Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Hamilelikte Sabah Bulantılarını Engelleyen Besinler

Hamilelikte Sabah Bulantılarını Engelleyen Besinler

Hamilelik süresince, özellikle ilk 3 ayda en sık rastlanılan problemlerin başında sabah bulantıları gelir. Tamamen hormonla nedeniyle yaşanan ve anne adayları için çok rahatsız edici olan sabah bulantılarından kurtulmak için elinizin altında bulunması gereken besinleri sizler için derledik… Ama en baştan önemli bir bilgilendirmeyi paylaşmadan geçmeyelim. 24 saat boyunca herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketemeyecek kadar yoğun bulantılar yaşıyorsanız, sürekli kilo kaybediyor ve susuz kalıyorsanız hiç zaman kaybetmeden hekiminize başvurun.

Bulantı için acil durum kiti hazırlayın!

Çantanızda bulantınızı engellemek için ıslak mendil, kolonya, peçete, ağzını çalkalamak için su, naneli sakız, diş fırçası ve diş macunu bulundurun.

Zencefil

Çin tıbbının popüler takviyelerinden biri olan zencefil soda veya çay olarak da içilebilir.

Nane

Nane yemek ya da koklamak mide bulantısını daha az hissetmenize yardımcı olabilir.

Tost

Tost veya krakerler gibi basit nişastalar, mide bulantınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.

Kuru meyve ve kuruyemişler

Meyveler, kuruyemişler ve bir parça yarı tatlı çikolata midenizi bulandırmadan sizi rahatlatacaktır.

B6 Vitamini

B6 vitaminin bazı hamilelerde sabah bulantısı semptomlarını azalttığı görülmüştür, ancak bununla ilgili mutlaka hekiminize danışarak takviye alın.

Su

Sık sık kusuyorsanız, sıvı alımınızı günde 10 bardağa yükseltin. Yeterli su içmekte sorun yaşıyorsanız, alternatif karpuz buz küpleri ve bir bardak buzlu su içmeyi deneyebilirsiniz.

Sadece öğün aralarında sıvı içmeyi deneyin; Yemek sırasında içmeniz gerekiyorsa, midenizin aşırı dolu hissetmesini önlemek için miktarı sınırlayın. 

Yiyecek seçenekleri yardımcı olmuyorsa, hamilelik sırasında daha az mide bulantısı hissetmenize yardımcı olmak için bazı alternatif tıp yöntemlerinden yararlanabilirsiniz ama bir şartla! Mutlaka hekiminizin onayını alın.

Akupunktur

Vücuttaki belirli sinir merkezlerini vurmak için hafif baskı veya küçük iğneler kullanan bu teknik, bulantı tedavisinde çok etkili olabilir. Akupunktur tedavisi almak için deniz bantları, bileğinizin ortasındaki sinire baskı yapan esnek bilezikler takabilir veya bir akupunktur uzmanına danışabilirsiniz.

Egzersiz

Muhtemelen karnınızla yarı-maraton koşusu yapmak istemiyorsunuzdur. Ancak yumuşak bir yürüyüş vücudunuz için harikalar yaratabilir. Günde 20 dakika yürümek bile yorgunluğu ve bulantıyı gidermek için endorfin salınımına yardımcı olabilir.

Değişen yeme düzene

Bazen midenizi boş bırakmanız da mide bulantınızı artırabilir. Küçük porsiyonlarla, az ve sık sık yemek yiyin. Mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye ve mide bulantınızı düzeltmekten kaçınmak için tuzlu kraker gibi meyveler ekleyin.

Reflü ilaçları

Sık kusma, mide yanması ve sürekli mide ekşimesi, artan mide asitleri yemek borunuza ve boğazınıza zarar verebilir. Hekiminizin önereceği reflü ilaçlarını kullanmak, midenizin asit oranını düşürebilir, kusarken ortaya çıkan hasarı azaltabilir.

Reçeteli ilaçlar

Mide bulantınız çok ağırsa ve sürekli kusuyorsanız hekiminiz size reçeteli ilaç verebilir. Böylece mide bulantınız azalırken sağlıklı bir hamilelik için sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri alabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor