Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Doğurganlığı Artırıcı 7 Yöntem

Doğurganlığı Artırıcı 7 Yöntem

Hamile kalmaya karar verdiyseniz ve zaman kaybetmeden bir an önce hamile kalmak istiyorsanız hayatınızda yapacağınız 7 basit değişiklikle doğurganlığınızı artırabileceğinizi biliyor muydunuz?

Sağlıklı kilonuza dönün

Sağlıklı olan kilonuza dönmek ve bu kiloyu korumak doğurganlığınızı artırır. Gereğinden fazla kilolu olmak kadar gereğinden fazla zayıf olmak da doğurganlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Yağ hücreleri östrojen depolar, bu nedenle fazla kilolu kadınların östrojen seviyeleri normalden daha yüksektir ve genellikle yumurtlamazlar. Aynısı zayıf ve tipik olarak östrojen azalmış kadınlar için de geçerlidir. Bu nedenle hamile kalmak isteyen tüm hastaların vücut kitle indekslerinin hesaplanması gerekir.

Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak, kan şekerinizi, kan basıncınızı ve vücut ağırlığınızı kontrol etmenize yardımcı olur, bunların hepsi hamile kalma yeteneğinizle ilgilidir. Hamile kalmayı planlıyorsanız düzenli egzersiz yapmanızı öneririz. Egzersizi sevmiyorsanız ekstra motivasyon için yanınıza bir arkadaş edinmek iyi bir seçenek olacaktır.

Adet döngünüzü bilin

Her ay hamile kalabileceğiniz 5 ile 7 günlük bir zaman dilimi vardır. Düzenli adet döngüsü olan kadınlar için (28 ila 32 gün arası), bu zaman 14 veya 15 günlerdir ve bu dönem en verimli olduğunuz dönemdir. Ancak düzensiz adet süreniz varsa veya döngünüzün farkında değilseniz ovülasyon takibine yardımcı olan testlerden faydalanabilirsiniz.

Sigara ve alkolle vedalaşın

Sigara ve alkol kullanımı düzenli olan kadınların hamile kalması daha zordur. Sigara doğurganlığı azaltırken alkol de düşük ve erken doğum riskini artırır. Eğer sigara içiyorsanız, hemen bırakın.

Stresten uzak durun

Söylemesi yapmaktan daha kolay gözükse de zaten her ay hamile kalma konusunda endişe yaşıyorsanız en basit yollarından biri yaşam tarzınızı sakinleştirmektir.  Yüksek düzeyde kronik stres, vücudun doğal hormon seviyelerinde kaymaya neden olur ve yumurtlamayı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden yatıştırıcı bir kitap okuyabilir ya da daha fazla uyuyabilirsiniz.

Genel sağlık kontrolünüzü ihmal etmeyin

Gebe kalmaya çalışırken diyabet veya tiroid hastalığı gibi altta yatan tıbbi hastalıkların kontrol altında olması önemlidir. Kan basıncınızı da kontrol ettirin. Yüksek tansiyon doğurganlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Sağlıklı beslenin

Karbonhidrat, yağ ve proteinden zengin bir diyeti tercih edin. Bol miktarda sebze ve meyve tüketin. Özellikle işlenmiş yiyecekler, trans yağlar içeren besinlerden uzak durun. Her gün en az 8 bardak su için.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor