Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Gebeliğin Doğru Bilinen Yanlışları…

Gebeliğin Doğru Bilinen Yanlışları…

Tebrikler, hamilesiniz! Çok geçmeden bebeğinizin kucağınızda olacak. Fakat önümüzdeki on ay boyunca, bedeniniz yeni bir yaşam alanı oluşturacak. Bu dönemde yeni bir hayat düzeni oluşturmanız, zararlı tüm alışkanlıklarınızdan uzak durmanız gerekir. En önemlisi de geçmişten bugüne doğru bilinen yanlışları bilerek bu sürece başlamanız.

Yanlış: 35 yaşından büyükseniz mutlaka amniyosentez yaptırın.

Doğru: Yaş önemli değil.

Yıllar boyunca, 35 yaş, çeşitli doğum kusurlarını ekarte etmek için amniyosentez yaptırmanın doğru yaşı olarak kabul edildi. Down Sendromlu bir çocuğa sahip olma ihtimali yaşınız arttıkça artar ve 35 yaşına geldiğinde, Down Sendromlu bir çocuğa sahip olma riski, işlem sonucunda fetüsün kaybedilmesine eşittir. Günümüzde sadece anneden alınan kanda bebeğin DNA’sı ayrılarak riskler değerlendirilebilir hale gelmiştir. Sizin için doğru olanı mutlaka hekiminizle birlikte değerlendirin.

Yanlış: Düşünmeden yiyin! İki kişilik yiyin!

Doğru: Doğru beslenmezseniz sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

Hamileliğinizin ilk 3 ayında günde sadece 100 ekstra kalori, son 3 ayında ise 300 kalori daha fazla almanız gerekir.

Hamilelik öncesi kilolu olan ve hamilelik döneminde de gereğinden fazla kilo alan anne adayları ciddi sorunlara neden olabilecek gebelik diyabeti ve hipertansiyon için daha büyük risk altındadır. Bebekleri daha büyük olma eğilimindedir ve doğum sırasında zorluk çekebilirler. Ayrıca, hamilelikte fazla kilo almanız hem bebeğiniz hem de sizin için daha fazla problemi beraberinde getirir.

Yanlış: Diş tedavisi bebeğinize zarar verebilir.

Doğru: Rutin bakım, erken doğum gibi ciddi sorunları önlemeye yardımcı olur.

Beyazlatma gibi kozmetik işlemleri atlayın, ancak düzenli kontrollerinizi de ihmal etmeyin. Dalgalanan hormon seviyeleri gebelikte gingivitis (şişmiş, diş eti kanaması) gelişmesine neden olabilir. Tedavi edilmeden bırakılan diş eti iltihabı, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum için riskinizi artıran periodontal hastalığa yol açabilir.  Bu nedenle dişlerinizi hamilelik sırasında en az bir kez temizletin. Ağızdaki bakterileri azaltırsanız, erken doğum eylemine neden olabilecek düşük seviye enfeksiyonları azaltırsınız.

Yanlış: Kalp atış hızınızı dakikada 140’ın altında tutun.

Doğru: Bebeğinizin yeterince oksijen aldığından emin olmak için nefes alıp vermeye odaklanın.

Egzersiz yapmanız bebeğinize zarar vermez. Egzersiz yaparken, kan akışı kaslarınıza, akciğerlerinize ve kalbinize daha fazla oksijen göndermek için hızlanır. Çok kuvvetli aktivite rahim kaynaklı oksijeni kısıtlayabilir. Bu nedenle bebeğinizin yeterli miktarda oksijen aldığından emin olmak için nefesinizin farkında olun.

Doktorunuz onayladığı sürece, haftanın en az beş günü, yürüyüş veya sabit bisiklet gibi 30 dakikalık düşük etkili bir egzersiz yapın. Kilonuzu kontrol altında tutmanın yanı sıra, doğum ve doğum için dayanıklılık oluştururken kabızlığı, uykusuzluğu, bel ağrısını ve diğer hamilelik rahatsızlıklarını azaltabilir. 

Yanlış: Emniyet kemeri takmak bebeğinize zarar verebilir.

Doğru: Bir emniyet kemeri her iki hayatınızı da kurtarabilir.

Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre emniyet kemerleri, araba kazasından sonra gebelikle ilgili komplikasyonları üçte bir oranında azaltmaktadır (Emniyet kemeri takma ve hava yastığının açılmasını sağlama çarpışma sonrası sorunları % 57 oranında azaltmıştır). Kemerini karnınızın altına ve kalçalarınıza yerleştirerek kendinizi ve bebeğinizi koruyun; omuz kemeri göğüsleriniz arasında rahatça durmalıdır. Emniyet kemeri takmazsanız siz ve bebeğinizin yaralanma ihtimali çok daha yüksektir.

Yanlış: Bebeğinizin 38. Hafta itibariyle doğabilir.

Doğru: Yapabiliyorsanız, 39 hafta bekleyin.

Bebekler 40 haftaya kadar gelmez. Geçmişte 38. haftaya kadar gelmesi yeterli bulunan hamileliklerin günümüzde 39. haftayı tamamlaması bekleniyor. Çünkü 39 haftada doğan bebeklerin daha iyi beyin gelişimi ve daha az solunum sıkıntısı çektikleri görülmüştür. İkizleriniz varsa, bebeğinizde herhangi bir problem söz konusuysa erken doğum olabilir.

Yanlış: Kafein düşük ve erken doğuma neden olur.

Doğru: Günlük bir fincan kahve güvenlidir.

Hamilelik sırasında kafeinden tamamen uzak durmanız gerekmez. Ama bir fincanı da geçmemeniz doğru bir tercih olacaktır.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor