Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Hamilelikte mide yanması ve mide ekşimesi

Hamilelikte mide yanması ve mide ekşimesi

Hamilelik döneminde en sık görülen problemlerin başında mide yanması ve mide ekşimesi gelir. Midenizi yatıştırmak ve gelecekte mide ekşimesi problemleriyle karşılaşmamak için hazırladığımız ipuçlarını okumanızda fayda var.

Mide ekşimesi nedir?

Mide ekşimesi adından da anlaşılacağı gibi, bu göğsünüzde kalbin olduğu yere yakın bir yanma hissidir- ama kalbinizden kaynaklanan bir problemle ilgisi yoktur. Özellikle hamileliğin ikinci yarısında büyüyen rahimle birlikte daha sık karşılaşılan bir problem olarak karşımıza çıkar.

Mide ekşimesinin nedenleri

Büyükleriniz bebeğinizin çok saçlı olduğu için mide ekşimesi problemi yaşadığınızı ileri sürseler de aslında mide ekşimenizin bebeğinizin saçıyla ilgisi yoktur. Progesteronun yüksek seviyeleri, yemek borusu ve mide arasında bulunan kasın gevşemesine neden olur.  Bu gerçekleştiğinde, midenizdeki asitler yukarı doğru daha kolay hareket edebilir. Rahminiz büyüdükçe, midenize vereceği basınç da bu asitleri artırabilir.

Mide ekşimesinden korunmanın ipuçları

Yatmadan hemen önce yemek yemeyin!

Bir yemekten hemen sonra yatmak mide yanmasına neden olabilir veya zaten yanma probleminiz varsa iyice kötüleşebilir.  Yatay pozisyon, midenizdeki asitlerin yemek borunuza doğru hareket etmesini kolaylaştırır.  Bundan korunmak için yemek yedikten birkaç saat sonrasına kadar yatmayın ya da daha dik pozisyonda oturun.

Yağlı ve baharatlı yiyeceklerle vedalaşın.

Canınız koca bir tabak patates kızartması ya da baharatlı bir yemek istese de daha hafif ve sağlıklı yemekleri tercih etmeyen çalışın. Yağla yüklü olan bir yemek mide ekşimenize artı katkı sağlar unutmayın!

Midenizi rahatlatacak ilaçları kullanın

Hekiminizin önerdiği ve mutlaka onun onayını aldığınız ilaçları kullanın. Bu ilaçlar midenizdeki asidi nötralize eder ve mide yanmanıza hızlı bir şekilde rahatlama sağlar. Bu ilaçları kullandığınız halde probleminiz devam ediyorsa hekiminizle konuşun. Hekiminiz hamilelik döneminize uygun ve güvenli bir ilaç önerebilir.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor