10 Haftalık Gebelik

annelikhikayesi
3 Min Read

Bedenimde neler değişiyor?

Hamileliği sevmeye başladığınız döneme girdiğinizi söyleyebiliriz. Cildiniz şimdi daha parlak ve nemli. HCG ve progesteron hormonlarına bağlı olarak cildinizdeki yağ bezlerinin sayısı ve kan hacminiz arttığından cildiniz daha parlak ve pürüzsüz görünmeye başlayabilir. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz iri bir zeytin büyüklüğündedir ve omurgasını hareket ettirmeye başlar. Gözleri ve göz kapakları daha gelişmiştir ve kaşları büyümeye başlamıştır.

Şu ana kadar bebeğinizi bir embriyo olarak tanımlansa da artık bu haftanın sonunda bir fetüs olacak. Kürek benzeri veya perdeli, eller ve ayaklar artık parmak ve ayak parmaklarına ayrılacak, kemikler sertleşmeye başlayacak ve böbrekleri artık idrar üretmeye başlayacaktır. En etkileyici olan ise bebeğinizin beyni şaşırtıcı oranda gelişiyor. Her dakika yaklaşık 250.000 nöron oluşuyor! 

Bebeğinizin vücudu boyunca küçük değişiklikler meydana gelmeye devam eder ve 30. haftalardan sonraki görünümünün küçük bir kopyası haline gelir. Kas ve kemik gelişmeye devam ederken kollarını ve bacaklarını hareket ettirmeye de başlar. Yine de hareketlerini birkaç hafta daha hissetmeyeceksiniz, sabırlı olun! El ve ayak parmakları kemikleri oluşur, artık daha belirgindir ve ayrılmaya başlar. Bebeğinizin karnınızda yaşadığı amniyon sıvısı sadece bebeğinizin vücudunun etrafını kaplamakla kalmaz aynı zamanda yuttuğunda da herhangi bir zarar vermez. Aksine amniyon sıvısı akciğerlerinin gelişmesine yardımcı olur. Bebeğinizin organları da yavaş yavaş gelişmeye başlıyor. Tiroid bezi çalışmaya başlar. Sindirim enzimleri üreten pankreas doğumdan sonra kendi yemeğini yemesi ve sindirmesi için gerekli olacaktır. Kemiklerinin küçük çukurlarındaki hücreler, şimdiye dek karaciğer ve dalağının işi olan kan hücrelerini yapmaya başlayacaktır. Yüzü daha insancıl görünmeye başlar; ilk kalıcı diş tomurcukları bile olabilir ve yakında ağzını açıp dilini hareket ettirebilecektir. 

10. hafta ultrason

10. hafta ultrasonuna baktığınızda her şey artık daha da anlamlı. Kalp atışını duyabilirsiniz ve bebeğinizin artık yeni doğmuş gibi görünüyor. Kolları ve bacakları artık görünür ve tanınabilir durumda. Ultrasonda yüz bölgesinde görülen parlak beyaz alanlar yüz kemikleridir. Bu hafta, bebeğinizin ve sizin için bir dönüm noktası olacak. Artık bir embriyo değil, bir fetüs olduğu noktaya ulaştı. Bebeğinizin başı hala bedeninin yarısından fazlasını oluştursa da vücudu artık çok daha orantılı ve başı eskisi gibi vücudundan daha büyük görünmüyor. El ve ayak bilekleri artık daha görünür durumda. Bebeğinizin vücudu olgunlaşmaya başladıkça, boynu gelişmeye ve uzamaya başlar. Ayrıca hekiminiz başta Down sendromu olmak üzere diğer kromozom anormalliklerini ve doğuştan gelebilecek kalp problemlerini değerlendirebilen testler isteyebilir. 

Yapılacaklar Listesi 

10. Hafta SSS

Eşim benimle kontrole gelmeli mi?

Eğer eşinizin doktor randevularınıza gelmek istiyorsa mutlaka katılımını sağlayın. Çünkü bazen sizin atladığınız ya da bebeğinizi görme heyecanıyla düşünemediğiniz soruları eşiniz sorabilir, ailesinin tıbbi geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi verebilir, amniyosentez ve genetik tarama gibi testler hakkında konuşabilir.

Share This Article
Leave a comment