Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Hamilelik Sırt Ağrısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelik Sırt Ağrısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelik süresince bebeğiniz büyüdükçe sırt ağrısıyla karşılaşma şansınız da artar. Hamile kadınların yüzde 50’si ile 80’ininde büyük ölçüde kilo alımıyla birlikte görülen sırt ağrısıyla özellikle ikinci hamileliklerde karşılaşma ihtimaliniz daha da yüksektir. Hamilelik süresince en fazla yaklaşık 10-20 kilo almak gerekir. Ancak hamile kadınların neredeyse yarısı bundan daha fazla kazanıyor. Eklenen ağırlık temelde göbek çevresine dağıtılır ve ağırlık merkezinizin öne doğru eğilmesine neden olur. 

Hamilelikte bel ağrısının ikinci bir nedeni de vücuttaki bağları gevşeten relaxin gebelik hormonudur. Hamilelik ilerledikçe, bu hormon pelvisin bebeğe daha fazla yer açmak için genişlemesine yardımcı olur. Gevşetmenin etkileri sadece pelvik alanla sınırlı değildir. Omurgadaki bağlar da gevşer, bu da sırt kaslarını çok daha fazla çalışmaya zorlar.

Bazen sırt ağrısı erken doğum eyleminin bir işareti olabilir. Arkada merkezi olarak çok düşük olan ve pelvik basınç, lekelenme veya alışılmadık derecede kalın vajinal akıntı eşlik eden ağrı hissederseniz derhal hekiminizi arayın. 

Hamilelikte bel ağrınızı azaltmak için

Duruşunuza daha fazla dikkat edin

Birçok durumda, ağrıyan sırtınız, otururken ve ayakta dururken vücudunuzun hizalanmasına da engel olabilir. Uzun süre ayakta durmak hamile kadınlar için yorucu olsa da bazen kaçınılmazdır. Ayaklarınız şişebilir. Bu nedenle şişmeye izin verecek kadar geniş hafif bir yürüyüş veya koşu ayakkabısı giyerek daha rahat edebilirsiniz. Uzun süre oturmanızı gerektiren bir durumdaysanız, mümkün olan en destekleyici pozisyonda olduğunuzdan emin olun: Kalçalarınız ve belinizin alt kısmı koltuğun arkasına ve dizlerinize değecek şekilde oturun. Sandalye ile belinizin arasına bir bel desteği yastığı yerleştirmek de iyi bir fikirdir. 

Eşyaları doğru kaldırın

Hamilelik sırasında ağır nesneleri taşımaktan kaçının ve dikkatle kaldırın. Bunun için:

  • Sırtınızı düz tutun,
  • Dizlerinizi bükün,
  • Bacaklarınızla kaldırın,
  • Nesneyi vücudunuza yakın tutun ve bükülmekten ve kaldırma hareketinden kaçının. 
  • Eğer bükülmeniz gerekiyorsa, belinizi döndürmek yerine tüm vücudunuzu ve ayaklarınızı yeni konuma bakacak şekilde çevirin. 
  • En önemlisi, ihtiyacınız olduğunda yardım istemeyi unutmayın. 

Aktif kalın

Düzenli egzersiz sırtınızın güçlü kalmasına yardımcı olabilir, ancak herhangi bir programa başlamadan önce doktorunuza danışın. Yürüme ve yüzme gibi germe ve düşük etkili kardiyovasküler egzersizler sizin için uygundur. Özellikle yüzme hamilelik döneminde en uygun egzersiz yöntemidir.

Solunuza yatarak uyuyun

Hamileliğin sonlarında, sol tarafta uyumanız gerekir, böylece rahim, kanın dolaşmasını sağlayan karnın sağ tarafında bulunan ana damar üzerine baskı yapmaz. Düzgün hizalanmış bir omurganın korunmasına yardımcı olmak için karnınızın altına ve destek için dizleriniz arasına bir veya iki tane yastık koyun.

İlgili Mesajlar

Göğüs uçları neden kararır?

Gebelik Uykusuzluğu

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor