Hamilelikte-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler
Hamilelikte-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

Evet doğru duydunuz. Hamilelik başlı başına keyifli bir dönem olsa da keyifle geçirmeniz için özellikle dikkat etmeniz gereken birkaç başlık var. Bunları sizler için derledik. Ama hemen paniklemeyin. Bunların hepsi keyifle yapabileceğiniz ve sizi çok zorlamayacak şeyler. Şimdi sıcak sütünüzü ve hekiminizin izin verdiği bitki çayınızı alıp bilgisayarın başına geçme ve bu yazıyı okuma zamanı…

Tamam tamam uzatmıyoruz. Hemen geçiyoruz konuya…

1. Egzersiz yapın.

Hamilelikte Egzersiz Yapın...
Hamilelikte Egzersiz Yapın…

Sağlıklı hayatın olmazsa olmazı egzersiz hamilelik sürecinizin de vazgeçilmezi aslında. Tabii ki kendinizi çok yormadan. Hekiminizin önerdiği yürüyüş, yoga, pilates gibi hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirecek egzersizleri yapmanızda fayda var. Çünkü doğum başlı başına enerji gerektiren bir olay. Ve siz bu aksiyonlu olayı karşılamak için tam formda olmalısınız deriz. Her gün açık havada yürümek sizin için ilk alternatif. Pilates ve yogayı ise lütfen işin uzmanlarına danışmadan ve onların kontrolünde olmadan yapmayın olur mu?

2. Kilo alın ama ölçülü

Hamilelikte Kilo Alın Ama Ölçülü
Hamilelikte Kilo Alın Ama Ölçülü

Tamam her şeyden yemeniz lazım. Kabul ediyoruz. Ama suyunu çıkarmadan. Hamilelik iki kişilik yemek yemek değil! Bunu baştan kabul etmeniz lazım. Bebeğinizin ve sizin ihtiyacınız olan en sağlıklı şekilde ve yeterince beslenmek. Hamilelik süresince 9-12,5 kilo alınması normal kabul edilir. 20. gebelik haftasına kadar 2- 2,5 kg, 20.-26. gebelik haftasına kadar da 2-2,5 kg daha alınması idealdir. Ancak her kadın bu süreçte bu kadar kilo alacak diye kesin bir kural yok. Yiyin ama ölçülü. Tamam arada yapacağınız kaçamaklara da göz yumabiliriz. Ama abartmayın olur mu?

3. Hamilelik hastalık değildir, çalışma hayatınızdan kopmayın

Hamilelikte hastalık değildir, çalışma hayatınızdan kopmayın.
Hamilelik hastalık değildir, çalışma hayatınızdan kopmayın.

Hamileliğinizle ilgili yolunda gitmeyen bir şey yoksa çalışın, çalışmanın keyfini çıkarın. Çalışmak hem hareketsiz kalmanızı engeller hem de hamilelik döneminde kendinizi dinlemenizi kontrol altında tutar. Nasıl mı? Hamilelik öncesi aktif bir çalışma hayatınız varsa ve herhangi bir sağlık probleminiz olmadığı halde hamilelik döneminde çalışmamayı tercih ediyorsanız başta kendiniz ve eşiniz olmak üzere çevrenizdeki herkese sarabilirsiniz. Eleştirmek için söylemiyoruz gerçekten tecrübeyle sabit. Çalışan bir kadınsanız çalışın ama yorgunluk veren, aşırı fiziksel aktivite gerektiren ve ruhunuzu örseleyen insanların bulunduğunu iş ortamında değil. Yoksa erken doğum kapınızı çalabilir. Bizden söylemesi…

4. Yolculuk yapın ama kısa kısa

Hamilelikte Yolculuk yapın ama kısa kısa
Hamilelikte Yolculuk yapın ama kısa kısa

Hamilelikte yolculuk yapabilirsiniz. Ancak çok uzun mesafeler ve sürelerde olmamak kaydıyla. Uzun yolculuk yapmanız gerekiyorsa her iki saatte bir mola verip, kısa yürüyüşler yapın, ayaklarınızı hareket ettirin. Kabin basıncı ayarlı uçaklar ile yapılacak yolculukları hekiminizin onayını aldıktan sonra yapabilirsiniz.

5. Hamilelikte Banyo

Hamilelikte Banyo Yapın
Hamilelikte Banyo Yapın

Anne adaylarının kafasına takılan konulardan biri de banyo yapmaktır. Suyun hamileliğinize olumsuz bir etkisi yoktur. Aksine kan dolaşımınızın sağlıklı olmasına destek olur. Ancak çok sıcak ya da çok soğuk banyodan kaçının. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde büyüyen karnınızla birlikte vücudunuzun denge merkezinde ufak tefek kaymalar olabileceği için banyo yaparken kayma ya da düşmeyle karşılamamak amacıyla dikkatli davranın.

6. Hafif ve rahat kıyafetler giyinin

Hamilelikte Hafif ve rahat kıyafetler giyinin
Hamilelikte Hafif ve rahat kıyafetler giyinin

Hamilelik döneminde giydiğiniz her şeyin rahat ve pratik giyilebilir olmasına dikkat edin. Mevsimine göre bol rahat elbiseler, gebelik pantolonları, karın bölgenizi sıkmayan tişörtler, tunikler, jileler keyifle giyebileceğiniz kıyafetlerdir. Topuklu ayakkabılarım olmadan asla diyenlerdenseniz bu dönemde biraz ara vermeniz gerekebilir. Bizden söylemesi…

7. Hamilelikte kabızlık

Hamilelikte Kabızlık
Hamilelikte Kabızlık

Hamilelik süresince en çok görülen sağlık problemlerinden biri de kabızlık ve ilerleyen kabızlığa bağlı olarak hemoroid problemidir. Bu problemlerle karşılaşmamak için lifli besinler tüketin. Her gün mutlaka sebze ve meyve yiyin. Ayrıca günde en az 2-2.5 litre su için.

8. Hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte Cinsel İlişki
Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte hekiminizin herhangi bir uyarısı olmadığı sürece hamileliğinizin son bir ayına kadar cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Ancak kanama ve erken doğum riski varsa cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekir.

9. Hamileliğin baş belası: Çatlaklar…

Hamilelikte baş belası: Çatlaklar...
Hamileliğin baş belası: Çatlaklar…

Meme ve karında görülebilecek çatlakları önlemek için hekiminizin önereceği krem ve yağları kullanabilirsiniz. Ancak burada genetik faktörün etkisi ve gereğinden fazla alınan kiloların etkisini göz ardı etmemek lazım.  

10. Ağız ve diş bakımı

Hamilelikte Ağız ve diş bakımı
Ağız ve diş bakımı

Hamilelik döneminde en çok şikayet edilen konulardan biri de geçmeyen diş ağrıları ve diş kaybına kadar giden problemlerdir. Bu nedenle hamilelik planlıyorsanız mutlaka tedavi gereken dişlerinizin tedavisini yaptırın. Her yemekten sonra dişlerinizin arasını diş ipi ile temizleyin ve dişlerinizi fırçalayın. Hamileliğinizin 4. ayından itibaren hormonal değişimin etkisiyle diş etlerinizde büyüme, hassasiyet ve diş eti kanamaları görebilirsiniz. Endişelenmeyin. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ve 7-8 damla limon sıkarak hazırlayabileceğiniz sıvı ile gargara yapmanız faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here