Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

12 Haftalık Gebelik

12 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Tebrikler! İlk üç aylık dönemi tamamladınız. Heyecan verici bir dönüm noktasına hoş geldiniz. Çünkü 12. hafta itibariyle riskiniz önemli ölçüde düşer ve ilk 3 aylık dönemde yaşadığınız mide bulantısı, kusma, şişkinlik gibi birçok problemin görülme oranı da azalmaya başlar. Rahminiz pelvisinize rahatça oturmaya başladı ve artık dışarıdan belli olacak şekilde karnınız büyümeye devam ediyor. Ancak bu dönemde artan kan dolaşımınız aniden başlayan burun kanamalarına neden olabilir. Hamilelikte vücudunuzun tuttuğu ekstra sıvı aynı zamanda lens ve korneanızı (gözün en dış tabakası) kalınlaştırabilir ve göz kürenizdeki sıvının basıncı da değişebilir. Bu değişiklikler bulanık görmenize yol açabilir. Endişe etmeyin. Genellikle doğumdan sonraki iki ay içerisinde bu görme problemleriniz kendi kendine düzelmeye başlar. Ancak bu süre sonunda hala bir düzelme söz konusu olmazsa göz bozuklukları hipertansiyon veya diyabetin sinyalini veren ilk belirtilerden olduğu için göz ardı edilmemeli ve mutlaka hekime başvurulmalıdır. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz şimdi yaklaşık bir santim uzunluğunda ve bir erik boyutuna sahip. El ve ayak tırnakları, kemikleri oluşmaya başladı ve ince bir tüy tabakası vücudunun çoğunu kaplıyor. Bebeğinizin kasları gelişmeye başladıkça, germe ve tekme atmakla meşgul. Elinizi karnınıza koyduğunda muhtemelen hareketlerini hissetmeniz mümkün olmasa da o sizin hareketinizi hissederek tepki veriyor olacak. Ayrıca parmaklarını açıp kapatmaya, parmaklarını kıvırmaya ve kollarını ve bacaklarını hareket ettirmeye başladı. 

Bebeğin çeşitli vücut sistemleri de çok temel düzeyde olmasına rağmen çalışmaya başlıyor. Sinir sistemi, beyin ve gelişmekte olan bebeğin kasları arasında bağlantılar kurar. Bacaklarını ve kollarını sarsıntılı hareketleriyle birlikte, gözlerini kısarak, hassas parmaklarını veya ayak parmaklarını hareket ettirmek, hatta başparmağını emmek gibi daha karmaşık hareketler deneyebilir. Böbrekleri bu hafta itibariyle gerçek işlevini taşımaya başlıyor. Bebeğinizin besinleri plasenta tarafından sağlanır ve bebeğinizin göbek kordonu yoluyla verilir. Küçük vücudu göbek kordonu yoluyla sıvı atıklardan kurtulur. Bebeğinizin idrarı, onu çevreleyen amniyotik sıvıya da salgılanabilir, ancak bu normaldir ve bebeğe zarar vermez. Bebeğiniz artık yutabilir ve hıçkırabilir. Üst dudağı bile var.

Tüm büyük organ sistemleri ilk üç aylık döneminizin sonunda şekillenmeyi tamamladı, bu yüzden şimdi sadece büyümeleri gerekiyor.  

12. hafta ultrason

Bebeğiniz giderek yenidoğan bir bebeğe daha çok benzemeye başladı. Geçen ay vücudunun yarısı büyüklüğünde olan kafası şimdi geri kalanının üçte biri kadar büyük. Ayrıca daha az kambur durumda. Yüzü neredeyse tamamen şekillendi ve burnu, göz kapakları ve kulakları neredeyse tamamen gelişti. Üreme sistemi de gelişmeye devam ediyor, ancak cinsiyetini ultrasonla görmek ve tanımak için daha erken. 

12. Haftanın İpucu

Artık hamile olduğunuzu işyerinizle paylaşma zamanı. Yöneticinize hamile olduğunuzu bildirin ve şirketinizin doğum izni politikasını önceden öğrenin. Ayrılana kadar işlerin başında olacağınıza, mümkünse sorumluluklarınızı kimin üstleneceğine yardımcı olacağınıza ve doğumdan sonra işinize dönüp dönmeyeceğinize yönelik planlarınızı yapmaya başlayın.

Yapılacaklar Listesi 

  • Bebek öncesi kendinize zaman ayırın. Küçük bir tatil planlayın. 
  • Rahat uyumak için kendinize konforlu bir alan oluşturun. 
  • Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz öncesi ısınmayı ihmal etmeyin. 
  • Doğum yapana kadar sırt üstü düz bir şekilde uzanmanızı gerektiren egzersizlerden kaçının.

12. Hafta SSS

Hamilelik döneminde düşersem ya da yaralanırsam ne yapmam gerekiyor? 

Hamilelik döneminizde ağırlık merkeziniz değişirse denge hissiniz azaldığında koordine hareketleriniz azalır. Ayrıca hormonol değişikliklere bağlı olarak kaslarınız gevşer ve yaralanmalara karşı daha savunmasız hale gelirsiniz. Bu nedenle ekstra dikkatli olun. Buz veya diğer kaygan yüzeylerde yürürken yardım isteyin. Yüksek topuklu ve dengenizi tehlikeye atan diğer ayakkabılardan kaçının. Merdivenlerden inip çıkarken dikkatli hareket edin. Yaralıysanız, hastaneye gittiğinizde mutlaka hamile olduğunuzun bilgisini uzmanlarla paylaşın. Kendinizi keserseniz veya bir yerinize bir şey batırırsanız, son 10 yıllık dönemde tetanoz aşınız yoksa mutlaka yaptırın. Tetanozdan kaynaklanan enfeksiyonlar hem anne hem de bebek için ölümcül olabilir.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor