Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Testesteronu Artırma Yolları

Testesteronu Artırma Yolları

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin ilk yaptıkları doktorlarını ziyaret ederek genel sağlık durumlarını kontrol ettirmek ardından da hekimlerinin önerisiyle sağlıklı beslenme için gerekli planlamayı yapmaktır. Kadınların yumurta kalitesini artırmak için uyguladıkları beslenme programının bir benzeri de erkeklerin sperm kalitesini artırmak için önemli olan testosteron seviyelerini yükseltmeye yönelik beslenme programıdır. Beslenmenizi gözden geçirmek için sizinle birkaç küçük ipucu paylaşıyoruz. Neler mi? 

Yemeklerinizden soğan ve sarımsağı eksik etmeyin!

Soğan ve sarımsak, mutfağın yanı sıra yatak odanızda da müttefikinizdir. Daha fazla ve daha kaliteli sperm üretmenize yardımcı olan hormon düzeyinizi yükseltir. 

ızgara biftek

Protein candır!

Yağsız sığır eti, tavuk, balık ve yumurta seçeneklerinizden bazılarıdır. Fındık ve tohumlarda da protein bulunur. Sizin için ideal miktar yaşınıza, cinsiyetinize ve ne kadar aktif olduğunuza bağlı olsa da günde yaklaşık 150 gram protein almanız gerekir. 

Balık tüketimini artırın

Somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balık türleri D vitamini açısından zengindir. Doğal bir testosteron güçlendiricidir çünkü hormon üretiminde çok önemli bir rol oynar.

Daha çok magnezyum tüketin

Ispanak, badem, kaju ve yer fıstığı gibi besinler magnezyum ihtiyacınızı karşılamak için mükemmeldir. 

Midye deyip geçmeyin!

Bu yumuşakçaların doğurganlık açısından harika olduğunu bilmiyor muydunuz? Nasıl mı? Önerilen günlük çinko dozunuzun neredeyse beş katı içeriğe sahiptir. Bu mineral vücudunuzun testosteron yapmasına yardımcı olur. Ayrıca kırmızı et ve fasulye de tüketebilirsiniz. 

Kırmızı da hayat var!

Güne nar suyu içerek başlamanız testosteron dahil seks hormonlarının seviyelerini yükseltirken kortizol gibi stres hormonlarının seviyelerini düşürür. Ayrıca kan basıncı seviyenizi kontrol altına alarak sizi daha iyi bir ruh haline sokabilir. 

Akdeniz diyeti tüm sağlığınız için değerli!

Akdeniz tarzı bir diyet, kilonuzu kontrol altında tutmanıza ve daha düşük testosteron seviyelerine bağlı olan insülin direncinden korunmanıza yardımcı olabilir. Zeytinyağı, avokado ve fındık gibi doymuş yağ oranı yüksek besinleri tercih edin.  daha sağlıklı olanlar için doymuş yağ ticareti yapın. Yağsız etleri ve tam tahılları seçin. Bol sebze ve meyve ye.

Alkolle vedalaşın!

Testosteron seviyenizin düşmesi için sadece 5 gün düzenli içme gerekir. Alkol, vücudunuzun hormon sisteminin birçok bölümünü atabilir. Ağır içiciler, küçülmüş testislere, ince göğüs ve sakal kıllarına ve daha yüksek kadınlık hormonu östrojen seviyelerine sahip olabilir.

Plastik değil; cam kullanın!

Yediğiniz besinleri nerede sakladığınız çok önemlidir. Bisfenol-A (BPA) bazı plastiklerde, tenekelerde ve diğer gıda ambalajlarında bulunan bir kimyasaldır. Hormon üretim sürecinizi bozabilir. Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre BPA içerikli bir çevrede çalışan erkeklerin 6 aylık süre sonunda çalışmayan erkeklere göre testosteron seviyeleri çalışmayan erkeklerden çok daha düşük çıkmıştır. 

Kaslarınızı güçlendirin

Egzersizlerinizi kaslarınıza odaklayın. Kardiyonun faydaları vardır, ancak testosteronunuzu kuvvet antrenmanı gibi artırmaz. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin. 

Uykunuza dikkat edin

Uykuya daldığınızda vücudunuz testosteronu yükseltir. Rüya görmeye başladığınızda seviyeler zirveye çıkar ve uyanana kadar orada kalır. Ancak sadece 5 saat uyuduğunuzda gündüz testosteron seviyeleri% 15’e kadar düşebilir. Programınızda bir değişiklik veya gece yarısı planlarınızda bir sınırlama anlamına gelse bile, her gece 7 veya 8 saati hedefleyin.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor