Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelik sırasında dişlerime nasıl bakarım?

İyi oral hijyen, hamilelik sırasında, sadece kendi sağlığınız için değil, bebeğiniz için de çok önemlidir. Hamilelik sırasında, progesteron ve östrojen hormonlarının artan seviyeleri dolaşımı artırır, bu da kızarık, şişmiş veya kanayan diş etlerine neden olur ve plak birikimi olasılığını yükseltir. Fırçalama veya diş ipi kullanma konusunda gereken hassasiyeti göstermezseniz, zamanla kemik kaybına neden olabilecek dişeti iltihabı veya periodontit (daha ciddi bir diş eti hastalığı şekli) gelişebilir.

Hamilelik sırasında ağız sağlığı problemlerine sahip olmanın bebeğinizin sağlığını da etkileyebileceğini gösteren birçok araştırma bulunmaktadır. 

Hamilelik döneminde diş sağlığınızı korumak için…

  • Dişlerinizi günde en az iki veya üç kez fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin.
  • Diş etleriniz kanarsa daha yumuşak bir diş fırçasına geçin.
  • Yıllık diş muayenenizi atlamayın. Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamileliğinizin ikinci dönemine girmeden mutlaka kontrollerinizi yaptırın.
  • Diş problemlerine yatkınsanız daha sık kontrole gidin ve profesyonel diş temizliğinizi düzenli olarak yaptırın.
  • Diş sağlığınızı koruyan ve dişlerinizi güçlü tutmaya yardımcı olan kalsiyum ve C vitamini içerikli besinleri bol miktarda tüketin.
  • Hamilelik döneminde diş beyazlatma kitlerinden ve peroksit içeren diş macunlarından uzak durun. Bu ürünler bebeğiniz için zararlı olabilecek peroksit içerir.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor