Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

19 Haftalık Gebelik

19 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Kendinizi eskisi kadar zarif hissetmediğiniz bir döneme girmiş olabilirsiniz. Endişelenmeyin. Siz şimdi yepyeni bir hayata can vermek için biraz genişliyorsunuz diyelim. Büyüyen karnınız, ağırlık merkezinizi değiştirdi, bu da sizi kayma ve düşmelere daha yatkın hale getirebilir. Genişleyen karnınızı dengeleyecek şekilde oturmaya çalışmanız ağrılarınızı artırabilir. Ağrıyı önlemek için, yürürken dik durun, böylece kalçalarınız ve omuzlarınız orantılı bir şekilde durur. Ayaklarınız biraz yükseltilmiş şekilde oturmak ve cenin pozisyonunda uyumak size yardımcı olabilir.

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz şimdi bir mango büyüklüğünde. Kalp atışları sizinkinin iki katı hızlı ve inanılmaz şekilde büyüyor. Bacakları artık kollarından daha uzun ve düzenli aralıklarla hareketlerini hissetmeye başlıyorsunuz. İlk hamileliğiniz ise birkaç hafta daha hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz. Hareketleri daha önceki haftalara göre daha sert. Bebeğinizin cildi verniks adı verilen yağlı, peynire benzeyen beyaz bir tabakayla kaplanmaya başlar. Bu tabaka bebeğinizin vücut ısısını düzenler ve bebeğinizin cildini amniyotik sıvının asidinden korur. Bebeğiniz doğduğunda verniksin çoğu kaybolmaya başlar. Bebeğiniz bu korumayı üçüncü trimesterde de tutacaktır. Doğumdan önceki haftalarda, verniksin bir kısmını kaybetmeye başlayar, ancak doğumdan sonra, özellikle cildin kıvrımlarında verniksin bir kısmını hala bebeğinizde görebilirsiniz. Verniks ayrıca bebeğinizin doğum sırasında doğum kanalında rahat ilerlemesine yardımcı olur.

Doğmamış bebeğiniz olgunlaştıkça, sinir sistemi vücudunun farklı bölümleri ve beyniyle bağlantılar kurmak için çalışır. Duyuları çalışmaya başlar. Bebeğiniz bir kızsa, uterus ve vajina büyük olasılıkla bu hafta gelişir. Hala büyüyen vücudu içinde küçük olan yumurtalıkları, şimdi yaklaşık 6 milyon yumurta barındırıyor.

19. hafta ultrason

Bebeğinizin bacak ve kolları kas geliştirmeye ve büyümeye devam ediyor. Kol ve bacakları kafasının boyutuna orantılı bir şekilde büyüyerek yetişmeye başladı. Doğmamış bebeğinizin ultrason görüntülerine bakarsanız, kemiklerini çok net bir şekilde gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Bu gebelik aşaması için normaldir. İskeletinin görünür ve kemiklerinin ultrasonda parlak olmasının birkaç nedeni vardır. İlk olarak, cildi hala yarı saydamdır. Gelişmeye devam ettikçe cildine katmanlar ekler ve cildi kalınlaşmaya başlar. Kas ve yağ gibi diğer dokular hala oluşuyor. Büyüdükçe daha da fazlasını ekleyecek.

19. Haftanın İpucu

Hamileliğin bu döneminde idrar yolları enfeksiyonları çok sık görülür. İdrar yolları enfeksiyonları mesanenizde bakteri biriktiğinde meydana gelir, bu da hormonal değişiklikler nedeniyle daha sık görülür. Daha sık idrar yapıyorsanız ve idrar yaparken yanma problemi yaşıyorsanız mutlaka hekiminize danışın. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Bebek odası hazırlıklarına başlama zamanı!

19. Hafta SSS

Meme uçlarımda neden akıntı var? 

Göğüsleriniz süt üretmek için hazırlanıyor. Süt kanallarının sayısı artıyor, süt bezleri süt üretimi için hazırlanıyor ve meme uçları daha fazla çıkmaya başlıyor, bu da bebeğinizin emmesini kolaylaştırıyor. Hamilelik sırasında bazı kadınlar meme uçlarından gelen ince, sarımsı bir sıvı fark ederler. Gelen bu sıvı bebeğinizin memelerinden aldığı ilk sıvı olan kolostrumdur. Besin maddeleri ve sağlığı koruyan antikorlar içeren Kolostrum, doğumdan bir veya iki gün sonra üretilir, bunu süt izler.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor