Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Hamilelikte hangi kanama normal hangi kanama tehlikelidir?

Hamilelikte hangi kanama normal hangi kanama tehlikelidir?

Hamilelik sırasında kanama veya lekelenme anormal olmasa da kesinlikle beklenmeyen ve sinir bozucu bir durumdur. Hamilelik sırasında kanamanın nedenlerini, ne zaman ciddi olduğunu ve nasıl olursa ne yapmalısınız gerektiğini öğrenmeniz için hazırladığımız yazıyı dikkatle okumanızı öneririz.

Hamilelikteki her türlü kanama, her anne adayı için korkutucu bir haberdir.

İyi haber: Adet döneminizdeki kadar ağır olmayan, erken gebelikte lekelenme veya hafif kanama, anne adayının neredeyse üçte birinde görülür ve çoğu zaman anne veya bebek için tehdit oluşturmaz. Hamile kadınların küçük bir yüzdesinin cinsel ilişkiden sonra lekelenmesi sık görülür ve vajinal enfeksiyon veya akıntı gibi hamilelikle ilgisi olmayan nedenlerden dolayı kanama olabilir.  Ancak kanama, ne kadar az olursa olsun, düşük de dahil olmak üzere çeşitli komplikasyonların göstergesi olabilir, dış gebelik ve plasenta previa, bu nedenle asla göz ardı edilmemelidir. Hamilelik sırasında ortaya çıkan kanamada, ne zaman doktorunuzu aramanız gerektiğini bilmeniz ve belirtilerinizi hekiminizle paylaşmanız gerekir.

Hamileliğin ilk 20 haftasında kanama veya lekelenme nedenleri

Yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 25 ila 40’ının hamileliğin erken dönemlerinde bir miktar vajinal kanama yaşayabileceğini göstermektedir.

Hamileliğin ilk yarısında olası bazı lekelenme veya kanama nedenleri vardır:

 • İmplantasyon kanaması: Yumurtanın rahmin içine yerleşme döneminde, döllenmiş yumurta rahmin duvarınıza gebeliğinizin yaklaşık 4 haftasında yapışır. Gebe kalmadan yaklaşık bir hafta ila 10 gün sonra az miktarda kanama olduğunu fark ederseniz endişelenmeyin. İmplantasyon kanaması yaşıyor olabilirsiniz.
 • Cinsel ilişki: İkinci ve üçüncü trimesterde, bölgedeki artan kan arzı nedeniyle serviks şişmiş olur. Sonuç olarak, şiddetli ilişki hamilelik sırasında lekelenmeye neden olabilir.
 • Enfeksiyonlar: Bazı kadınlar, genellikle klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan bir enfeksiyon nedeniyle servikal kanama geçirirler. Bu durumda altta yatan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir.
 • Doğum uzmanınız veya ebeniz tarafından yapılan muayene: Hamileliğin 6. ve 12. haftası arasında yapılan bir Pap Smear veya pelvik muayeneden sonra kanamanın görülmesi nadir değildir. Leke, muayeneden sonraki 24 saat içinde oluşabilir ve genellikle bir gün içinde geçer.

Bazen hamileliğinizin ilk yarısında kanama daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir, ancak:

 • Plasenta çevresinde kanama. Bu tür bir kanama gerçekleştikten sonra normal bir hamileliğe devam etmek mümkün olsa da hızlı tanı ve tedavi hayati önem taşır. 
 • Kimyasal hamilelik. Bir yumurta döllendiğinde ortaya çıkan ancak rahimde asla tam olarak tutunamayan kimyasal hamilelik.
 • İlk 20 haftada spontan bir hamilelik kaybı olan düşük. Çoğu zaman, düşük sırasında ortaya çıkan kanama veya lekelenme, kramp veya karın ağrısı gibi diğer semptomlara eşlik eder.
 • Döllenmiş bir yumurta uterustan başka bir yere, en sık olarak bir fallop tüpü içine yerleştirildiğinde ortaya çıkan dış gebelik. Bazen tubal gebelik denir, dış gebelik normal şekilde ilerleyemez ve tanı konmazsa anneye hayatı tehdit edebilir.
 • Mol gebelik. Plasentada anormal büyüme ve genellikle anormal bir fetüs ile karakterize, yaşamayan bir gebelik.

20 hafta ve sonrasında görülen kanama veya lekelenme nedenleri

Düşük (ilk 20 hafta sonra ölü doğum olarak bilinen) riski ilk trimesterden sonra büyük ölçüde azalsa da ve dış gebelik ya da mol gebelik gibi erken komplikasyonların çoğu artık bir etken değildir. Hamileliğin ikinci yarısında kanama özellikle devam ederse ciddiye alınmalıdır. Gebeliğin ikinci yarısında kanama nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Cinsel ilişki
 • Vajinal muayeneler (özellikle üçüncü trimesterde daha sık görülebilir)
 • Plasenta previa, yani plasentanın rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatması durumunda
 • Plasentanın rahim duvarından koptuğu plasental abrupsiyon, ciddi vajinal kanamalara neden olabilir ve hem anne hem de bebek için hayati tehlike oluşturur. Bu durum nadirdir ve tüm gebeliklerin sadece yaklaşık yüzde birinde görülür.
 • Vajinal kanamaya, kramp veya kasılmalar, ishal, pelvik basınç veya sırt ağrısının 37 haftadan önce eşlik ettiği erken doğum eylemi yol açabilir. Eğer tedavi edilmezse bebek için ciddi yan etkiler yaratabilir. 37 hafta sonra, bu belirtiler doğum için normal bir başlangıç ​​olabilir.

Hamilelik sırasında kanama yaşarsam ne yapmalıyım?

Hamilelik sırasında kanama düşük olması kaçınılmazdır anlamına gelmese de hamilelik sırasında herhangi bir noktada tutarlı kanama her zaman bir sağlık kuruluşu tarafından değerlendirilmelidir. Kanama yaşıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 • Kanamanın başladığı zamanı ve kanamaya katkıda bulunabilecek aktiviteleri not edin (örneğin, son 24 saat içinde ilişkiniz oldu mu veya yakın zamanda vajinal bir muayene yaptırdınız mı?).
 • Emme ve kanama miktarını ölçmek için bir ped (asla tampon kullanmayın!) yerleştirin. Doktorunuz ne kadar kanama yaşadığınızı belirlemek için tipik bir gece pedini ne kadar çabuk doldurduğunuzu sorabilir. Ayrıca kanın rengini de not ettiğinizden emin olun- doktorunuzun parlak kırmızı mı yoksa kahverengi mi olduğunu bilmesi gerekebilir.
 • Muayene öncesi oturmaya çalışın, ayaklarınızı kaldırın ve büyük bir bardak su için.
 • Kasılmalar, sırt ağrısı, bulantı, görme değişiklikleri veya bebeğin azalmış aktivitesi gibi başka semptomlar yaşayıp yaşamadığınızı kendinize sorun.

Hamilelik sırasında lekelenme ya da kanamanın ne zaman ciddi olduğunu anlayabilirsiniz?

Hamilelik sırasında vajinal kanama nadir görülen bir durum olmasa da genellikle normal değildir. Ağır veya hafif olmasına, ne kadar sürdüğüne, renginin ne olduğuna ve gebeliğin hangi noktasında gerçekleştiğine bağlı olarak birçok şeyi gösterebilir. Kanamanın, düşük, plasenta ile ilgili sorunlar veya erken doğum gibi ciddi koşullardan kaynaklandığına dair işaretler arasında ağır kanama (adet kanamasına benzer), kramp ve/veya ateşle birlikte kanama veya bir doku kanaması ve kan akması bulunur. Kanın rengi de önemlidir: Parlak kırmızı olan kan genellikle kahverengimsi kandan daha endişe vericidir.

Hamilelikte lekelenme veya kanamada doktorunuzu ne zaman aramalısınız?

Kanamanın ne zaman gerçekleştiğinin önemi yok, lekelenmeniz bir damla da olsa mutlaka hekiminizi bilgilendirin, çünkü hamilelik sırasında herhangi bir vajinal kanama daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir. Kaybettiğiniz kan miktarı ve açıklaması hakkında detaylı sorulara nasıl cevap vermeniz gerektiğini bulun. Hekiminiz endişelenmeniz için bir neden olup olmadığına karar verecektir. Maalesef, kanama düşükten kaynaklanıyorsa, yapılabilecek hiçbir şey yoktur.

 • Eğer kanama erken doğum belirtisi ise, doktorunuz muhtemelen yatak istirahati veya ilaç tedavisi önererek bunu önleme konusunda adımlar atacaktır.
 • Eğer kanama plasenta previadan kaynaklanıyorsa doktorunuz hastane ortamında yatak istirahati yapmanızı isteyebilir. 

İlgili Mesajlar

Göğüs uçları neden kararır?

Gebelik Uykusuzluğu

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor