Hamilelik döneminde bir kadının en zorlandığı olaylardan biri de ev değişikliğidir. İsteyerek ya da istemeyerek planlanan bu süreci anne adayının yorulmadan atlatmasının ipuçlarını sizler için hazırladık.

Önce doktorunuzla konuşun

Evinizi taşımayı düşünüyorsanız hamileliğin ilk altı ayında yapmanızı öneririz. En önemlisi bunu mutlaka hekiminizle paylaşın. Çünkü erken doğum riskiniz varsa bu taşınma sürecine sadece seyirci olmanız gerekebilir.

Her zamankinden daha fazla yardım alın

En önemli tavsiyemiz her zamankinden daha çok yardım istemenizdir. Çünkü farkında olmadan yapacağınız her yanlış hareket hem bebeğinizi hem de sizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Güvenli bir şekilde kaldırın ve taşıyın

Hamilelik döneminde eklemlerinizdeki bağlar hormonlarınızdaki değişiklikle birlikte gevşer. Bu nedenle, duruş değişiklikleri ve ekstra ağırlık, kendinize zarar verme olasılığınızı artırır. Sık görülen hamilelik yaralanmaları sırt ağrısı, kasık sempatizisi disfonksiyonu (SPD), karpal tünel ağrısı ve eklem problemlerini içerir.

Bir eşyayı dizlerinizi büküp kalçalarınızdan destek alarak kaldırın. Ağır şeyleri kaldırmamaya özen gösterin.

Toplanmaya çok zaman ayırın

Taşınma tarihinizden çok daha önce toplanma hazırlıklarına başlayın. Böylece sık sık dinlenerek hareket etme şansınız olur. Yarım saatte bir kendinizi dinlendirin ve ayaklarınızı yükseğe kaldırın.

Kaldıracağınız eşyanın önce ağırlığını kontrol edin

Gereğinden fazla ağırsa içerisindeki ağırlığı azaltarak ona göre kaldırın.

Hamilelik unutkanlığına düşmeyin

Hamilelik döneminde değişen hormonlarla birlikte artan unutkanlığınız iş yükünüzü artırmasın. Bunun için yapmanız gereken her şeyi listeler halinde hazırlayın ve yapılan her işlemden sonra listenizi tekrar gözden geçirin. Ayrıca her kolinin üzerine, içerisinde ne olduğuna dair bir bilgilendirme ekleyin. Bu şekilde bir şey bulmak için hepsini aramak zorunda kalmazsınız.

Taşınma günü kendinize küçük bir ihtiyaç paketi hazırlayın

Taşınma uzun süren bir zaman olduğu için kan şekeri seviyenizi yüksek tutmak ve susuz kalmamak için çantanızda atıştırmalıklar ve su bulundurun. Ayrıca çok sık tuvalete gitmeniz gerekeceğinden tuvalet kağıdı da bulundurmanızı öneririz.

Merdivenlerde dikkatli olun

Düşme, hamilelikte en yaygın görülen kazalardan biridir, çünkü ağırlık merkeziniz değişir. Ağır şeyler taşırken ve merdivenlerden inip çıkarken ya da düşebileceğiniz her yerde çok dikkatli olun.

Toksik kimyasallardan kaçının

Son dakika temizliği için hamile-anne-dostu malzemeleri bir kenara ayırın. Sert kimyasallar ve güçlü kokulara sahip temizlik malzemelerini kullanmaktan kaçının. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here