Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bebek ve Çocuklarda Şampuan Seçimi…

Bebek ve Çocuklarda Şampuan Seçimi…

Bebek cildi yetişkinlerin cildine göre daha az yağ salgısı üreten daha ince bir cilttir. pH değeri nötre yakın ve fazla miktarda su içerdiği için daha hassastır. Enfeksiyon ve tahriş görülme ihtimali daha yüksektir. Bağışıklık sisteminin giriş kapısı olan cilt yapısı bebeklerde daha hassas olduğu için onlara kullanılması gereken şampuanlar da yetişkin şampuanlarından daha farklıdır.

Gazlı ve huzursuz bebeklerde banyo uykuya geçişi kolaylaştırır; rahat bir uyku sağlar. Bebek banyodan keyif alıyorsa, özellikle yaz aylarında her gün veya günaşırı ılık su ile banyo yaptırılmasında sakınca görülmez. Soğuk hava cilt kuruluğunu artırdığı için, kışın daha az sıklıkla (haftada 1 veya 2 kez) banyo yaptırılmalıdır. Ancak ciltte kuruma gözlendiğinde, sabun ve şampuan kullanımı azaltılmalıdır; bazı günler sadece saf su ile duş uygulanabilir. Sabun ve şampuan, cildin normal şartlarda hafif asidik yapıda olan pH’sını bozduğu ve ciltteki koruyucu lipit tabakasını azalttığı için mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Cilt temizliği için nötr pH’lı, boya ve parfüm içermeyen sabunlar tercih edilmelidir. Saçlar için ise yine nötr pH’a sahip, göz yakmayan bebek şampuanları kullanılabilir. Ayrıca, sabun ve şampuanın direkt bebek cildine uygulanmaması, yeterli miktarda sabun veya şampuanın banyo süngerine veya elinize aktarıldıktan sonra köpürtülerek bebek cildine uygulanması tavsiye edilir. Bu uygulama, durulama aşamasını da kolaylaştıracaktır. Pişik ve deri tahrişlerini önlemek için cildin sabun ve şampuan kalıntılarından iyice arındırılması, bol su ile durulanması, cildin özellikle de koltuk altları, kasıklar, boyun ve kulak arkası gibi kıvrım yerlerine kıvrımlı bölgelerin havlu yumuşak dokunuşlarla iyice kurulanması önemlidir. Cilt kuruluğunu azaltmak için, durulama suyuna parfümsüz badem yağı veya banyo yağı eklenebilir.

Parabenler, ilaçlarda ve kozmetik ürünlerde antimikrobik etkileri nedeniyle 1924’ten beri tüm dünyada, koruyucu amaçlı kullanılan kimyasallardır. Parabenlerin kimyasal yapılarına göre metil, propil, bütil paraben gibi türevleri vardır. Parabenler insan vücudunda östrojen hormonuna benzer etkiler gösterir. Ancak bu etkileri, östrojenin binde biriyle 10 milyonda biri kadardır. Bu maddenin vücutta toksik etki yaratacak ölçüde biriktiğini gösteren ve insanlarda doğrudan kanser oluşturmasına yönelik kanıtlanmış bilimsel veri bulunmamaktadır. Bugünkü veriler doğrultusunda parabenlerin, bilimsel olarak risk yaratmamakla beraber, çocukların korunmasına yönelik -özellikle bebeklik döneminde- paraben içeren ürünlerin kullanılmaması önerilir. Diğer yandan parabenler yerine kullanılan sodyum benzoat ve diğer benzoik asit türevleri allerjik olarak daha az risk içermekle beraber cildi kurutmak ve deri altı lipidlerine tutunmak gibi net ispatlanmış olmasa da çok masum olmadığını gösteren etkileri mevcuttur. Ancak koruyucu madde kullanılmazsa da bizzat zararsız olsun diye istediğimiz bir ürün kısa zamanda bozularak daha zararlı maddeler oluşturarak ciddi zarar oluşturma ihtimali doğurur.

Cilt için kullanılan şampuanlar nötral pH’da olmalıdır. Bu yüzden cilde birebir temas eden ürünlerin güvenilir hatta organik olması tercih edilmelidir. 

Bebeğiniz İçin Şampuan Seçerken…

  • pH değeri nötral yani 7,5 olan şampuanları tercih edin. 
  • Paraben, alkol, koku, boya maddesi ve alerjen kimyasallar içermemesine dikkat edin. 
  • Saç için kullandığınız ürünlerin gözleri yakmaması gerektiğini unutmayın. 
  • Çok köpüren şampuanlarda deterjan katkısı yüksek olduğu için mümkün olduğunca az köpüren şampuanları tercih edin. 
  • Alerji herhangi bir maddeye karşı gelişebilir. Bu nedenle içindekiler listesinin kısalığı allerji riskini azaltmak için iyi bir tercihtir.
  • Alkolsüz ürünleri tercih edin çünkü cilt en büyük organımızdır ve cilde sürülen her ürün gözeneklerden alt katmanlara kadar ulaşır hatta bununla da kalmaz lenf sistemiyle tüm vücuda etki edebilir.
  • Bir şeyin doğal veya bitkisel olması onu masum kılmaz. Tütün de doğal ve bitkiseldir. Sadece bitkisel veya organik diye bir ürünü tercih etmek yanlış olacaktır.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor