Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

26 Haftalık Gebelik

26 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Artık 26. haftaya ulaştınız. Bebeğinizin büyümesi daha istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Bu haftadan itibaren yalancı doğum sancısı olarak da bilinen Braxton kasılmaları ile karşılaşmanız mümkün. Şimdiye kadar hamilelik öncesi kilonuza bağlı olarak yaklaşık 6 kilo almış olabilirsiniz. Vücudunuzdaki ağırlığın artması sadece sizin aldığınız kilodan kaynaklanmaz. Bu ağırlığın içerisinde bebeğinizin ağırlığı, kan ve sıvı hacmindeki artışla genişleyen rahminiz, büyüyen göğüsleriniz, plasenta ve amniyon sıvısı yer alır. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz neredeyse bir kabak büyüklüğünde. Kaş ve kirpikleri artık belirginleşiyor. Ayrıca başında daha çok saç var. Bu hafta itibariyle yetişkinlerde olduğu gibi uyku uyanıklık düzeni oluşmaya başlayacak. Bazen çok aktif ve tekmelerken bazen de hareketsiz olduğunu fark edebilirsiniz. Şanslıysanız uyku düzeni sizin gibi gece gündüz olacak şekildedir. 

Gelişimin bu aşamasında, cildine renk katmak için pigment üretmeye başlıyor. Kafasındaki saçların hiç pigmenti yoktur. Unutmayın, doğumda tüm bebeklerin kafasında saç yoktur. Endişe etmeyin; saçı yeterince uzar. Ve saçları olan yeni doğanların bir kısmını kaybetmesi muhtemeldir. Saç rengi yaşlandıkça değişebilir. Yani bebeğiniz koyu saçlarla doğarsa, daha sonra rengi açılırsa şaşırmayın. Aynı şey daha hafif saçlarla doğan bebekler için de geçerlidir. Doğmamış bebeğinizin sadece kafa derisinde değil vücudunun her yerinde de yumuşak tüyler vardır. Bu tüyler cildinin gelişmesi ve kalınlaşmasına, vücut ısısını korumasına yardımcı olur. Üçüncü üç aylık dönemde, 33 ve 36. haftalar arasında, doğum için hazırlanırken bu tüyleri dökmeye başlar. 

Omurgası da güçleniyor ve şimdi doğmuş olsaydı, yüzde 80 hayatta kalma şansı olurdu. Artık havayı teneffüs edebilir, nefes verebilir ve hatta ağlayabilir hale geldi. Bebeğinizin gözleri daha hassas; karnınıza bir ışık tutarsanız tepkisini görebilirsiniz. 

26. hafta ultrason

Bebeğinizin gelişimini artık çok daha net görebileceğiniz bir döneme geldiniz. Son birkaç haftadır, bebeğiniz hızlı değişimler yaşıyor. En belirgin değişikliklerden biri, uzunluğu 35 cm’yi geçen ve ağırlığı yaklaşık 900 grama kadar yükselen bebeğinizin vuruşlarını çok daha güçlü hissetmeye başlayacaksınız. Aslında hareketleri o kadar güçlü ki artık eşiniz bile kolayca hissedebilir. Eşiniz, başını karnınıza koyarsa bebeğinizin kalp atışını bile duyabilir. Bebeğiniz muhtemelen hala başı yukarıda olacak pozisyonda durmaya devam ediyor. 

26. Haftanın İpucu

Ödem – yani ellerinizin ve ayaklarınızın şişmesi – yüzük ve ayakkabılarınızı çıkarmanızı zorlaştırabilir. Aslında hamile kadınların yüzde 75’i bu yan etkiyi yaşar. Vücudunuzdaki aşırı sıvı genellikle elleriniz, bacaklarınız, ayak bilekleriniz ve ayaklarınızın şişmesine neden olur. Ödemden kurtulmak için bol su içtiğinizden emin olun. Destek çorapları ayrıca şişliğin önlenmesine de yardımcı olabilir.

Yapılacaklar Listesi 

  • Doğumdan sonra çocuğunuzu hangi hekime götürebileceğinizi araştırın. 
  • Seyahat planlarınızı bu dönemde yapın. Üçüncü üç aylık dönemden itibaren bu kadar rahat seyahat edemezsiniz. Bizden söylemesi!
  • Şeker yüklemesi testinizi yaptırın. 

26. Hafta SSS

Eşimi uyurken neden tekmeliyorum?

Endişelenmeyin! Bilinçaltınızda eşinize oluşan bir düşmanlık yok ve bunun hıncını çıkarmıyorsunuz… Bacaklarınızdaki hislere yanıt olarak bacaklarınızı hareket ettirmek, sarsmak veya tekmelemek için fizyolojik bir dürtü olan huzursuz bacak sendromunuz olabilir. Hamilelik huzursuz bacak sendromunuzun nedeni değildir, ancak hormonlarınızda meydana gelen değişikliklerle mevcut probleminiz kötüleşebilir. Huzursuz bacak sendromu bazen demir eksikliği anemisi veya diyabetin belirtisi olarak kabul edilir. Bazı insanlar, huzursuz bacak sendromuna sahip olduklarının farkındadır, çünkü özellikle günün sonlarında ve hala yatakta yatarken bacaklarını hareket ettirmek için zorlayıcı bir ihtiyaç duyduklarını düşünürler. Bacaklarında oluşan karıncalanma, kramp, yanma veya acıyı sadece hareket ettirerek rahatladıklarını dile getirirler. Huzursuz bacak sendromunuz varsa gün boyunca beklenmedik bir şekilde yorgun hissedebilirsiniz ve bu durum sağlıklı bir şekilde uyumanızı engelleyebilir. Hamilelik sırasında uykusuz bacak sendromunuz için yapılabilecek çok şey yoktur, çünkü onu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar hamile kadınlar için uygun değildir. Stresi azaltmak, meditasyon yapmak veya yatmadan önce yürümek yardımcı olabilir. E vitamini gibi güvenli alternatif ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. İyi haber şu ki, bebeğiniz doğduktan sonra eşiniz de rahat bir nefes alacaktır.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor