Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Hamilelikte en yaygın endişe nedenleri…

Hamilelikte en yaygın endişe nedenleri…

Gebelikte güvenli mi?

Hemen hemen her hamile kadın, hamileliğinin ilk haftalarına baktığında bilmeden yaptığı bazı riskli davranışları hatırlayabilir. Bunlar baş ağrısı ilacı içmek, diş röntgeni çektirmek, saç boyası kullanmak ya da bilmeden alkol almak olabilir. Hekimlere göre bilmeden yapılan bu risklerin kendisinin yanı sıra hamileliğin hangi döneminde yapıldığı da önemlidir.

Gebe kaldıktan sonra, embriyonun rahim duvarına yapışması beş ila yedi gün sürer. Ancak o zaman sizden besinleri ve oksijeni çekmeye başlar ve vücudunuza ne aldığınızı gerçekten gösterir.

4 ila 13 hafta fetusun oluştuğu en önemli dönemlerdir. Bu dönemde zararlı maddelere maruz kalmak, doğum kusurlarına neden olabilir veya bir vücut parçasının doğumdan sonra çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Hamile kadınlar üzerinde yapılan çalışma sayısı sınırlı olduğu ve yeterince veri bulunmadığı için hekimler risk faktörleri üzerinde dikkatli davranırlar.

Hamilelik döneminde bilinen risk faktörleri  

Alkol

Hamile kadınlar için güvenli bir alkol tüketimi düzeyi belirlenmediği için birçok uzman hiç kullanmamayı tavsiye eder. Hamilelik sırasında yoğun alkol tüketimi fetal alkol sendromuna neden olabilir. Fakat hamile olduğunuzu bilmeden önce aldığınız bir kadeh şarap için de strese girmeyin.

Sigara kullanımı ya da sigaraya maruz kalma

Araştırmalar, sigara içen annelerden doğan bebeklerin ortalama olarak daha az ağırlığa sahip olduğunu göstermektedir. 

Doktorlar, düşük doğum ağırlığının, besinlerin plasentadan bebeğe geçişini de engelleyebilecek olan sınırlı kan akışından kaynaklandığını dile getirmektedir. Annenin kan dolaşımına giren sigara dumanındaki karbonmonoksit ayrıca rahme ulaşan oksijen miktarını da azaltır. Bu nedenlerden dolayı, doktorlar hamile kadınlara sigara dumanından da uzak durmalarını tavsiye etmektedir.

Kafein

Kafein içerikli besinlerin tüketimini kontrollü yaptığınız sürece hekiminiz size yasaklamaz. Günde 300 miligramı geçmemeniz gerekir. Günlük kafein tüketiminizi konuşurken, kola, buzlu çay ve çikolata saymayı unutmayın.

Soğuk algınlığı ve grip ilaçları

Hekiminizin önermediği hiçbir soğuk algınlığı ilacını kullanmayın. Çünkü bazı soğuk algınlığı ilaçları kan damarlarını daraltarak çalışır, yüksek tansiyon ve rahim kasılmalarına neden olabilirler. Burnunuzu rahatlatmak için burun spreyi yerine burnunuza tuzlu su çekmeyi deneyin.

Egzersiz

Hamile kalmadan önce düzenli egzersiz yapıyorsanız hamilelik döneminde de hekiminizin kontrolünde egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz. Hava serin olduğunda açık havada egzersiz yapın, ancak kışın buzlu zeminlerden kaçının. Egzersiz yapmaya başlamak için hamile kalana kadar beklediyseniz, yürüyün, yüzün ya da hafif egzersizler yapın. Kalbinizin zorlanmaya başladığını hissediyorsanız hemen durun.  Soluk veya nefes darlığı hissederseniz, rahminizde kramp oluşabilir.

Bitkisel ilaçlar

Zararsız gibi görünse de hamilelik döneminde kullanacağınız bitkileri mutlaka hekiminize danışarak kullanın.

Ağrı kesiciler

Aspirin, doğum anındaki endişe olan fetüste kan pıhtılaşmasını etkileyebilir.  Hamilelik döneminde kullanacağınız ağrı kesici konusunda mutlaka hekiminize danışarak hareket edin.

Radyasyon

Radyasyona x-rayden geçerken, cep telefonu kullanırken ya da uçak yolculuğu yaparken her yerde maruz kalabilirsiniz.  Panik yapmayın. Önemli olan çok fazla maruz kalmanızdır.

Kaldırma

Normal bir hamilelikte dikkatli eşya kaldırmanız bir problem yaratmaz. Ancak her zamankinden farklı olarak vücut mekaniğiniz daha hassastır. Çünkü ağırlık merkeziniz kayar ve daha kolay yaralanabilirsiniz.

Suşi ve diğer çiğ besinler

Çiğ balık, kabuklu deniz ürünleri veya diğer etleri yeme riski bakteriyel enfeksiyon, hepatit ve parazitleri içerir. Büyüme ve beyin gelişimini bozabilir.  Güvende olmak için sadece iyi pişmiş yiyecekleri yiyin.

Saç boyaları

Saç boyası kafa derisinden emilir ve kan dolaşımına girer. Bilim adamları, bu renklerin içindeki kimyasalların fetusu nasıl etkilediğini bilmese de güvende olmak için hekiminiz izin vermediği sürece veya hamileliğinizin ikinci trimesterinden önce saçlarınızı boyatmayın.

Kaplıcalar

Hamilelik döneminde kaplıcalara girmek kan dolaşımını artıracağı için bebeğe giden kan akışı azalabilir, bu da bebek için tehlikeli olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminizde kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durun.

Vitamin Kullanımı

Bazı vitaminlerin yüksek dozlarda kullanımı doğum kusurlarına neden olabilir.  A vitamininin gereğinden fazla tüketiminin bebekte beyin, yüz ve kalp kusurlarına neden olabileceğine dair araştırmalar mevcuttur. E vitamini aynı zamanda annenin kanını inceltme riski taşır. 

Seyahat

İkinci üç aylık dönem seyahat için en iyi zamandır . İlk trimesterde düşük yapma riski daha yüksektir, üçüncü trimesterde ise doktorunuza veya ebeye yakın olmak istersiniz. Nereye giderseniz gidin, en yakın hastanenin yerlerini öğrenin. Dehidrasyon (çok yoğun su kaybı) ve stres sıklıkla seyahatle birlikte olur ve her ikisi de hamile kadınlar için sağlıksızdır. Hamile kadınlar kan pıhtılaşması açısından daha yüksek risk altında olduğundan, uçakla seyahat ederken mümkün olduğunca hareket edin.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor