Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

29 Haftalık Gebelik

29 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Hamilelik sırasında birçok şaşırtıcı gelişmeyle karşılaşacaksınız. Bunlardan biri de genellikle üçüncü trimesterde meydana gelen sızdıran göğüslerdir. Sarımsı olan bu sıvı anne sütüne öncül madde olan kolostrumdur. Genellikle birkaç damla gelen bu sütte artış görürseniz hekiminize iletin ve akışı kontrol altına almak için sutyeninizin içine bakım pedleri koyun. Bu sıvı, bebeğiniz dünyaya geldiğinde enfeksiyonla savaşmaya ve birçok yaygın hastalığa direnç oluşturmasına yardımcı olan antikorlar içerir. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz artık bir balkabağı büyüklüğündedir. Teni hala kırışık, ama yağ birikmeye ve kırışıklıkları azalmaya devam ediyor. Bebeğiniz her dakika daha da güçleniyor. Tekmeleri ve hareketleri daha sık ve daha serttir. Bu süre zarfında bebeğinizin beyninin zeka ve kişiliğe bağlı kısmı çok daha karmaşık hale gelir. Farklı yiyeceklere, seslere ve ışıklara nasıl tepki gösterdiğine dikkat ederek bebeğinizi tanıyabilirsiniz. Bebeğinizin akciğerleri olgunlaşmak için daha fazla zamana ihtiyaç duymasına rağmen, bu hafta nefes alma hareketlerini uygulamaya başladı. Pembe cildinin altında, dirseklerinde ve dizlerindeki bebek çukurları olabileceği kadar yağ depolamaya başlar. Bebeğinizin kemikleri rahim içinde olgunlaşırken, sadece rahimde değil, aynı zamanda bebeğiniz doğduktan sonra da daha fazla büyümeye izin vermek için esnek kalacaktır. Bebeğin kemikleri büyümeye devam eder ve çocukluk döneminde iyice sertleşir. Esnek kemikler de doğum için gereklidir. Doğmamış bebeğinizin kafasındaki kemikler büyük parçalardan oluşur. Bu kafatası plakaları birbirine kaynamaz, ancak doğmamış bebeğinizin alnının orta ve üst kısmına doğru bir araya gelirler. Halk arasında bıngıldak olarak bilinen bu alanlar bebeğin doğum sırasında kafatasının hasar almadan hareket etmesini kolaylaştırır. Doğmamış bebeğin kafatası sert olsaydı, bebeğin normal doğum yoluyla hayata gelmesi imkansız olurdu.28. haftada, bebeğinizin işitmesi o kadar gelişmiştir ki, yüksek seslerde ürker. Yakında vücudunuzun dışındaki sesleri dinlemek için başını çevirmeye başlayacak. Artık tekmelediğini daha fazla fark edeceksin. O küçük kelebek hareketlerini unutma zamanı. Her hareketiyle sizi yerinizden sıçratabilecek bir döneme hoş geldiniz! Bebeğiniz bir kızsa, muhtemelen bir oğlana göre daha az ağırlığa sahip olacaktır.  Her iki durumda da bebeğiniz muhtemelen 3-3,5 kilo arasında doğacaktır.  

29. hafta ultrason 

Bu hafta bebeğinizin kemikleri sertleşiyor ve kasları güçleniyor. Aslında, her hafta daha da güçlendiğini onun vuruşlarından fark etmiş olabilirsiniz. Ultrasonda kemikleri parlak beyaz olarak görünmeye ve gelişmeye devam ediyor. 

29. Haftanın İpucu

Bazı anne adayları doğumları sırasında hekim ya da ebenin yanı sıra son yıllarda giderek daha da çok tercih edilen doulalardan yardım almak isteyebilir. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Kabızlık ve hemoroidi önlemek için yüksek lifli beslenin. 

29. Hafta SSS

Doğmamış bebeğin hıçkırması normal mi?

Bebeğinizin hıçkırması çok normaldir, ancak ilk kez karşılaştığınızda kesinlikle garip görünebilir ve hissedebilirsiniz. Genellikle, bebekler 15 haftadan sonra hıçkırmaya başlarlar.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor