Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Anne Karnında Bebek Hareketleri

Anne Karnında Bebek Hareketleri

Bir kadının canı yandığında ‘oh iyi, keyfi yerinde, baksana durmuyor’ deyip, ışıl ışıl çevresindekileri dürttüğü, ondan bahsederken gözünün parladığı, her hareketini hissettiğinde kalbinde kelebeklerin uçuştuğu tek canlı bebeğidir. Şu an bu satırları okurken eminiz ki siz de ‘aynen öyle’ diyerek kocaman gülümsüyorsunuzdur. Gülümsemeye devam ama keyif aldığınız hareketlerin aslında onun sağlığından da haberdar olmanızı sağladığını biliyor muydunuz? Hadi hemen anlatalım size. Bundan sonrası daha da keyifli olsun…

Bebeğin ilk hareketi 8. haftada başlar.

Bebek ilk olarak 8. hafta civarında hareketlenmeye başlar. Bu hareketler omurga hareketidir. Ultrasonda bebek sanki zıplıyormuş gibi görünür. Hemen hisseder miyim? Diye sormayın. Hissetmeniz neredeyse imkansız. Uzuv hareketleri 12. hafta civarında başlar. Ufak ve hafif hareketlerdir. Bazı anne adayları bu durumu hissettiklerini düşünseler de çok mümkün değildir.

Bebeğinizin hareketlerini 16. haftadan itibaren hissetmeye başlarsınız.

Annelerin hareketleri hissetmeye başladıkları dönem daha çok 20. hafta zamanıdır. Eğer ilk hamileliğiniz değilse 20. haftada hissedilen hareketleri siz 16. hafta civarında da hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bebeğinizin anne karnındaki en hareketli dönemi 24. haftadan sonra başlar. Bu haftadan sonra onun hareketini sürekli hissetmek isteyebilir, hareket etmemesi durumunda heyecan ve telaş yaşayabilirsiniz. Ancak bebeğinizin hareketlerini 26. haftaya geldiğiniz halde hissetmiyorsanız mutlaka hekiminize danışın.

Bebek hareketlerinin sıklığı değişkendir.

Bebeğin hareketlerinde anne adayını düşündüren başka bir konu da bu hareketlerin sıklığıdır. Kimileri bu hareketleri çok sık olarak tanımlarken, kimileri de hareketlerin azlığından şikayetçidir. Bebek hareketleri gün boyunca değişkendir ve devamlı hareket etmesini beklemeyin. Çünkü o da sizin gibi dinleniyor ve uyuyor. 20-24 gebelik haftaları arasında günde en az 1 kere hareketin hissedilmesi önemlidir. Günlük toplam sayının bir önemi yoktur. Bir gün fazla bir gün az hissedebilirsiniz. Panik yapmayın. Ancak 24. gebelik haftasından sonra bebeğinizin günde en az 10 kere hareket etmesi beklenir ve bu hareketleri hekiminiz saymanızı ister. Eğer 24 saat içinde toplam 10 hareket olmazsa bir doktora başvurmakta fayda vardır. Hamileliğin 28. haftasından sonra bebeğin hareket sayısı, bebeğin durumu hakkında gerçek bilgiyi verebilir. Bebek bir günde 100-150 kez hareket eder. Ancak bu hareketlerin tamamını hissedemezsiniz. Bu yüzden endişe etmeyin. Günde 15-20 defa net hareketi hissetmek, bebeğin sağlıklı olduğunu büyük oranda gösterir.

Bebeklerin hareket sayısı bebekten bebeğe değişir!

Hareket sayısı bebekten bebeğe değişir. Bu nedenle hamileliğinizi başka hamilelerle ya da önceki hamileliklerinizle karşılaştırmayın. Çok hareketli bir bebeğiniz varsa ileride hiperaktif olmaz buna şimdiden takılmayın, aynı şekilde sakin bir bebeğiniz varsa bu da gelecekte problemli bir bebek olacağı anlamına gelmez. Ayrıca bu hareketlerin cinsiyetle herhangi bir bağlantısı bulunmaz. Yani baştan kabul edin, çok hareketli bir bebeğiniz varsa erkek, sakin bir bebeğiniz varsa kız olur tamamen yanlış bir algıdır.

Çalışan hamileler bebek hareketlerini daha az hissedebilir.

Özellikle çalışan anneler için sürekli hareket halinde olmak ve yorulmak, hatta yemek yemeye vakit bulamadığından aç olmak, bebeğin hareketlerinin hissedilmemesine neden olabilir. Bebek karın içinde sallandığından uyku süresini uzun tutmuş olabilir. Üstelik bebeğin karındaki duruşu da hareketlerin hissedilmesini engelleyebilir.

Bebek hareketleri en çok ne zaman hissedilir?

Bebek hareketleri en çok sabahları, gece yatınca ve yemeklerden hemen sonra hissedilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, doğum yaklaştıkça ve bebek büyüdükçe, yeri daraldığından hareketleri yavaşlar.

Bebeğinizin duyuları anne karnında gelişir.

Bebeğin duyuları anne karnındayken gelişmeye başlar. Dolayısıyla da bebeğin verdiği tepkiler, işitme, dokunma, tat alma, görme duyuları geliştikçe ortaya çıkar. Bebeklerin anne karnında gelişen duyularından ilki tat almadır ve 12. haftadan itibaren gelişmeye başlar. Koku alma duyusu, tat alma duyusu ile birlikte gelişir. Bebek duyduğu seslere de zamanla tepki verir. Annenin konuşması ve sesinin yüksekliği onun farklı tepkiler vermesini sağlar. Yumuşak tonla konuşarak onu sakinleştirebilir, sinirli ve sesiniz yüksekse hareketlenmesine neden olabilirsiniz. 34. haftada işitme duyularını tamamlar. Dokunma duyusu ise son halini 20. haftada tamamlar. Dolayısı ile erken dönemlerde dokunmaya duyarlıdır. Annenin dokunuşlarını hisseder. Görme duyusu ise, en son gelişimini tamamlar. 25. haftada gelişmeye başlar. Işıklı ortamlarda tepki verebilir. Bebek hareketlerinin bir başka amacı da doğuma uygun pozisyonu almaktır. Bebeklerin çoğu anne karnında 32-36 haftaları arasında baş aşağı konumuna döner. Yani son zamanlarda pozisyon almak için uğraşırken bir taraftan da yeri daraldığı için hareketleri can yakıcı olmaya başlayabilir. Bu dönemde yürüyüş, yüzme ve pilates hem bebeğinize hem de size yardımcı olur.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor