Hamilelik vücudunuzu ve yaşam tarzınızı değiştirir, ancak cinsel yaşamınızı değiştirmek zorunda değildir. Aslında, bebeğinizi beklerken cinsel hayatınıza devam etmeniz kan basıncınızı düzenler, eşinizle ilişkinizi geliştirmeye de yardımcı olur.

Birçok çift hamileliğin son birkaç ayında bebeklerine zarar verecekleri ve doğum kanalında enfeksiyona neden olacakları korkusuyla cinsellikten kaçınabilir. Ancak hamilelikte cinsel ilişkiden korkmayın! Tabi hekiminiz yasaklamadıysa…

Üçüncü Trimesterde Seks Güvenli mi?

Genel olarak seks hamilelik sırasında oldukça güvenlidir. Bebeğiniz amniyotik sıvıyla korunduğu ve bu alana giriş kapalı olduğu için bebeğinize zarar veremezsiniz. Bununla birlikte, plasenta previa (plasentanın kısmen veya tamamen serviksi kapladığı durum) veya erken doğum riskinin yüksek olması gibi belirli koşullar söz konusuysa seks yapmamalısınız.

Hamilelik sırasında kan hacminiz yaklaşık yüzde 40 artar. Kan damarlarının genişlemesi, erojen bölgeleriniz dahil olmak üzere memelerde ve pelvik bölgede aşırı duyarlılığa neden olur. Bazı kadınlar hayatlarının en iyi orgazmını yaşarken bazıları da servikste genişlemiş kan damarlarının tahriş olması nedeniyle ağrı hissederler.  Acıya kanama eşlik edebilir. Bu durumda mutlaka hekiminize danışın.

Hamilelikte güvenli cinsel ilişki için pozisyon da çok önemlidir. Kadının sırt üstü olduğu pozisyon bebeğe kan akışını azaltabileceğinden bu pozisyondan kaçınılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here