Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

36 Haftalık Gebelik

36 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Karnınızı bugünlerde biraz daha hafiflemiş hissediyor olabilirsiniz. Neden mi? Bebeğiniz doğum kanalına doğru yavaş yavaş yolculuğa hazırlanmaya başladı. Başı aşağıya iniyor ve doğuma hazırlanmak için pelvisinize yerleşiyor. İlk hamileliğinizse bebeğiniz genellikle doğumdan iki ila dört hafta önce doğum kanalına doğru inmeye baylar. Ayrıca bu dönemde memeleriniz, oksitosin hormonundaki artış sayesinde kolostrum ile genişler ve dolar. Göğüslerinizi daha da dolgun hissetmeye başlayabilirsiniz. 

Bebeğinizin gelişimi 

36. haftada bebeğiniz bir marul büyüklüğündedir ve kırışan cildi giderek dolgunlaşmaya başlar. Bebeğiniz tüm vücudunda yağ biriktirmek için çalışmaya devam ediyor ve bu yağ tabakası şimdi yüzünü doğumda göreceğiniz hale getirecek şekilde doldurdu. Bu yağ birikmesi toplam ağırlığının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturur. Vücut ısısını koruyarak enerji deposu oluşturmasına yardımcı olacak. Oldukça güçlü olan emici kasları da gelişmeyi bitirdi ve doğar doğmaz anne sütünün tadına bakmaya hazır. 

36. hafta ultrason

Bebeğinizin ultrason görüntüsü doğacağı haliyle neredeyse birebir aynı görünür. Bu haftadan sonra bebeğiniz her hafta hemen hemen 500 gram almaya devam edecektir. 

36 haftalık hamileyken, bebeğiniz hızlı büyüme evresini yavaşlatacak ve doğum kanalına inmeye başlayacaktır. Hekiminiz sizi daha sık kontrole çağıracak ve bebeğinizin rahimdeki konumunu dikkatlice takip edecektir. Bu noktada, bebeğinizin başının serviks ve vajinaya bakacak şekilde konumlanmış olması gerekir. 

Eklenen ağırlığı daha yüksek su içeriği ve daha fazla kan akımı ile birleştiğinde, doğal olarak serviksi yumuşatarak vücudun doğum için hazırlanmasına yardımcı olur. Bebeğinizin poposu pelvisinize bakacak pozisyonda ise buna makat gelişi denir. Hekiminiz, bebeğinizin kafası aşağı doğru olacak şekilde doğru pozisyona gelmesine yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz egzersizleri önerebilir. Bazen bu egzersizler bebeğinizi hareket etmeye teşvik eder, ancak doğum yaklaştıkça bebeğiniz doğru konuma gelmezse hekiminiz bebeğinizi elle müdahale yöntemiyle doğru konuma getirmeye çalışabilir. Bebeği manuel olarak hareket ettirmeye çalışmak, erken doğum eylemini tetikleme riski taşıyabileceğinden hekiminiz size özel hareket edecektir. Bebeğiniz hala makat gelişi pozisyonundaysa doğum şekliniz yeniden gözden geçirilir ve genellikle makat pozisyondaki bebekler sezaryen ile doğar. Bebeğinizin hemen hemen tüm organları gelişimini tamamlamak üzeredir. Olgunlaşmayan tek organ ciğerleridir. 

Plasenta haftalardır üstlendiği rolünü artık tamamlamak üzere ve bebeğinizin vücudu sizinkinden daha bağımsız olma yeteneğine sahip olmak için gerekli olan hormonları üretmeye devam ediyor. Böbrekleri artık aktif bir şekilde çalışıyor. Ama merak etmeyin. İşiniz tam olarak bitmedi. Hala kan dolaşımınız yoluyla bebeğiniz için antikorlar sağlamaya devam ediyorsunuz. Bu antikorlar bebeğinizi boğmaca, kabakulak, kızamık ve hatta sıradan öksürük ve gripten koruyabilir.

Bebeğiniz içinizde büyüdükçe, emme refleksi geliştiriyor. Bu refleksini kendi parmaklarında test etti. Şimdi çok daha donanımlı. Diş etleri sert ve zaman geldiğinde kendini beslemek için ona yardımcı olacaktır. 

36. Haftanın İpucu

Muhtemelen, doğumun nasıl olacağını merak ediyorsunuz. Düzenli, güçlü kramp ve sancılar hissettiğinizde ve sancının geliş süresi 4-5 dakikaya düştüğünde gecikmeden hekiminizi arayın. Başka bir belirti de herhangi bir ağrı olmadan suyunuzun gelmesidir. Hemen kasılmalar başlamasa bile, enfeksiyon olasılığını azaltmak için bebeğinizin önümüzdeki 12 ila 24 saat içinde doğması gerekir. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Doğum planınızı hekiminizle gözden geçirin. 
  • Mümkün olduğunca uyuyun ve dinlenin.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor