Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Vajinal Kaşıntı, Yanma ve Tahriş…

Vajinal Kaşıntı, Yanma ve Tahriş…

Vücudun herhangi bir yerinde kaşıntı veya tahriş rahatsızlığa neden olabilir. Ancak vajina ve vulva kadar hassas bir bölgede (labia, klitoris ve vajina açıklığı) meydana geldiğinde özellikle çok daha rahatsız edicidir. Çoğu genital kaşıntı ve tahriş önemli bir sorun değildir. Ancak bir enfeksiyonun semptomları olabileceğinden, hekiminizi aramak her zaman en iyi fikirdir.

Vajinal kaşıntı, yanma ve tahrişe ne neden olur?

Aşağıdakiler dahil vajinal kaşıntı, yanma ve tahrişin birkaç yaygın nedeni vardır:

Bakteriyel vajinoz

Vajinada sağlıklı bir bakteri karışımı olması normaldir. Ancak orada büyüyen yanlış bakteri enfeksiyona yol açabilir. Kaşınmanın yanı sıra, bakteriyel vajinozla gelen diğer semptomlar iltihaplanma, yanma, akıntı ve balık kokusuna benzer rahatsız edici bir kokudur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler)

Klamidya, genital herpes, genital siğiller, trichomoniasis , bel soğukluğu  ve diğer organizmalar vajinal/vulvar kaşıntı ve tahrişe ve diğer semptomlara neden olabilir.

Maya enfeksiyonu (vajinal kandidiyazis)

Her dört kadından yaklaşık üçü hayatlarının bir noktasında maya enfeksiyonu geliştirecektir. Maya enfeksiyonları, maya, kandida, vajina ve vulvada aşırı derecede büyüdüğünde ortaya çıkar. Hamilelik, cinsel ilişki, antibiyotikler ve zayıflamış bağışıklık sistemi, kadınların maya enfeksiyonu geçirme olasılığını artırabilir. Kaşıntı ve tahrişe ek olarak, bir maya enfeksiyonu kalın, beyaz, peynirli bir akıntı üretecektir.

Menopoz

Bir kadının üreme yıllarının sonunda meydana gelen östrojen üretimindeki düşüş, vajina duvarlarının incelmesine ve kurumasına neden olabilir. Bu, kaşıntı ve tahrişe yol açar. Emziren bazı kadınlarda vajina duvarlarının incelmesi de bir sorundur.

Kimyasal tahriş ediciler

Kremler, duşlar, prezervatifler, doğum kontrol köpükleri, çamaşır deterjanları, sabunlar, kokulu tuvalet kağıtları ve kumaş yumuşatıcılar dahil bir dizi kimyasal madde vajina ve vulvayı tahriş edebilir.

Liken skleroz

Bu, ciltte, özellikle vulva çevresinde ince beyaz lekelerin oluşmasına neden olan nadir bir durumdur. Lekeler vajinal bölgeyi kalıcı olarak yaralayabilir. Menopoz sonrası kadınlarda sık görülen bir durumdur. 

Vajinal kaşıntı, yanma ve tahriş nasıl tedavi edilir?

Vajinal tahriş genellikle kendi kendine iyileşir. Bununla birlikte, tahriş devam ederse, şiddetliyse veya tedaviden sonra geri gelirse, hekiminize tekrar gidin. Pelvik muayene ve vajinadan örnek alınması gerekebilir. 

Vajinal rahatsızlıklar nasıl tedavi edilir? 

Tedavi tamamen problemin neden kaynaklandığına göre planlanır. 

 • Vajinoz ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar antibiyotikler / antiparazitiklerle tedavi edilir.
 • Maya enfeksiyonları, mantar önleyici ilaçlarla tedavi edilir. Krem, merhem veya fitil şeklinde vajinaya yerleştirilir veya ağızdan alınır. 
 • Menopozla ilişkili kaşıntı, östrojen kremi, tabletler ile tedavi edilebilir.
 • Diğer kaşıntı ve tahriş türleri, iltihabı azaltan steroid kremlere veya losyonlara yanıt verir. Reçeteli bir steroid krem, liken sklerozun tahrişini hafifletebilir.
 • Genç kızlarda herhangi bir kaşıntı, yanma veya tahrişi bir hekime bildirmek önemlidir çünkü bunlar cinsel istismar belirtileri olabilir.

Vajinal kaşıntı, yanma ve tahriş için ev ilaçları var mı?

Evde vajinal tahrişi önlemek ve tedavi etmek için birkaç ipucu:

 • Kokulu pedler veya tuvalet kâğıdı, kremler, köpük banyosu, sprey ve vajinal duşlardan kaçının.
 • Dış genital bölgenizi düzenli olarak temizlemek için su ve sade, kokusuz bir sabun kullanın. Ancak günde bir defadan fazla yıkamayın. Bunu yapmak kuruluğu artırabilir.
 • Bağırsak hareketinden sonra daima önden arkaya doğru silin.
 • Pamuklu külot giyin (sentetik kumaş yok) ve iç çamaşırınızı her gün değiştirin.
 • Oturarak banyo yapmayın.
 • Kız bebeklerin bezlerini düzenli olarak değiştirin.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olması için cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın.
 • Vajinal kuruluk yaşıyorsanız vajinal nemlendirici kullanın. Seks yapmadan önce su bazlı bir kayganlaştırıcı uygulayın.
 • Belirtileriniz düzelene kadar cinsel ilişkiden kaçının.
 • Vajina bölgenize bu süreçte ağdayla almayın, tıraş etmeyin, daha fazla tahriş edebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor