Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Erkeklerde Sperm Kalitesini Artırmanın 12 Yolu

Erkeklerde Sperm Kalitesini Artırmanın 12 Yolu

Erkeğin spermi sadece hamile kalıp kalmamanızı değil, hamileliğinizin sağlıklı olup olmayacağını da belirleyebilir.  Hamile kalmaya çalışırken en iyi durumda olduğunuzdan emin olmak için, kendinizin yanı sıra eşinizin de sperm kalitesini artırıcı sağlık değişimleri yapmalı.

İdeal kilonuzu belirleyin ve bu kiloya ulaşın

Fazla kilolu veya fazla zayıf olmak, bir erkeğin spermini olumsuz yönde etkileyebilir. Kilo sorunları bir erkeğin libido ve performansını etkileyebileceği için çiftin cinsel yaşamını da öldürebilir. Meyve, sebzeler, yağsız proteinler, tahıllar ve süt ürünlerinden oluşan sağlıklı bir diyet ve haftanın birçok gününde fiziksel aktivite eşinizin sağlıklı bir kiloya ulaşması veya korunmasına yardımcı olabilir.

Folat içerikli besinler tüketin

Folik asit sadece anneler için önemli değildir. California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre diyetlerinde daha düşük folik asit seviyeleri olan erkeklerin spermlerinde daha yüksek oranda anormal kromozom olduğu görülmüştür. Anormal kromozomlu spermler bir yumurtayı döllerse, düşük veya doğum kusurlarına neden olabilir. Hamileliğin ilk 3 ayında görülen düşüklerin yarısından fazlasına embriyodaki problemler neden olur. Bu, eşinizin folik asit hapları alması gerektiği anlamına gelmiyor: Fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, kepekli tahıllar, turunçgiller ve folat bakımından zengin tahıllar, ekmekler ve makarnalar gibi folatta bulunan yiyecekler günlük 400 miligram folik asit ihtiyacını giderebilir.

Yeterli uyuyun.

2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre düzenli uyuyan ve erken saatlerde yatan erkeklerin sperm kalitelerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Özellikle 22.30’dan önce yatmak doğru bir tercih olacaktır.

Sperm kalitesini artırmak için hekiminizin önereceği takviyeleri almaya başlayın.

Sağlıklı bir embriyo oluşturmak için kadın kadar erkeğin de sağlıklı olmak için çaba göstermesi gerekir. Erkekler, spermlerinin güçlü, sağlıklı, hareketli ve daha az problemli olmalarını sağlamak için hamilelik denemesine girişmeden 6ay önce bu takviyeleri almaya başlamalıdır.  B12, C, E Vitamini, Çinko ve Selenyum içerikli takviyeler doğru bir tercih olacaktır. Çinko, normal testosteron seviyelerinin korunmasına yardımcı olurken selenyum doğum kusurları riskini azaltır ve düşük sperm sayısını artırır.

Sperm hareketliliğini artırmak için sigarayı bırakın

Sigara içmek düşük sperm sayısının yanı sıra spermlerin hareketlerini de yavaşlatır. Sperm üretimi yaklaşık 3 aylık bir dönemi kapsadığı için gebe kalmaya çalışmadan en az 3 ay önce eşinizin sigarayı bırakması gerekir.

Sperm anormalliklerini gidermek için alkolü bırakın.

Tamamen bırakmasanız da baba olmayı önemsiyorsanız alkol alımını sınırlandırmanızda fayda var. Alkolün sperm üretimini azalttığı ve sperm anormalliklerine neden olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Hamilelik öncesi genel sağlık kontrolünüzü yaptırın.

Hamilelik planlamadan önce eşiniz gibi siz de sağlık kontrolünüzü mutlaka yaptırın. Vücut kitle indeksi (BKİ), kullandığınız ilaçlar, sperm kaliteniz gibi tüm kontrolleriniz için hekiminizle görüşün.

Sperm sayısını artırmak için kafeini azaltın

Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre yüksek kafein alımı, erkeklerde sperm sayısı ve sperm kalitesini azaltmaktadır.

Düzenli egzersiz yapın.

Stres anormal spermleri artırabilir ve konsantrasyonunu azaltabilir. Uyumak ve iyi yemek yemek, düzenli olarak egzersiz yapmak, gerilmiş enerji ve gerginlik ile uğraşmak, kendine zaman ayırmak gibi eğlenceli veya rahatlatıcı bulduğunuz aktivitelerle stresinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Kullandığınız ilaçların doğurganlık dostu olduğundan emin olun.

Hamilelik planlamadan önce kullandığınız reçeteli ve reçetesiz tüm ilaçların listesini yaparak sperm kalitenizi etkileyip etkilemediği konusunda hekiminize danışın. Bazı ilaçlar bir erkeğin sperm sayısını ve kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çok sıcak ortamlarda bulunmayın.

Bir erkeğin testislerinin ısısının yaklaşık 33 derece civarında olması gerekir. Bu sıcaklığın üzerinde olan ortamlarda sperm üretiminiz zarar görebilir. Bu nedenle spa, sauna gibi sıcak ortamlarda çok fazla zaman geçirmeyin.

Dizüstü bilgisayarları dizinizde değil masanızda kullanın.

Diz üstü bilgisayarları kucağınızda kullanmanız genital bölgenizdeki ısıyı artıracağı için ya soğutma pediyle ya da masa başında kullanın.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor