Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

25 Haftalık Gebelik

25 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Henüz yapmadıysanız, minik karnınızla vedalaşmaya hazır olun. Rahminiz çok daha hızlı büyüyor ve şimdi bir futbol topu büyüklüğünde! Rahminiz yukarı doğru genişlemeye devam ettikçe karnınızın büyümesinin yanı sıra el ve ayak parmaklarınızda karıncalanma, uyuşma gibi problemlerle karşılaşma ihtimaliniz artar. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz sağlam bir kavrayış geliştiriyor ve göbek kordonuna uzanıp tutabilir durumda. Dilini de çıkarabilir! Bebeğinizin ilk bağırsak hareketi kalın bağırsakta oluşuyor. Kalın, koyu kakaya mekonyum denir ve genellikle doğduktan kısa bir süre sonra atılır. Bazen bebekler bu dışkıyı doğumdan önce ya da doğum sırasında yapabilirler. Bu da doğumdan sonra akciğerlerden temizlenmesi için müdahale edilmesini gerektirir. Bebeğiniz belirli seslere daha hızlı tepki verir. Sesleri duyduğunda hareketleri de artabilir. Büyük olasılıkla, hareketleri her gün düzenli aralıklarla gerçekleşecektir. Başka bir deyişle, tıpkı sizin gibi uyanık ve uykuda vakit geçiren bir düzeni olabilir. Duyusal deneyimleri ve yeni keşfedilen sinir bağlantıları da parmaklarına ve ayak parmaklarına uzanır. Zamanını parmaklarını kıpırdatıp parmaklarını ağzına sokarak geçirebilir. Doğumdan sonra vücudunu emme ve beslemeye hazırlamak için ağzının etrafındaki sinirler hassaslaşır. Ancak o hala göbek kordonu ile beslenmeye devam ediyor.  Bebeğiniz büyüdükçe beyni de büyür. Görme, duyma, koklama, konuşma ve yürüme yeteneği de dahil olmak üzere birçok önemli işlev için ana yönetim merkezi olacak olan serebral korteksinde daha derin oluklar gelişir. Zaten beyni ritmik solunumunu, sindirimini ve vücut sıcaklığını kontrol ediyor; bu üç aktivite, bebeğinizin vücudunuzun dışında yaşayabilmesi için elzemdir.

25. hafta ultrason

Bebeğiniz doğumdaki haline giderek daha çok benzemeye başladı. Genel duruşu hala ilkel olmasına rağmen, doğduğu zaman sesinizi sürekli duyduğu için tanıyacaktır. Bebeğinizin sizinle tanışmaya hazır olmadan önce hala birkaç haftası olsa da, rahminizin içindeki evini keşfetmeye başladı. Tüm duyuları çalışmaya başlıyor. Tat tomurcukları dilinde daha fazla gelişir; kulakları, şimdi son konumlarında, daha fazla ses duyabilir ve gözleri şimdi açık bile olabilir, belki de uyurken açıp kapatır. Hala doğumda olduğundan daha zayıf, ama kilo almaya devam ediyor. Bu haftanın sonunda muhtemelen 600 gramın üzerinde olacak.

25. Haftanın İpucu

Yediğiniz yiyecekler konusunda dikkatli davranarak mide ekşimesi probleminizin önüne geçebilirsiniz. Üç büyük öğün yerine beş veya altı küçük öğün tüketmeyi tercih edin. Baharatlı, narenciye veya asitli yiyeceklerin yanı sıra, parçalanması daha uzun süren yağlı, kızarmış yiyeceklerden kaçının. Midenizi aşırı yüklemekten kaçınmak için su tüketimini öğün aralarında yapın. Ve uyku sırasında hazımsızlığı önlemek için yatmadan birkaç saat önce yemeyi bırakın. Bu önlemlere rağmen probleminiz azalmıyorsa hekiminizle konuşarak size uygun olan ilaçlardan yararlanın. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Doğum planınızı oluşturmaya başlayın. 
  • Düzenli kontrolleriniz ve doğumunuz için bir hastane belirleyin. 

25. Hafta SSS

Bir doğum planım olmalı mı?

Doğum planı oluşturmanız doğumun sürprizlerinden kurtulacağınız anlamına gelmez, en azından onlar için hazır olabilirsiniz! Ağrı kesici yöntemlerden doğum pozisyonlarına, destek insan sayısına kadar seçenekler sayısızdır.  

Doğum için eğitim almalı mıyım? 

Doğum yapmak biraz maraton koşmaya benzer. Fiziksel olarak ne kadar hazırlıklı olursanız, bitiş çizgisine gitmeniz o kadar kolay olur. Araştırmalar doğumdan önce fiziksel olarak iyi durumda olan kadınların daha rahat doğum yaptığını ve daha az müdahaleye ihtiyacı olduğunu göstermektedir.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor