Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

37 Haftalık Gebelik

37 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Seks şu anda aklınızdaki son şey olsa da bazı uzmanlar bunun faydalı olduğuna inanıyor. Rahim ağzınız kanla dolu ve hassas olduğu için seksten sonra biraz lekelenme görebilirsiniz. Kalıcı lekelenme veya parlak kırmızı akıntı olduğunu fark ederseniz, hemen hekiminizi arayın.

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz yaklaşık 50 cm ve rahimdeki yerine artık sığamıyor. Bu yüzden büyük tekmelerin yerini daha yavaş ama sert hareketler almaya başladı. Göbek kordonunuz doğum hazırlıklarını hızlandırır ve bebeğinize rahim dışında karşılaşacağı hastalık ve mikroplara karşı dayanma gücü verecek antikor geçişi başlar. Bebeğinizin duyuları, becerilerini geliştirmek için daha fazla çalışıyor. Sesinizi duyabilir ve tanıyabilir. Doğduğunda, konuştuğunuzu duyduğu an başını sizin sesinizin geldiği yöne çevirdiğini görecek ve emin olun çok sevineceksiniz. Çünkü sizi çok iyi tanıyor! Görme yeteneği her gün iyileşiyor. Parmakları da daha koordineli hale geliyor. Yüzünü veya ayak parmaklarını kavrayabilir. Ve doğumdan sonra parmağını kapabilecek.

Bebeğiniz muhtemelen 3 kilo ağırlığında ve 50 cm uzunluğunda. Hekiminiz artan amniyotik sıvı ve plesantanın ağırlığını da göz önünde bulundurarak tam olarak olmasa bile bebeğinizin doğum ağırlığı konusunda tahmin yürütebilir. Bebeğinizin doğumdan önce birkaç hafta (veya gün) boyunca, kilo alımı devam eder. Aynı zamanda, amniyotik sıvınızın bir kısmı dokularınız tarafından yeniden emilmeye başlar ve bebeğinizin etrafındaki sıvıyı hafifçe azalır. Bu, sizde bebeğinizin daha az hareket ettiği hissini uyandırabilir, ancak aslında gittikçe daha aktiftir. Rahim genişledikçe, bebeğinizin alanına daha fazla ışık nüfuz eder ve gözlerini ona doğru hareket ettirir.

Plasental hormonlar göğüslerinizi süt üretmeye teşvik ettiğinden, aynı hormonlar bebeğinizin meme bezlerinin de şişmesine neden olacaktır. Endişelenmeyin bebeğinizin memelerinde oluşan şişlikler doğumdan sonra küçülecektir. 

Dahası, doğumdan önceki son birkaç hafta veya günlerde, vücudunuz ve bebeğiniz doğumun zorluklarına hazırlanmaya başlayacaktır. Göbek kordonu, doğum için hazırlanırken bebeğinize antikor geçirmeye başlar. Antikorları stoklayarak, bebeğiniz rahmin dışında karşılaşacağı hastalık ve mikroplara karşı daha iyi hazırlanır.

Eklenen kilo, bebeğinizin doğduktan sonra hayatta kalmasına ve gelişmesine yardımcı olacaktır. Artık vücudunu, rahat tutmak için amniyotik kese içindeki sıcak ortama güvenemeyeceği için çok daha fazla yalıtıma ihtiyacı var. Vücudunun doğumdan sonra bu işi kendi başına yapmaya başlaması gerekecek.

37. hafta ultrason

Bazen doktorunuz bebeğinizin hareketlerini ve sağlığını görebilmek için testler ve ultrason muayenesi isteyebilir. Bebeğinizin iyi olma halinin göstergelerinden biri de amniyon sıvısının ölçümüdür. Bu aynı zamanda bebeğin çeşitli hareketlerini izlemeyi de içerecek olan biyofiziksel profil denilen bir testin parçası olabilir.  

37. Haftanın İpucu

Bebeğiniz bu haftadan itibaren her gün gelebilir. Evet ürkütücü geliyor biliyoruz. Ancak bu haftadan sonra doğacak bebeğiniz herhangi bir sağlık problemi yaşamadan hayata merhaba diyebilir. Endişelenmeyin. 

Yapılacaklar Listesi 

 • Başka çocuğunuz varsa onu kardeşinin gelişine hazırladığınızdan emin olun. 
 • Çocuk bezi stoklamaya başlayın.
 • Bebeğinizin kıyafetlerini ve yatak takımlarını hazırlayın. 

37. Hafta SSS

Doğumun yaklaştığının işaretleri nelerdir? 

Doğum nasıl başlar? 

Daha önce doğum yapmış anneler bile doğumun ne zaman başladığını tam olarak söyleyemez. Çünkü erken doğum habercilerinin çoğu belirsiz ve kolayca yanlış yorumlanabilir özelliktedir. En sık görülen kramplar bazen doğumun değil, yorgunluğun ya da gereğinden fazla tükettiğiniz yemeklerin verdiği şişkinliğin habercisi olabilir. 

Doğumun 24 ila 48 Saat İçinde Olacağına Dair İşaretler 

Karnınızın daha fazla büyümüyor ve artık tek başınıza yerinizden kalkamayacak hale geldiyseniz doğumun yakın olduğunu gösteren belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu belirtilerin belirli bir sırada oluşmadığını ve birkaç kişinin aynı gün içinde veya birbirinin birkaç gün içinde meydana gelebileceğini unutmayın.

 • Vajinal akıntıda, kahverengi veya pembemsi renkte bir artış.
 • Nişan gelmesi 
 • Bebeğin aşağıya indiğini hissetmeniz. Bebeğiniz artık diyafram üzerinde baskı yapıyor ve özgürce nefes almanız mümkün olabilir.
 • Braxton Hicks kasılmaları veya rahmin olası hafif kramplarla sıkışması veya sertleşmesi gibi hisseden kasılmalar.
 • Hafif kilo kaybı.
 • Sırtınızda gelişen ağrı
 • Kramplı gevşek ve sık bağırsak hareketleri.  
 • Pelvik / rektal bölgenizde basınç veya kramp hissi.
 • Huzursuzluk
 • Artan enerji veya belirgin yorgunluk hissi. 
 • Serviksin yumuşaması, incelmesi veya genişlemesi (hekim muayenesinde fark edilir)

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor