Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Gebelikteki Soğuk Algınlığının Bebeklerde Astıma Yol Açabileceğini Biliyor muydunuz?

Gebelikteki Soğuk Algınlığının Bebeklerde Astıma Yol Açabileceğini Biliyor muydunuz?

Kış döneminde hamile olan kadınların en büyük korkularından biri de soğuk algınlığı yaşayarak bebeklerinin de olumsuz yönde etkilenmesidir. Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre annenin geçirdiği enfeksiyonlar ve hamilelik sırasındaki bakteriyel maruziyeti, anne karnındaki bebeği etkileyerek bebeğin alerji ve astım gelişme riskini artırmaktadır.

Fakat bundan hemen endişe etmeden önce genetik durumunuzu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Eşinizde ya da sizde astım veya alerji olması bebeğinizde olma ihtimalini artırır. Almanya’da 513 hamile kadın ve 526 çocuğu üzerinde inceleme yapılmış. Anketler hamilelik sırasında, bebekler üç aylıkken, 1 ve 5 yaşına geldiğinde tamamlanmıştır. Ailelerin yüzde 61’inin astımı, saman nezlesi veya atopik dermatiti olan bir ebeveyni vardı. Çalışma, her iki çocuğun da ebeveyninin alerjisi varsa, çocuğun alerjik olma şansının yüzde 75 olduğunu söyledi. Ebeveynlerden birinin alerjisi varsa veya yakın bir akrabasının alerjisi varsa, çocuğun bir tür alerji ile karşılaşma şansı yüzde 30 ila 40 arasındadır. Hiçbir ebeveynde alerjisi yoksa, çocuğun şansı sadece yüzde 10 ila 15’tir.

Soğuk algınlığı önlemenin en kolay yolu hijyen konusunda hassas davranmaktır. Bunun için…

  • Ellerinizi sık sık yıkayın.
  • Burnunuz ve gözlerinize dokunmamaya çalışın. Çünkü hastalığa neden olan mikropların vücudunuza girme ihtimalinin yüksek olduğu yer burasıdır. 
  • En az 8 saat uyuyun. Çünkü vücudunuz hastalıkla savaşma gücüne ihtiyaç duyar.

Meyve ve sebze tüketiminizi artırın.

İlgili Mesajlar

Göğüs uçları neden kararır?

Gebelik Uykusuzluğu

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor