Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

24 Haftalık Gebelik

24 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Karnınız büyürken küçülen tek şeyin libidonuz olduğunu söylesek! Büyümekte olan karnınızın sizi daha yorgun ve ağrılı hissettirmeye başladığı bu dönemde seks en az arzu ettiğiniz şeye dönüşebilir. 

Bebeğinizin gelişimi 

24 haftadaki bebeğinizin önümüzdeki birkaç hafta boyunca çok meşgul olduğunu fark edebilirsiniz. Şu anda, karnınızda hareket etmek için yeterli alana sahip olacak kadar küçük. Sakinleştirici sesinize veya karnınıza dokunmanıza sakinleşerek bile yanıt verebilir, yüksek sesler veya karnınızdaki bir dokunuş onun uyanık olmasına neden olabilir. Ayrıca, dengeyi kontrol eden iç kulağı geliştiği için, bebeğiniz hangi pozisyonda olduğunu hissettirebilir. 

Bebeğinizin uzuvları doğumdaki ölçülerine giderek yaklaşıyor. Bu haftayı bebeğinizin gelişiminde önemli bir milat olarak kabul edebilirsiniz. Çünkü bebeğiniz bu hafta itibariyle doğsa da ‘yaşayabilir’ olarak kabul edilir. Erken doğum yaparsanız yoğun bakım ile hayatta kalma şansının yüzde 50’den daha fazla olduğu anlamına gelir. Bu, büyük ölçüde akciğerlerindeki hava yolu geçitlerinin ve hava keselerinin nihai gelişiminden kaynaklanır.

Bir önceki haftaya kadar kapalı olan burun delikleri açılmaya başladı, artık burnundan nefes alabilir ama doğana kadar amniyotik sıvıyı solumaya devam edecek. Doğmamış bebeğinizin akciğerleri birkaç haftadır solunum yapıyor. 17. haftadan beri, akciğerlerine amniyotik sıvı alıyor ve nefes nefese hareketlerle dışarı atıyor. Akciğerleri şimdi hava almaya doğru bir sonraki adımı atacak kadar olgun. 24. haftada bebeğiniz rahim dışında nefes alması için gerekli olan önemli bir sıvı olan aktif maddeyi üretmeye başlar. 

Bebeğiniz ciğerlerindeki gelişmenin yanı sıra vücudundaki yağ dokusunu da artırmaya devam ediyor. Kulakları artık rahim dışındaki seslere son derece duyarlıdır ve sesinizi tanıyabilir. 

Önemli!

Yapılan araştırmalar bize bebeklerin en erken dil derslerini rahimde aldığını gösteriyorb Doğumdan sonra, tanıdıkları insanların sesini duyduklarında başka bir dil konuşan insanları duyduklarından daha güçlü emerler. Bebeklerin babalarının veya kardeşlerinin seslerini tercih ettiğine dair bir kanıt yoktur, ancak annelerinin seslerini kesinlikle tanırlar ve doğduktan sonra onları tercih ederler.

24. hafta ultrason

Detaylı ultrasonunun yapıldığı bu haftada bebeğinizin kalbinin odacıkları, kapakçıkları gibi tüm ayrıntıları detaylı olarak görülebilir. Yıllardır yapılan ultrasonlar sayesinde bilim adamları doğmamış bebeklerin bile oynamayı sevdiklerini öğrenmişlerdir. Bebeğiniz rahim duvarlarını tekmeleyerek daha güçlü tutuş ile her şeyi yakalamaya çalışacaklardır. En sevdiği ve aslında tek oyuncağı eğlence için çekip sallayabileceği göbek kordonudur. Yine de endişelenme. Bu kalın kan damarı demeti oldukça güçlüdür ve içinden kan akan kuvvet, kabloyu uzatır ve bükülmeyi önler.

24. Haftanın İpucu

Karnınız büyüdükçe sertleşeceği için uyumanız artık giderek zorlaşabilir. Uykusuzlukla mücadele ediyorsanız, yatmadan önce meditasyon yapabilir ya da sıcak süt içebilirsiniz. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Doğumdan sonra işe dönmeyi planlıyorsanız çocuğunuzun bakımı konusunda kimden destek alacağınızı belirleyin. 
  • Çocuk odanız için araştırma yapmaya başlayın.
  • Gebelik diyabeti ile karşılaşma ihtimalinizi öğrenmek için gerekli testinizi yaptırın. 

24. Hafta SSS

Bebeğim ölmeden veya ciddi doğum kusurları olmadan ne kadar erken doğabilir?

  • Sadece 10 yıl önce, bir fetüs 28 haftadan önce doğarsa yaşayabilir olarak kabul edilmezdi ancak günümüzde 24 haftada doğan tüm bebeklerin yarısından fazlası hayatta kalabiliyor. Bununla birlikte, nörolojik bozukluklar ve ölüm de dahil olmak üzere erken doğumla ilgili ciddi riskler vardır. 
  • Prematüre bebekler arasında, 35 ila 37 hafta arasında doğan bebekler sağlıklı olma şansına sahiptir, çünkü genellikle akciğerleri gelişmiştir ve nefes almak için desteğe ihtiyaç duymazlar. Emme veya yutma güçlüğü çekebilir ve sarılık yaşayabilirler. Bununla birlikte, bu bebekler hemen tedavi edilebilir ve bebeğinizle doğumdan sonra eve dönme şansınız yüksektir. 
  • 32 ila 35 hafta arasında doğan bebeklerin vücut sıcaklıklarını kontrol etmeyi öğrenmeleri biraz daha uzun sürebilir ve bazılarının nefes almasına yardımcı olmak gerekir. Emme ve yutma zor bir iş olabileceğinden, bebeklerin beslenmesi için özel takviye gerekebilir. Bu çocukların çoğu normal gelişmeye devam eder; bununla birlikte, bu yaştaki prematürelerin olgunlaşmamış bağışıklık sistemleri nedeniyle enfeksiyonlara yakalanma olasılığı daha yüksektir.
  • 27 ila 32 hafta arasında doğan bebekler muhtemelen 1,5 kilodan fazla olmayacaktır. Bu bebeklerin en az yüzde 80’i normal olarak gelişir, ancak annelerinin bebeklerinin ciğerlerinin daha hızlı olgunlaşmasına yardımcı olmak için akciğer geliştirici iğne yapılsa da, birçoğunun geçici olarak nefes almasına yardımcı olmak gerekir. Bu bebekler ayrıca enfeksiyon, beslenme güçlükleri, görme sorunları ve gastrointestinal hastalıklar için tam dönem bebeklerden daha fazla risk altındadır.
  • 24-27 hafta arasında doğan bebeklerin ölüm oranı daha yüksektir, ancak birçoğu hayatta kalır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu çocuklar en fazla komplikasyona maruz kalır.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor