Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Yeni Babanın İlk Hafta Rehberi

Yeni Babanın İlk Hafta Rehberi

Aylardır hayalini kurduğunuz gün nihayet geldi. Siz ve eşiniz yeni bebeğinizle evdesiniz. Evet siz artık bir ailesiniz.  Ama evdeki ilk günler planladığınız gibi geçmiyor olabilir. Eşiniz biraz daha huysuz ve bebeğiniz yüzünden hiç uyumuyor olabilirsiniz. 

Hiç şüphe yok ki doğum kadınları hem duygusal hem de fiziksel olarak etkiler. Bu ilk birkaç hafta özellikle sizin desteğinize ve anlayışınıza ihtiyacı var. Babalığın ilk günlerini nasıl daha keyifli hale getireceğinizi, eşinize nasıl daha çok destek olabileceğinize dair küçük bir rehber hazırladık…

Fiziksel değişikliklerde eşinize destek olun.

Partneriniz, doğumun zorluklarından sonra muhtemelen biraz kırılgan hissediyordur. İster sezaryenle ister vajinal olarak doğum yapmış olsun, ağrıları olacak ve birkaç hafta boyunca biraz kanama ve vajinal akıntı problemi yaşayabilir. İdrar kaçırma denilen ağrılı idrara çıkma veya istemsiz idrar kaçağı da yaşama ihtimali de var. Hepsinden önemlisi, doğumdan dolayı kabızlık veya hemoroid sorunları olabilir. Eğer vajinal yolla doğum yaparsa, vajinal yırtığı varsa kanaması daha uzun sürebilir. 

Ne yapabilirsiniz?

 • Mümkün olduğunca çok konuşun.
 • Bebek bezini değiştirmede ve bebeğinizi yıkamada usta olun.
 • Market alışverişi, çamaşır ve yemek gibi evin ağır işlerini yaparak yardım edin.
 • Özellikle fiziksel temas söz konusu olduğunda sabırlı olun. Tamamen iyileşmesi 4 ila 6 hafta sürebilir ve o zaman bile seks için hazır olmayabilir. Cinsel ilişkide yönetimi ona bırakın ve daha şefkatli yaklaşın. 

Emzirmek çocuk oyuncağı olmayabilir. 

Doğal olarak gelmesi gerekiyor gibi görünse de emzirmek tüm anneler ve bebekler için kolay değildir. Bebeğiniz beslenmede sorun yaşarsa eşiniz sinirlenebilir. Bebeğiniz düzgün bir şekilde kavramayı öğrenirken ilk başta göğüs uçları ağrıyabilir. Bazı kadınlar mastit olarak bilinen süt kanallarının tıkanması problemini yaşayabilirler. Ve bebeğin her 2-3 saatte bir emmesi gerektiğinden, eşiniz uykuya hasret kalabilir. 

Ne yapabilirsiniz?

 • Bebek uyuduğunda uyuması için onu teşvik edin.
 • Gece bezini değiştirme işini kendi üzerinize alın. 
 • Pompa kullanıyorsa, pompanın nasıl temizleneceğini öğrenin.

Duygusal değişiklikler karşısında sabırlı olun

Bazı yeni annelerin “bebek hüznü” olarak bilinen üzüntü ve endişe nöbetleri vardır. Üzgün ​​hissetmek, endişeli olmak veya üzüntü duymak anneliğe alışmanın normal bir parçası olabilir. Bununla birlikte, bu duygular kötüleşirse, şiddetliyse veya birkaç haftadan fazla sürerse, doğum sonrası depresyonu olabilir ve bunu hekimiyle konuşmanız gerekir. 

Ne yapabilirsiniz?

 • Biraz üzgün olduğunu fark ederseniz, ona nasıl hissettiğini sorun. Sadece konuşmak hatta onu yorum yapmadan dinlemek bile çok yardımcı olabilir.
 • Siz bebeği izlerken, kısa bir süre için bile ara vermesi ve evden çıkması için onu teşvik edin.
 • Doğum sonrası depresyon belirtileri olduğunu fark ederseniz, yardım almaya teşvik edin. Depresyonda olduğunun farkında olmayabilir.
 • Bunun geçici olduğunu unutmayın. Siz farkına varmadan, eşiniz tekrar eski halini hissedecek, bebeğiniz her seferinde iki saatten fazla uyumaya başlayacak ve hepiniz yeni bir aile olarak rahat bir rutine alışacaksınız.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor