Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Bebeğiniz Doğum için Uygun Pozisyonda Değilse…

Bebeğiniz Doğum için Uygun Pozisyonda Değilse…

Hamileliğinizin son haftalarına girmenize ve normal doğumu çok istemenize rağmen bebeğiniz hala doğum için uygun olan pozisyona gelmediyse bu yazıyı okumanızda fayda var. Hekiminizin ve anne adayı olarak sizin bebeğinizi doğum kanalına doğru pozisyonda yönlendirmek için yapabileceklerinizi derledik…

Hekiminiz hamileliğinizin son haftalarında bebeğinizin doğum için uygun pozisyona girip girmediğini kontrol eder. Uygun pozisyon bebeğinizin başının doğum kanalının yakınında ve yüzünün sırtınıza dönük olduğu pozisyondur. Bebeklerin çoğu içgüdüsel olarak kendilerini bu şekilde konumlandırırlar, ancak bazı bebekler ‘Makat gelişi’ olarak da nitelendirilen popo veya ayakların aşağıya doğru olduğu şekilde konumlanabilirler. Her zaman gerekli olmamakla birlikte yapılan araştırmalar makat gelişi olan bir bebeğin doğumunun sezaryenle gerçekleştirilmesinin daha güvenli olduğunu göstermektedir. Yine de hemen umutsuzluğa kapılmayın bazı durumlarda hekiminizin müdahalesiyle ya da sizin onu yönlendirmenizle bebeğiniz pozisyon değiştirebilir.

  • Hekiminiz bebeğinizin doğum kanalına doğru yerleşmesi için manevra yapabilir.

Elleriyle karnınıza uygun bir şekilde baskı uygulayarak bebeğinizin harekete geçerek doğum kanalına doğru yerleşmesine yardımcı olabilir. Ancak altını çizerek belirtelim ki bu durum her makat gelişi gebelik için geçerli değildir. Uygun bir durum söz konusuysa hekiminiz bu şekilde hareket edebilir.

  • Yürüyüşlerinizi ve hareketlerinizi artırmanız gerekebilir.

Yürüyüş yapmak ve baldırlarınızı germek, rahim ve pelvisi destekleyen bağların ve bağ dokusunun gevşemesine yardımcı olabilir. Bu daha fazla alan oluşturarak bebeğinizin rahim içerisindeki dönüşünü kolaylaştırabilir. Özellikle makat gelişi olan bebekler, annenin kuyruk kemiğine baskı yaparak yoğun bir bel ağrısına neden olabilirler. Bu rahatsızlıkla başa çıkmak için sallanmak, pilates topu üzerine oturmak, ellerinizi ve dizlerinizi çalıştırabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Göğüs uçları neden kararır?

Gebelik Uykusuzluğu

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor