Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

16 Haftalık Gebelik

16 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Karnınızda kelebeklerin uçuştuğunu hissetmeye başladınız mı? Evet! Minik mucizenizle artık daha yakınsınız. Karnınızda büyüyen yeni bir dünyanın tekmesi sizi olmadık zamanlarda yoklayabilir hazır olun! Çoğu anne bu büyük heyecanı 16. ve 20. haftalar arasında deneyimler, ancak henüz sert bir hareket beklemeyin. İlk vuruşlar, hızlanma veya çırpınma denilecek şekilde o kadar hafif hissedilir ki genellikle midede oluşan gaz ya da hazımsızlık ile karıştırılır. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz artık bir avokado büyüklüğündedir. Şimdi hızla büyüyor. Şeffaf derisi, pembe renkte, küçük ayaklarıyla tekme atabiliyor ve elleriyle kavrama hareketleri yapabiliyor. Gözleri ışığa karşı giderek daha hassas hale geliyor.

Şimdiye kadar, bebeğinizin tüm kasları ve kemikleri oluşmaya başladı ve sinir sistemi onları kontrol ediyor. Bebeğiniz plasentaya yaşam çizgisi, göbek kordonu ile bağlanır ve ihtiyaçları arttıkça bu daha da güçlenir. Kan kordondan sürekli olarak akmaya devam eder, bebeğinize besinleri getirir ve ağzını her açtığında boğazını dolduran amniyotik sıvıdan toksinleri çıkarmasına yardımcı olur. Plasenta, vücudunuz ve bebeğiniz arasında besin ve oksijen değişimi için çok çalışan binlerce kan damarını barındırmak için de büyümüştür.

Ellerini yumruk yapabilir ve hatta parmağını emebilir. Bebeğinizin hassas iskeleti kıkırdaktan kemiğe kadar sertleşmeye devam eder. Yine de kemikleri doğum kanalından daha kolay geçebilmesini sağlamak için biraz daha esnek kalacaktır. Göbek kordonu, bebeğinizin etrafında serbestçe hareket edebilmesi için iki damarı ile tamamen olgunlaşmıştır. Bu arada, doğacak bebeğiniz kız ise, bu hafta yumurtalıklarında gelecekteki torunlarınızın oluşmasını sağlayacak yüz binlerce yumurta oluşuyor.

16. hafta ultrason

Bu haftada yapılacak burun kemiği ölçümü genetik anomalilerin taranmasında yararlı olabilir. 16. ve 18. haftalar arasında, sağlık uzmanınız, doğmamış bebeğinizin bazı genetik anormallikler için yüksek risk altında olup olmadığını tespit edebilecek kan testleri taramasını önerecektir. Bu kan testleri, kanınızdaki belirli maddelerin anormal seviyelerini kontrol eder. Bu sonuçlardan yola çıkarak, yaşınız gibi diğer faktörlerle birlikte, sağlayıcınız bebeğinizin nöral tüp defekti (NTD), Down sendromu veya diğer kromozomal defektlere yakalanma riski değerlendirilir. 

16. Haftanın İpucu

İlk trimesterde kabızlık yaşamamış olsanız bile, progesteron hormonu, sindirimi yavaşlattığı için gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi pek çok sorunla karşılaşma ihtimaliniz artar. Aslında, kabızlık tüm hamile kadınların yaklaşık yarısını etkiler. Hekiminizin önereceği takviyeler, bol sıvı ve lif içerikli besinlerin tüketimi sizi rahatlacaktır. Mide rahatsızlıklarınızı gidermek için, fasulye, lahana ve süt ürünleri gibi gazı daha da artıran yiyecekleri diyetinizden çıkarmak doğru bir hareket olacaktır. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Yeterli kalsiyum aldığınızdan emin olun. 
  • Doğum yapmayı planlayacağınız hastaneleri araştırın. 
  • Daha önce doğum yapan büyüklerinize doğum deneyimlerini sorun. 

16. Hafta SSS

İkinci üç aylık dönemde ateşlenirsem ne olur? 

Soğuk algınlığı veya grip belirtileriniz varsa, ateşiniz yükseliyorsa zaman kaybetmeden hekiminize başvurun. İyi haber, ateşin bebeğinizi olumsuz etkileme ihtimali 1. trimestere göre 2. trimesterde daha düşüktür. Ancak yine de hamileliğin her aşamasında güvenli olan ilaçları kullanmaya başlayın. Ilık banyo sizi rahatlacaktır.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor