Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

40 Haftalık Gebelik

40 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Artık 40 haftalık hamilesiniz ve bebeğiniz sonunda sizinle tanışmaya hazır! Yakında ilk gerçek kasılmalarınızı hissetmeye başlayacaksınız. Aktif doğum başladığında her biri bir dakikaya kadar düşen, hızlı ve mideniz, beliniz ve üst uyluklarınızda ağrılı sancılar hissedeceksiniz. Bu daha önce hissettiğiniz hiçbir şeye benzemeyecek ve başka kadınlarla kıyaslamayın. Her doğum o anneye özeldir!

Ağrılarınız fazlaysa hekiminizle epidural seçeneğini konuşmaktan çekinmeyin. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz artık bir karpuz büyüklüğünde. Bu hafta doğum yapmayı bekleseniz de bebeğiniz bir süre daha içerde kalmaya karar verirse endişelenmeyin. Pek çok ilk bebek genelde geç doğar ve emin olun beklemenize değecek! Muhtemelen son birkaç haftadır devam eden bazı kasılmalar yaşıyorsunuz. Bu yalancı kasılmalar dinlendiğinizde geçmiyorsa bebeğinizi karşılamaya hazırlanın. 

Bebeğiniz geldiğinde, hareketliliği, kas yapısı, kalp atış hızı, yüz buruşturma refleksi, cilt rengi, solunum hızı ve eforuna göre değerlendirilir. Bu değerler, bebeğinizin sağlığının ilk ölçüsü olan Apgar puanını belirler. 10 üzerinden değerlendirmenin yapıldığı Apgar skorunda sağlıklı bebeklerin çoğu 7 ila 9 arasında puan alır. 

40. hafta ultrason

Hekiminiz bebeğinizin ağırlığına ilişkin bir fikir edinmek isterse bebeğinizin karın çevresini ölçer. Büyük olasılıkla doğum sırasında ultrason görüntüsü alamazsınız. Ancak doğumdan önce bebeğinizin son anlarına göz atmak isterseniz başının pelvisinize doğru yerleştiğini görürsünüz. Bebeğin omurgası karnınızın kıvrımını takip ediyor ve dünyaya gelmeden doğum için en kolay pozisyona yerleşmeye başladı. Doğumdaki pozisyonda, bebeğin omurgası omurganıza sürtünüyor, bu yüzden daha fazla sırt ağrısı yaşayacaksınız.

40. Haftanın İpucu

Hastaneye gittikten sonra, doktor rahim ağzınızın ne kadar genişlediğini görmek için sizi muayene eder ve 3 veya 4 santimetreye ulaştığınızda, muhtemelen ağrınızı yönetmenize yardımcı olacak bir epidural önerebilir. 

Yapılacaklar Listesi 

 • Nişan veya suyun gelmesine hazır olun. 
 • Kasılmalarınızı kontrol edin. 

40. Hafta SSS

Sezaryene ihtiyacım var mı?

Siz doğum şeklinizi nasıl planlarsanız planlayın doğum şeklinize bebeğiniz karar verir. Sezaryen doğumda hekiminiz bebeğinizin doğumunu gerçekleştirmek için kasık kemiğinizin üzerindeki alanda bir kesi yaparak alttaki dokuyu keser. Sonra rahmin alt kısmından, mesanenin hemen üstünde bir kesi yapar ve bebeği çıkarır. Epidural anestezi altındaysanız bu kesi sırasında uyanık olursunuz. Yaklaşık 25 dakikalık bir işlemdir. 

Normal doğum sezaryene dönebilir mi? 

Doğum başladıktan sonra, ideal sonuç genellikle vajinal doğumdur. Bununla birlikte, normal doğum bazen anne veya bebeğin sağlığı için riskli olabilir. Doğum sırasında sorunlar ortaya çıkarsa, doktorunuz acil bir sezaryenin vajinal doğumdan daha güvenli olacağına karar verebilir. Normal doğumun başlamasından sonra meydana gelen acil sezaryenin başlıca nedenleri.

 • Doğum ilerlemeyebilir ve bu da anneyi enfeksiyon riski altına sokabilir. 
 • Bebeğinizin kafası pelvisinize sığmayacak kadar büyükse normal doğum gerçekleşmeyebilir. 
 • Bebek de stres oluştuysa kalp atışları düzensizleşebilir. 
 • Bebeğin oksijen kaynağı göbek kordonu sıkışabilir. 
 • Plasenta, ağır kanamaya ve komplikasyonlara neden olabilecek şekilde rahim duvarından ayrılmaya başlayabilir. 

Planlı sezaryen nedenleri nelerdir? 

Tüm sezaryen kararlarının bir anda verilmesi gerekmez. Bilinen faktörler veya komplikasyonlar vajinal doğumu çok zorlaştıracağından doktorunuz önceden bir sezaryen planlayabilir. 

Sezaryenin nedenleri:

 • Bebeğinizin makat duruşu pozisyonu varsa sezaryen genellikle doğum için en güvenli yoldur.
 • Daha önce sezaryen yaptırdıysanız ve iki doğum aranız yakınsa hekiminiz sezaryen önerebilir. 
 • Plasentanız rahim ağzını kapattıysa bebeğinizin rahminizden çıkmasını engelleyebilir veya doğum sırasında ağır kanamaya neden olabilir. 
 • Anne hamilelik komplikasyonlarını tetikleyebilecek yüksek tansiyon, böbrek, kalp veya şeker hastalığı yaşıyorsa, 
 • Annenin vajinal doğum sırasında bebeğe geçebilecek aktif genital herpes veya HIV gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalığı varsa bebeğin sağlığı için sezaryen doğum tercih edilmesi daha sağlıklıdır. 
 • • Bebeğinizde hidrosefali gibi büyük doğum kusurları varsa sezaryen doğum daha iyi bir sonuç verebilir.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor