Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

38 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Bebeğinizin artık her an gelebileceği haftalardasınız. Suyunuz bir anda gelebilir ve hiç olmadık bir ortamda sizi korkutabilir. Endişelenmeyin ama hemen hekiminizi arayın.

Bebeğinizin gelişimi 

Bebekler genellikle 38-42 hafta arasında herhangi bir zamanda doğabilir. Bebeğinizin beyninde yutması ve hatta doğduktan sonra daha iyi uyumasına yardımcı olacak bağlantılar kuruluyor. Rahimde rahatça geçirdiği son birkaç haftanın tadını çıkarmaya başlıyor. Bugün doğmuş olsa, yine de tam zamanında gelmiş bir bebek olarak kabul edilebilir. Nefes alma, sindirim ve dolaşımın düzenlenmesi gibi karmaşık işlerden sorumlu beyni her gün çok daha iyi çalışıyor. 

38 haftalık hamileyken bebeğiniz nihayet nefes alıp verebilir. Bebeğiniz 3 kilodan fazla ağırlığa sahip olabilir ve boyu 50 cm’den fazla olduğu için artık alanına sığmıyor. Bebeğiniz o kadar büyük ki dizleri ve dirseklerini sürekli hareket ettirmesi ve hatta katlaması gerekiyor. Hareketlerinin farkında olmalısınız. Doğum ve doğum sırasında kalp atış hızı dakikada 120 ila 160 arasında olacaktır. Muhtemelen onun hıçkırıklarının daha çok farkında olacaksınız. Onlar bebeğiniz nefes alırken amniyotik sıvıyı solumasının sonucudur ve karnınızın dışından da fark edilebilecek şekilde güçlü olabilir. Akciğerleri büyük olasılıkla tamamen olgunlaşmıştır. Hamileliğin bu son haftalarında, henüz yaşamadıysanız kasılmalarla karşılaşmaya hazır olun. Bu kasılmalar doğumun başladığı anlamına gelmeyebilir. Doğmamış bebeğinizin vücudunun doğumuna hazır olmadan önce gelişmesi ve olgunlaşması zaman alırken bu arada bedeniniz de doğuma hazırlık için pratik yapıyordur. Rahminizde ağrının da eşlik ettiği bir sıkışma hissetmiş olabilirsiniz.  Bu yeni başlayan kasılmalara yalancı doğum sancısı da denir. Aktif doğuma yol açmasalar da sizi doğuma hazırlarlar. Yalancı doğum sancıları geldiğinde oturup ayaklarınızı uzatın, bir iki bardak su için. Kasılmalarınız azalacaktır. Ancak dinlendiğiniz ve iki saati geçtiği halde durmayan kasılmalarınız varsa doğumun habercisi olabilir. Doğum başladığında kasılmalar daha uzun sürer, güçlü ve düzenli hale gelir. Kasılmalarınız beş dakika gibi düzenli aralıklarla gelmeye başladığında, muhtemelen hekiminizi aramanın zamanı gelmiştir.

38. hafta ultrason

Gebeliğin son birkaç haftasında bebeğinizin hareket etmesi için çok daha az alanı var. Siz veya hekiminizin, bebeğinizin gelişimi hakkında herhangi bir endişesi varsa, özellikle hareketi çok seyrekleşirse, onu kontrol etmek için ultrason muayenesinde fayda vardır. 

38. Haftanın İpucu

Pek çok anne adayı doğum için vücudunda biriken enerjinin farkında olmadan son gücünü de temizlik yapmaya, bebeğinin odasını düzenlemeye harcayabilir. Ama hatırlatalım. Siz dokuz aylık hamilesiniz! Enerjinizinden tasarruf edin, çünkü doğum sırasında ona çok ihtiyacınız olacak. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Doğumla ilgili finansal konuları tamamlayın. 
  • Bebeğinizin ismini belirleme zamanı. 

38. Hafta SSS

Bebeğime klasik müzik dinletmeli miyim? 

Bazı çocuk gelişimi uzmanları, doğmadan önce bebeğinize klasik müzik dinletmenin bebeğinizi canlandıracağına, IQ’sunu artıracağına, ileriki yaşamında yaratıcılığını, konuşma, görme ve duyma yeteneğini geliştireceğine inanmaktadır. Klasik müzik bebeğinizi gerçekten daha akıllı ve daha yaratıcı hale getirecek mi? Olabilir. Hayvan çalışmalarında, doğumdan önce ve sonra Mozart’ı dinleyen sıçanlar, bir labirentin sonunu dinletilmeyen sıçanlara göre çok daha hızlı bir şekilde bulabildiler. İnsan çalışmaları, bebeklerin kalp atış hızlarının arttığını ve doğumdan önce müzik çalınırken daha uzun süre uyanık kaldıklarını göstermektedir. Klasik müziğin bebeğinize entelektüel bir destek vereceğini düşünüyorsanız ve bundan hoşlanıyorsanız devam edin ve dinleyin. Klasik müziğe dayanamıyorsanız veya müzik çalmak için zamanınız yoksa, sorun değil. Klasik müzik bir bebeğin IQ’sunda bir fark yaratırsa, muhtemelen çok küçük bir farktır.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

37 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor