Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Hamilelikte Riske Neden Olabilecek Durumlar!

Hamilelikte Riske Neden Olabilecek Durumlar!

Hamilelikte saç boyamak tehlikeli mi?

Evimi boyayabilir miyim?

Temizlik ürünleri bebeğime zarar verir mi?

Manikür yaptırabilir miyim?

Oje sürmek riskli mi?

Bu ve bunun gibi birçok sorunun yanıtını sizler için derledik…

Hamile kalmadan önce, tırnaklarınıza manikür yaptırmak ya da kedi kumunu değiştirmek için iki kez düşünmediniz. Bunlar hayatınızın rutinleri arasında yer alsa da hamilelikle birlikte bazı konularda çok daha dikkatli davranmanız hem sizin hem de bebeğiniz için daha güvenli olabilir. 

Evinizi boyarken seçeceğiniz boyanın özelliklerine dikkat edin. 

Kurşunsuz, su bazlı iç mekan boyalarına maruz kalmanın bilinen bir riski olmasa da tüm boyalar duman yayan kimyasallar içerir. Bu kimyasallardan sadece birkaçı hamilelikte güvenlikleri için incelendiğinden, en iyisi bir başkasının boyamasına izin vermektir. Yağ bazlı boyalar ve boya incelticiler, su bazlı muadillerinden daha fazla çözücü içerir, bu yüzden su bazlı boya seçin, boyayı sizin olmadığınız bir zaman diliminde yaptırın ve boya yaparken ortamın iyi havalandırılmasını isteyin. 

Kullandığınız temizlik ürünlerinin içerikleri hakkında bilgi sahibi olun. 

Hamile kadınların kaçınması gereken bazı ev temizleyicileri vardır. Etiketleri kontrol edin ve riskli çözücüler içeren toksik olduğunu söyleyen ürünlerden kaçının. Örneğin, fırın ve pencere temizleyicileri genellikle bir kadının düşük yapma riskini artırdığı bilinen glikol eterleri ve çoğu küf giderici, doğum kusurları veya fetal ölüm riskini artırabilecek fenoller içerir. Ayrıca, çoğu temizleyiciler içerdikleri kuvvetli kokular nedeniyle bebeğinize zarar vermese de sizi kusacak hale getirebilir. Temizlik yaparken pencerelerinizi açık tutun veya hamileliğe bağlı mide bulantısını tetiklemeden iş yapabileceğiniz doğal bir temizleyici seçin. Karbonat, küvet ve fırınlarda harikalar yaratabilirken, sirke ve su çözeltisi cam ve tezgahı etkili bir şekilde temizler.

Tarım ilaçlarından uzak durun

Bu kimyasallara maruz kalmanın bebeğiniz için önemli bir risk oluşturduğuna dair somut bir kanıt olmasa da son araştırmalar daha büyük miktarların fetüse zarar verebileceğini öne sürüyor. Bu nedenle hamileyseniz, mümkün olduğunca böcek ilaçlarından kaçınmak muhtemelen en güvenli yoldur. Pestisitlere ek olarak, kimyasal içeren böcek kovucular kullanmayın. Etkileri hamile kadınlarda ayrıntılı olarak çalışılmamış olsa da toksisitesiyle ilgili bazı endişeler vardır. Yine de kullanmak zorundaysanız evinizin ilaçlamasını başka birine yaptırın ve eviniz yeterince havalanmadan içeriye girmeyin. 

Manikür yaptırmak güvenli midir?

Ara sıra manikür yaptırmanızda bir sakınca yoktur. İdeal olarak, oje, cila sökücü ve yapay tırnakları takıp çıkarmak için kullanılan malzemeler çözücüler içerdiğinden, bunları yaparken camların açık olmasına ya da açık bir alanda yapmaya özen gösterin. Bununla birlikte, tırnaklarınızı cilalayarak kısa süre maruz kalmanın bebeğiniz veya sizin için risk oluşturması pek olası değildir.

Saçımı boyamak ya da perma yaptırmak güvenli mi?

Saç boyama planlarınızı bir süre bekletmeyi düşünebilirsiniz. Saç boyalarında, kalıcı dalga solüsyonlarında veya gevşeticilerdeki kimyasalların doğum kusurlarına, düşüklere veya diğer gebelik komplikasyonlarına neden olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmasa da bu maddelerin güvenli olduğunu kanıtlayan güvenilir çalışmalar yoktur. Araştırmacılar, kafa derisine nüfuz ederek kan dolaşımına girdiklerini biliyorlar, böylece teorik olarak büyüyen bebeğinize ulaşabilirler. Bu nedenle, hekiminiz saçınızı boyamanızı önermiyorsa boyamayın. Özellikle de doğmamış bebeğinizin organlarının gelişmeye başladığı ilk üç aylık dönemde…

Kedi kumuna dokunmak riskli mi?

Toksoplazmoz, ateş, eklem ağrısı gibi gribe benzeyen semptomları olan parazit kaynaklı bir enfeksiyondur. Genel olarak, toksoplazmoza yakalanan kadın üzerinde kalıcı bir etki yoktur. Bu enfeksiyona neden olan bakteriler genellikle hayvan dışkısında ve çiğ ette bulunur. Ne yazık ki, bebeğinize geçerse toksoplazmoz görme veya işitme sorunlarına yol açabilir. Enfeksiyonu uzak tutmak için eşinizden hamileliğiniz sırasında kedinizin çöp kutusunu veya evcil hayvan kafesini temizlemesini isteyin ve az pişmiş etten kaçının. Yukarıdaki semptomları geliştirirseniz, doktorunuzu arayın. Antibiyotiklerle erken tedavi bebeğinizi koruyabilir.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor