Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Saç Bakımı İpuçları

Saç Bakımı İpuçları

Bir kadının en önemli aksesuvarlarından biri olan saçlarının çok daha sağlıklı görünmesini sağlamak için ipuçlarını sizler için hazırladık…

İnce saçları özel saç bakım kremleriyle güçlendirin!

İnce, cansız saçlar yaygın bir şikayettir, ancak çok az kadın en iyi çözümü bilir. Ağır saç kremleri saçınızı gevşetir. Daha iyi bir saç için hekiminizin önerdiği içeriklere sahip olan saç kremlerini tercih edin. Bu tür saç kremleri saçınızı ince bir filmle kaplayarak yağlı görünmeyen daha dolgun saçlara kavuşabilirsiniz. 

Sağlıklı saçlar için balık ve fındık yiyin

Vücudunuz için iyi olan aynı besleyici besinler daha güçlü ve daha sağlıklı saçları destekler. Beslenme programınıza somon ve fındık ekleyin! Protein ve omega-3 yağları daha sağlıklı bir saç derisi oluşturmaya yardımcı olur. Yapraklı sebzeler, fasulye ve havuç da saçlarınız için iyidir. Hızlı kilo vermeye yönelik modası geçmiş diyetlere dikkat edin. Vücudunuzu önemli besinlerden mahrum bırakabilirler ve bu da kırılgan saçlara veya saç dökülmesine neden olabilir.

Ilık suyla saçınızın parlaklığını koruyun

Sıcak su, doğal bir saç kremi görevi gören koruyucu yağları eriterek saçınızın doğal parlaklığı kaybolabilir. Saçınızı yıkamak için ılık su kullanın. Şampuan yaparken saç derisine masaj yaparak kendinizi şımartın.

Protein içerikli şampuan ve saç kremi kullanın

Saçınızı sık sık sıcak aletlerle şekillendirirseniz veya çok fazla renklendirir, ağartır veya perma yaparsanız, saçın koruyucu dış katmanına zarar verebilirsiniz. Sonuç “kırılmış uçlar”dır. Neyse ki, hasarı gidermeye yardımcı olacak saç ürünleri var. Protein içeren saç kremlerini arayın. Saç şaftına batar ve kırık uçları onarırlar. Düzeltme yalnızca bir sonraki şampuana kadar sürer, bu yüzden onları düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Saçınıza doğal ürünlerle hacim verin!

Saçınızın dolgunluğu genlerinizde ve şekillendirme tekniğinizdedir. Doğal kızıllar daha kalın saçlara sahipken, sarışınlar en ince fakat en fazla sayıda saça sahiptir. Neyse ki, rengi ne olursa olsun hacmi doldurabilirsiniz. Durulanmayan saç kremi veya köpük kullanın ve önce kök bölgesini kurulayın. Ekstra hacim artışı için saçınızı kuruturken baş aşağı çevirin. Saçınız çok inceyse, herhangi bir sıcak aletle düşük ısı kullanın.

Kepekleri yağlarla tedavi etmeyin

Kepek, omuzlarınıza kadar akan beyaz pullara rağmen, kuru bir cildiniz olduğu anlamına gelmez. Kafa derisindeki küçük bir cilt bozukluğu suçludur. Saç derisine yağ sürmek onu daha da kötüleştirebilir. Dermatoloğunuzun önereceği ilaçlı şampuanlar en iyi çözümdür. Saç derinize nüfuz etmesi için saçınızı şampuanladıktan sonra 5 dakika bekleyin ve iyice duruladığınızdan emin olun.

Güçlü fön makineleriyle vedalaşın

Güçlü bir fön makinesinin şekillendirme rutininizden birkaç değerli dakikayı kesmesini bekleyebilirsiniz. Ancak fön makinesi karşılaştırmasında, Tüketici Raporları bunların hepsinin yaklaşık aynı sürede kurumuş saçlar olduğunu göstermektedir. Yine de bazıları diğerlerinden çok daha gürültülüdür. 

Saç dökülmesini sınırlandırmak için daha az fırça kullanın

Günde 100 fırça darbesiyle ilgili efsaneye inanmayın. Çok fazla fırçalamak saçlarınızı koparır. Çoğu insan her gün 50-100 saç kaybeder. Bu normaldir. Normalden daha fazla saç dökülmesini önlemek için, yuvarlak uçlu bir fırça kullanın. Islak saçı asla fırçalamayın; bunun yerine tarak kullanın.

Saçlarınızı sıkı toplamayın

At kuyruğu ve örgüler, kişisel tarzınızı sergilemenin harika yolları olsa da çok sıkı olduklarında saçları koparabilir ve köklere zarar verebilirler. Gün boyu sıkı bir stil için saçınızı toplamak size zarar verebilir. Saçınızı her gece serbest bırakın! Aylarca sürmesi amaçlanan örgülü stiller için, saçlarınızı kafa derinizde biraz gevşek bırakın. 

Markaların cüzdanınızı boşaltmasına izin vermeyin

Özel ürünlere harcadığınız ekstra parayla gerçekten ne elde ediyorsunuz? Yağlı, ince veya boyalı saçlar gibi saç tipinize göre tasarlanmış şampuanları ve saç kremlerini seçin.

Grileri kapatmak için yumuşak renk kullanın

Saç yaşlandıkça renk değiştirmez, aynı zamanda zayıflar ve daha yavaş büyür. Bu, hasar görmüş saçların saç kesimi kadar çabuk kesilmeyeceği anlamına gelir. “Olgun” saçlarda kullanılan kimyasalların zarar görmemesi için daha zayıf olması gerekir.

Saçlarınızı kontrol altına alın

Saçlarınız elektrikleniyorsa statik elektriği durdurmak için saç kremi kullanın. PH dengeli şampuanlar ayrıca kimyasallarla renklendirilmiş veya gevşemiş saçlar için rahatlık sağlar.

Fırçaları buklelerinizden uzak tutun

Kıvırcık saçların kırılma, kuruma ve kırılganlaşma olasılığı daha yüksektir. Buklelerin taramaktan veya fırçalamaktan daha iyi görünmesini sağlar. Polimer içeren saç kremleri saçı yumuşatabilir ve daha yönetilebilir hale getirebilir. Saça zarar verebilecek düzleştirme gibi şekil verme yöntemlerinde aşırıya kaçmayın. 

Aşırı renk değişikliklerinden kaçının

Saç renginizle ilgili aşırıya kaçan renk değişikliklerinin saçınıza zarar verme riski taşıdığınızı unutmayın. Bazı dermatologlar, doğal renginizin üç tonu içinde kalmanızı önerir.

Fön makinasını dinlendirin

Sık sık fönlemek saçınız için zorlayıcıdır ve aslında saç dökülmesine neden olabilir. Saçınızı düşük ısıda kurutun. Daha ince saçlar özellikle ısıdan kaynaklanan hasara karşı hassastır, ancak kalın telli saçların bile biraz hassas bakıma ihtiyacı vardır. Saçınızı şekillendirmeden önce bir saç kremi veya ısıyla şekillendirici bir ürün kullanarak koruyun.

Saçlarınızı güneşten koruyun

Güneş saçınıza teninize olduğundan daha nazik değildir. Güneşe maruz kalma, özellikle boyalı bir saça sahipseniz kurutabilir. Geniş spektrumlu güneş korumalı hafif bir saç spreyi kullanın veya güneşin en güçlü olduğu zamanlarda şapka takın. Yaz döneminde sık sık saçınızı kestirmeniz, uçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlayabilir.

Yüzmeden önce duş alın

Havuza girmeden veya bone takmadan önce saçınızı durulayarak klorun zarar vermesini önleyin. Saçınız zaten suya doymuşsa, kimyasal yüklü havuzdan o kadar fazla emmez. Saçınızı daha fazla korumak için pH dengeleyici bir saç ürünü kullanın.

Şekillendirmeden biraz uzaklaşın

Daha sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız aslında yapabileceğiniz en iyi şey, hiçbir şey yapmamaktır. Saçın çekilmesi, taranması, fırçalanması, kurutulması ve kimyasal olarak işlenmesi zarar verir. Kuvvetli bir havluyla kurulamak bile saça zarar verebilir. Islak saçı bir havluyla nazikçe kurulayın. Saçınız zarar görmüşse, şekillendirmeye ara verin. Yıpranmış saç uzadıkça yeni büyüme sağlıklı olacaktır.

Saçınızdaki değişikliklerin farkında olun

Saçlarınızda artan kırılma, normalden fazla saç dökülmesi gibi ani değişiklikler nadir olsa da bir sağlık sorunun işareti olabilir. Bazı ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilir. Saçınızda ani değişiklikler fark ederseniz, mutlaka bir dermatoloğa görünün.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor