Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Yeni anneler için 12 süper yiyecek

Yeni anneler için 12 süper yiyecek

Hamilelik döneminde aldığınız kilolarla hemen vedalaşmak isteseniz de önceliğiniz size enerji veren yiyecekler tüketmek…

Gün boyunca rutin olarak sağlıklı yiyecekler yemek, muhtemelen yeni bir anne olarak sahip olduğunuz az enerjiyi en üst düzeye çıkaracaktır. Emziriyorsanız, ne yemeyi seçerseniz seçin, anne sütünüzün kalitesi hemen hemen aynı kalır. Ancak bir sorun var: Diyetinizden gerekli besinleri alamadığınızda, vücudunuz bunları kendi stoğundan karşılayacaktır. Bu nedenle, sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığınızdan emin olun. Bu sağlıklı yiyecekleri diyetinizin düzenli bir parçası yapmaya çalışın.

Somon

Mükemmel yemek diye bir şey yoktur. Ancak konu yeni anneler için doğru beslenme olduğunda somon iyi bir seçenektir. Somon, diğer yağlı balıklar gibi, DHA adı verilen bir tür yağ ile yüklenir. DHA, bebeğinizin sinir sisteminin gelişimi için çok önemlidir. Tüm anne sütleri DHA içerir, ancak diyetlerinden daha fazla DHA alan kadınların sütünde DHA seviyeleri daha yüksektir. Somon balığındaki DHA ruh sağlığınıza da iyi gelir. Çalışmalar doğum sonrası depresyonu önlemede rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Ancak bir şeyi göz ardı etmemek gerekir. Emziren ve hamile kadınların balık tüketimini kontrollü yapmaları gerekir. Özellikle cıva içeren balıklardan uzak durulmalıdır. 

Az yağlı süt ürünleri

Yoğurt, süt veya peynir tercih edin, süt ürünleri sağlıklı emzirmenin önemli bir parçasıdır. Süt, kemik güçlendirici D vitamini sağlar. Süt ürünleri protein ve B vitamini sağlamanın yanı sıra en iyi kalsiyum kaynaklarından biridir. Diyetinize her gün en az üç fincan süt eklemeyi deneyin.

Yağsız sığır eti

Yağsız sığır eti gibi demir açısından zengin yiyeceklerle yeni bir anne olarak enerjinizi artırın. Demir eksikliği enerji seviyenizi boşaltabilir ve yeni doğmuş bir bebeğin taleplerine ayak uydurmanızı zorlaştırır. Emziren annelerin ekstra protein ve B-12 vitamini tüketmeleri gerekir. Yağsız sığır eti, her ikisi için de mükemmel bir kaynaktır.

Bakliyat

Demir açısından zengin fasulye, özellikle siyah fasulye ve barbunya fasulyesi gibi koyu renkli olanlar, özellikle vejetaryenler için harika bir emzirme besindir. 

Yaban mersini

Emziren anneler her gün iki veya daha fazla porsiyon meyve veya meyve suyu tükettiklerinden emin olmalıdır. Yaban mersini, ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olmak için mükemmel bir seçimdir. Bu doyurucu ve nefis meyveler size iyi gelen vitamin ve minerallerle doludur; enerji seviyenizi yüksek tutmak için size sağlıklı bir karbonhidrat dozu verir.

Esmer pirinç

Hızlı kilo vermenize yardımcı olmak için karbonhidratları azaltmanız cazip gelebilir. Ancak yapmayın! Çok hızlı kilo vermek, daha az süt üretmenize ve kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir. Enerji seviyenizi yüksek tutmak için kahverengi pirinç gibi sağlıklı, tam tahıllı karbonhidratları diyetinize ekleyin. Kahverengi pirinç gibi yiyecekler bebeğiniz için en kaliteli sütü yapmak için vücudunuza ihtiyaç duyduğu kalorileri sağlar.

Portakallar

Portakallar, enerjiyi artırmak için harika bir besindir. Emziren anneler, hamile kadınlardan daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyduğundan, portakal ve diğer turunçgiller mükemmel emzirme gıdalardır. Atıştırmak için zaman bulamıyor musunuz? Gününüze devam ederken biraz portakal suyu yudumlayın.

Yumurtalar

Yumurta, günlük protein ihtiyacınızı karşılamanın çok yönlü bir yoludur. Kahvaltıda yumurta yemek, öğlen yediğiniz salatanıza bir veya iki haşlanmış yumurta eklemek veya akşam yemeğinde omlet ve salata yemek doğru bir tercih olacaktır. Sütünüzdeki bu temel yağ asidi seviyesini artırmak için DHA ile güçlendirilmiş yumurtaları tüketebilirsiniz.

Tam buğday ekmeği

Folik asit, hamileliğin erken dönemlerinde bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir . Ancak önemi burada bitmiyor. Folik asit, anne sütünüzde bebeğinizin sağlığı için ihtiyaç duyduğu önemli bir besindir ve kendi iyiliğiniz için de yeterince yemeniz çok önemlidir. Zenginleştirilmiş tam tahıllı ekmekler ve makarnalar bununla takviye edilir; ayrıca size sağlıklı bir lif ve demir takviyesi sağlar. 

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, pazı ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, siz ve bebeğiniz için iyi olan A vitamini ile doludur. Süt ürünü olmayan iyi bir kalsiyum kaynağıdır, C vitamini ve demir içerirler. Yeşil sebzeler ayrıca kalp sağlığınızı koruyan sağlıklı antioksidanlarla doludur ve düşük kalorilidir.

Tam tahıllı tahıl

Uykusuz bir gecenin ardından sabah yeni anneler için enerjiyi artıracak en iyi yiyeceklerden biri, tam tahıllı besinlerden oluşan sağlıklı bir kahvaltıdır. Pek çok tahıl, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olmak için temel vitamin ve besinlerle takviye edilmiştir. Yaban mersini ve yağsız sütü lezzetli bir yulaf ezmesi porsiyonuna karıştırarak sağlıklı ve sıcak bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Su

Emziren anneler, özellikle enerji tüketenler susuzluk olarak da bilinen dehidrasyon riski altındadır. Enerji seviyenizi ve süt üretiminizi yüksek tutmak için bol su içtiğinizden emin olun. Meyve suyu ve süt içerek seçeneklerinizi değiştirebilir ve bazı sıvı gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Ancak kahve veya çay gibi kafeinli içecekler söz konusu olduğunda dikkatli olun. Günde 2-3 bardaktan fazla içmeyin veya kafeinsiz kahve tüketin. Kafein anne sütünüze girer, bebeğinizin huzursuz olmasına ve uyku problemleri yaşamasına neden olabilir.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor