Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

17 Haftalık Gebelik

17 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Karnınız birkaç haftadır daha da belirginleşmeye başladı ve söylemediyseniz artık söylemeniz gerekiyor. Rahminiz bebeğinize yer açmak için büyümeye devam ediyor. Size garip gelse de rahminiz doğuma kadar normal boyutunun 1000 katına ulaşmış olacak. Yani bir armutun büyük bir basketbol topuna dönüştüğünü düşünün! Ve bu gelişim size kilo aldırmaya devam edecek. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz şimdi bir armut büyüklüğünde ve çok daha güçlü. Daha önce de hıçkırdı, ama artık onun hıçkırıklarını hissedebiliyorsunuz. Sonunda, bebeğinizin kolları, bacakları ve gövdesi başının büyüklüğüne yaklaşmış durumda. Kendi yüzüne dokunabilir ve emmek için parmağını arayabilir. Yaklaşık 10 cm boyutunda olsa da vücut sistemleri iyi çalışıyor. Dolaşım sistemi ve idrar yolu çalışıyor ve nefes almayı öğrenirken amniyotik sıvıyı solur. Bu haftadan itibaren bebeğiniz kilo almaya başlar, cildinin altında vücut yağı depolanır ve ter bezleri gelişir. Ayrıca plasenta bebeğinizin büyüklüğü kadar da büyümüştür. Vitamin, mineral, protein, yağ ve oksijen ile birlikte atıkların giderilmesi ve karbondioksitin filtrelenmesini sağlar.

Cinsiyeti oğlan ya da kız olsa da göğsünde pembe meme uçları oluşur. Bebeğiniz bir kızsa, yumurtalıkları küçük foliküller geliştirmekle meşguldür. Hamileliğinizde yaklaşık altı milyon yumurta olacak, ancak doğduğunda bu sayı bir milyona düşecek. Önümüzdeki haftalarda bebeğiniz yeni bir tür büyüme hamlesinden geçecek. Bu haftaya kadar gelişimsel kilometre taşları, çalışmaya başlayan ve olgunlaşan çeşitli organlara ve vücut sistemlerine odaklanmıştır. Şimdi vücuduna yağ dokusu ekleyerek doldurmaya başlayacak. Yağ, çeşitli nedenlerden dolayı önemlidir. İlk olarak, yağ dokusu doğmamış bebeğinizin vücudunu izole etmesi ve vücut sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olur. Rahimdeki rahat evinde, bebeğinizin sıcaklığı onun için kontrol ediliyor, ancak doğduktan sonra vücudunun bu işi kendi başına yapması gerekecek. Yağ dokusu sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olacak ve daha şimdiden doğduktan sonra ihtiyaç duyacağı enerjiyi depolayacaktır. Bebeğiniz, son iki hafta içinde kilosunu iki katından fazla artırdı ve bu üç aylık dönemin sonunda 28. haftaya kadar kilosunu dört katından fazla artıracak ve iki kilo ağırlığında olacak.

17. hafta ultrason

Bebeğinizin elleri ve parmaklarını her ne kadar kullanabilecek kadar koordine olmasa ve sadece kıpırdatabilse de hassas parmaklarını görebilirsiniz. Doğduğunda parmakları el becerisi olacak şekilde olgunlaşacaktır. Gözleri neredeyse son pozisyonunu almak üzere ve göz kapaklarının altında hareket etmeye başlıyor. Yüzünün her iki tarafında, kulakları çalışmaya başlar ve sesleri algılayabilir. Duyma yeteneği büyüdükçe gelişmeye devam edecektir. 

17. Haftanın İpucu

Balık yemenin güvenli olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Bebeğiniz, somon gibi beyni güçlendiren omega-3 açısından zengin balıklardan büyük ölçüde yararlanabilir. Ancak, bebeğin gelişen beyin ve sinir sistemini etkileyebilecek bir kirletici olan yüksek cıva seviyeleri nedeniyle bazı çeşitlerden kaçınılmalıdır. Bu nedenle, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve Çevre Koruma Ajansı (EPA) hamile kadınlara kılıç balığı, köpek balığı, kral uskumru ve kiremit balığı yememelerini tavsiye etmektedir. Aslında, çoğu balık türü cıva izleri içerir, bu nedenle haftalık daha güvenli çeşit tüketiminizi sınırlamak isteyeceksiniz. FDA’nın en yeni yönergelerine göre, somon, yayın balığı, pollock, karides ve konserve hafif ton balığı gibi haftada 12 onsa kadar (kabaca iki ortalama öğün) alt cıva balıklarının tadını çıkarabilirsiniz. Bu 12 onstan, konserve albacore ton balığı, yığın beyaz ton balığı ve ton balığı bifteğinden sadece 6 tane gelmelidir, bu da hafif ton balıklarından daha fazla cıva içerir. Yerel sulara takılmış balık yiyorsanız, danışma için eyaletinizin sağlık departmanına çevrimiçi olarak danışın.

Yapılacaklar Listesi 

  • Hamilelikte yaşadığınız unutkanlığı önlemek için not ve hatırlatmalardan yararlanın. 
  • Doğum öncesi eğitim programlarına kaydolun. 
  • Hamilelikten kaynaklanan burun tıkanıklığı probleminizi hafifletmek için burun spreyi kullanın. 

17. Hafta SSS

Evimi taşımalı mıyım?

Genişleyen aileniz için daha büyük bir ev satın almayı düşünüyorsanız, büyük bir hamle ile gelen tüm büyük sorunları düşündüğünüzden emin olun. Çocuklar için bol miktarda alana sahip büyük bir eve sahip olmak güzel, ama her zaman doğru çözüm değil.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor