra vücudu kendini korumasına yetecek kadar yağ biriktirdi ve plasentanız bebeğiniz doğana kadar onu hastalıklardan korumaya yardımcı olacak besin ve antikorları sağlamaya devam ediyor. 

Doğumunuzu nasıl gerçekleştireceğinizi hekiminizle görüşmüş olabilirsiniz, ancak planınızın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bebeğinizin doğum için uygun konumda olup olmadığına bağlıdır. Hekiminiz son haftalarda bebeğinizin pozisyonunu, gebelik yaşınız veya bebeğinizin nasıl ve ne zaman doğabileceğine dair daha net bilgi almak için ultrason isteyebilir. Bebeğinizin başı pelvisinize doğru bakıyorsa normal doğuma hazırsınız demektir. Ancak makat duruşu dediğimiz pozisyondaysa hekiminiz normal doğum yerine sezaryen doğumu önermek durumunda kalabilir. Bu haftalarda bebeğiniz doğum kanalına doğru indiği için daha rahat nefes alabildiğinizi fark edeceksiniz, ancak o kadar rahatlamayın! Bu sefer de mesanenize baskısı artacağı için daha sık tuvalete gitmeye başlayacaksınız. Ayrıca, bebeğiniz rahminizin içinde o kadar sıkışık bir pozisyondaki kendine yer açmak için organlarınızı tekmeleyecek bunu da bilin. Genellikle bebeğinizin ne kadar büyük olduğu önemli değildir, çünkü başı doğum kanalınıza doğru inişte olduğu için doğduğunda biraz koni başlı görünebilir. Ancak endişelenmeyin. Doğumdan yaklaşık 24 saat sonra kafası olması gereken şekline dönecek. 

39. hafta ultrason

Hekiminiz ultrasonda bebeğinizin yüzünün 3/4’ünü hatta kirpiklerini bile görebilir. Bebeğinizi tam olarak görebileceğiniz zamanlar bitti. Ama doğduğunda en çok kime benzeyeceğini artık daha net biliyorsunuz!

39. Haftanın İpucu

Aylardır emeğinizin nasıl gideceğini hayal ediyor olsanız bile, şansınız planladığınız gibi gitmeyecek. Örneğin, suyunuz kırılabilir, ancak herhangi bir kasılma yoksa, uyarılmanız gerekebilir. Veya belki de emeğiniz o kadar hızlı ilerleyecektir ki, hastaneye ayak basar basmaz bir tane almayı planlıyor olsanız bile, epidural için zaman kalmayacaktır. Açılan her şeyle gitmeye hazır olun. Küçük bir doğum günü dramı yaşamış olsanız bile, bunların tümünün bebeğinizin doğum hikayesinin değerli ve sıkça anlatılan bir parçası olacağını unutmayın.

Yapılacaklar Listesi 

  • Öğrendiğiniz tüm gevşeme ve nefes alma tekniklerini uygulayın. 

39. Hafta SSS

Hastaneye gidemeden yolda doğum başlarsa ne olur? 

Her şeyden önce bu çok nadir gerçekleşen bir durumdur ve muhtemelen karşılaşmayacaksınız sakin olun. Muhtemelen doğum sancınız başladığı andan itibaren yola çıkmış olacaksınız ve hastaneye ulaştığınızda doğum süreciniz de ilerlemeye başlayacak.

Share This Article
Leave a comment