Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Hamilelikte Varis

Hamilelikte Varis

Hamilelik döneminde en sık görülen problemlerden biri de varistir. Hamilelik öncesi varisiniz varsa hamilelik döneminde bu varislerin canınızı sıkma ihtimali yüksektir baştan söyleyelim.

Hamilelikle birlikte bebeğiniz içerideki alanını genişlettikçe yakınındaki ana toplardama baskı yapmaya başlar ve bacaklardaki damak kapakçıkları bozulur. Beraberinde toplardamarlar genişler. Bazı varisler hamileliğin sonunda küçülerek ortadan kalksa da bazıları kalıcı olabilir.

Her hamilelikte varis görülür mü?

Yapılan araştırmalarda 100 gebeden 60’ında hamilelik döneminde varis görülse de doğumdan sonra en fazla 100 kadından 10’unda görülür.

Hamilelik döneminde varis tedavisi görebilir miyim?

Hamilelik döneminde bacaklarda daha önceden olan varisler kendini kramp, kaşıntı gibi şikayetlerle daha da belli etmeye başlayabilir. Oluşan varisler de daha fazla şişmeye başlar. Varislere gebelik sırasında uygulanacak tedaviler sadece önleyicidir unutmayın.

Hamilelikte varisler sadece bacak da mı oluşur?

Hamilelik döneminde bacakların dışında genital bölgede de varisler oluşabilir. Ki bu varisler bacak varislerine göre normal doğum sırasında kanamaya yol açabilecekleri için çok daha önemlidir. Hamilelik döneminde genital bölgenizde varis oluştuysa gecikmeden hekime başvurmanız ve gerekli tedaviyi almanız doğumunuzu daha rahat geçirmeniz için mutlaka gereklidir. Ama korkmayın doğumdan hemen sonra bu varislerde de azalma başlar.

Hamilelikte varise karşı alabileceğim bir önlem var mı?

En etkili yöntem fazla kilo almamaktır. Bunun dışında

  • Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya çalışın.
  • Bol bol yürüyüş yapın.
  • Yüzmenin en iyi destek tedavi olduğunu hatırlatalım. Özellikle de yaz hamilesiyseniz denizin doyasıya tadını çıkarın deriz.
  • Gece uyurken veya dinlenirken ayaklarınızı kalp seviyesinin yukarısında kalacak şekilde yerleştirin.
  • Hiç sevilmese de varis çorabını da hayatınızın merkezine yerleştirmeniz gerekebilir.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor