Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Kısır Olabilir Miyim?

Kısır Olabilir Miyim?

Tüp bebek tedavisi 1 yıl boyunca korunmasız birlikteliğe rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda başarılı bir şekilde çiftlere uygulanabiliyor. Kısırlık ( İnfertilite) tanısı konulan kişilerde ise tüp bebek tedavisinden önce tetkik ve muayene sonucuna göre tedaviye başlanıyor 

Düzenli ilişkiye rağmen gebelik gerçekleşmiyorsa…

İnfertil çift tanımı 35 yaş altı kadınlarda, 1 yıl 35 yaş üstü kadınlarda 6 ay, haftada en az iki olmak üzere, düzenli ilişki olmasına rağmen gebelik oluşmaması halinde söz konusudur. Gebelik beklenen bir ayda, kendiliğinden gebe kalma oranı %20 dir. 6 ayda  %60-65, 1 yılın sonunda  %90-95 gebelik oluşur. İnfertilitede yaş en önemli faktördür. Oosit kalitesi yaş ile doğru orantılıdır. Embriyo kalitesi de oosit ve sperm kalitesiyle ilgili olduğu için yaş önemini halen koruyor.

Hormonlara bağlı hastalıklar iyi araştırılmalı

Anovulasyon denilen yumurtlama sorunu, üreme hormon profili ile ilgili olabileceği gibi herhangi bir hastalık sebebiyle de olabilir. Üreme hormonları FSH,LH,E2,Progesteron, AMH’dir. Ancak diğer hormonların da, bazen olumsuz etkileri oluşabilir. Polikistik Over, Hirsutizm, Tiroid ya da Tiroidit hastalıkları en çok rastlanılan hormonal sorunlardandır. Bu anlamda kilo da bu gruba eşlik etmekte kişide insülinle ilgili bir sorun olup olmadığına dikkat edilir.

Jinekolojik olarak tetkikler tam yapılmalı

Kadın organlarında doğuştan ya da sonradan oluşan hastalıklar gebe kalmaya engel durumlar oluşturabilir. Buna bağlı olarak tüpler yada rahim boşluğunda üreme sorunu yapabilir. Müllerian anomaliler, enfeksiyonlar, endometriozis, , endometrioma ya da diğer yumurtalık kistleri, polipler, myomlar durumuna göre üreme engeli olabilir. Erkeklerde ise spermin ciddi oranda sorun olduğu durumlar meydana gelebilir. Beraberinde bir genetik hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu tetkikler ve araştırmalar sonucu ortaya çıkan duruma yönelik doğru bir tedavi planı çizilmelidir.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor