Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

13 Haftalık Gebelik

13 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Gözlerinizde oluşan bulanıklık devam edebilir endişe etmeyin. Hamilelik döneminde değişim gösteren başka bir hormon olan Relaxin, doğum için hazırlık yaparken bağlarınızı ve eklemlerinizi gevşetir. Sadece pelvisinizde fazladan verime ihtiyacınız olsa da hormon tüm vücudunuzu etkilediği için elleriniz ve ayaklarınızdaki bağ ve eklemler de gevşer.

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz bu hafta limon büyüklüğünde ve ses telleri gelişmeye başlıyor. Bebeğinizin vücudunun büyük bir bölümü ilk üç aylık dönemde oluşur! Geriye kalan dönemde temel vücut yapısı detaylanarak her parçası daha net hale gelecek ve daha da güçlenecektir. Bazen bu üç aylık dönemde, bebeğinizin tekmelerini veya kıpırdanmasını hissedebilirsiniz!

Muhtemelen bu haftanın en önemli olaylarından biri, bebeğinizin işleyen bir böbrek ve idrar yolu sistemine sahip olmasıdır. Başka bir deyişle, yaşam alanı olan amniyo sıvısına idrarını yapmaya başlıyor. Bu normaldir ve vücut sistemlerinin yediklerini işlemeye başlamasına yardımcı olur.

Bebeğinizin iskeleti de kemiğin temel başlangıçlarına katmanlar ekler. Önümüzdeki günlerde kolları, bacakları ve yüzüne doku eklenecek. Aslında, bebeğinizin kolları ve bacakları vücudunun geri kalanının büyüklüğü ile orantılıdır.

Daha hassas değişiklikler de gerçekleşmeye başlıyor. Parmak uçlarında, küçük parmak izleri şekilleniyor. Bu parmakları sık sık ağzına sokar ve çıkarır. Hatta parmaklarını gelişmekte olan diş tomurcuklarının üzerinden geçirebilir.  

13. hafta ultrason

Bebeğiniz sürekli büyüyor ve yüzü her geçen gün daha çok küçük bir insan gibi görünmeye başladı. Kulakları boynundan yukarıya doğru hareket etti ve gözleri başının kenarlarından olması gereken yerine doğru ilerliyor. Şimdiye kadar, başı vücudundan daha büyüktü, ama şimdi vücudu daha hızlı büyüyor. Bacakları ve kolları vücuduyla orantılı olacak şekilde uzamaya devam ediyor. Ayrıca şimdiye kadar, bebeğinizin tüm temel organ ve sistemleri oluştu.

13. Haftanın İpucu

Düzenli diş muayenelerinizi ihmal etmeyin. Çünkü hamilelik döneminde artan kan akımınız ve hassasiyetiniz ağız ve diş sağlığı problemleriyle karşılaşma ihtimalinizi artırır. 

Yapılacaklar Listesi 

• Mide yanması, ekşimesi gibi problemlerle karşılaşmamak için önlemlerinizi alın. (Yazıyı Okumak İçin Tıklayın)

• Kıyafetlerinizi gözden geçirin ve rahat hareket etmenizi sağlayacak kıyafetler edinin.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor