Hamileliğin Erken İşaretleri

annelikhikayesi
9 Min Read

Hamilelik planlayan ya da plansız bir şekilde hamile kalanların ilk uyarısı adet gecikmesi yaşamasıdır. Ancak adet gecikmesinin yanı sıra göz ardı edilen ve hamile olduğunuz konusunda uyarıda bulunan diğer işaretleri biliyor musunuz? Adet gecikmen dışında fark etmediğin başka değişiklikler olup olmadığını merak ediyorsan şimdi arkana yaslanma ve bu yazıyı okuma zamanı… Belki de hamilesin ve haberin yok😊

Bedeninin sana verdiği işaretleri görme ve yepyeni bir sürece keyifle başlama zamanı…

 • Sık sık idrara çıkmaya başladıysan,
 • Hafif bir kanaman varsa,
 • Meme başlarında koyulaşma oluşmaya başladıysa,
 • Meme başı ve çevresinde hassasiyet giderek artıyorsa,
 • Sürekli yorgun ve uykuya muhtaç bir haldeysen,
 • Burnun tarihinin en detaylı koku alma dönemini yaşıyorsa,
 • Ateşin olmadığı halde vücudun fazlasıyla sıcaksa,
 • Bulantı ve kusma problemi yaşamaya başladıysan,
 • Kasık ve karın bölgende şişkinlik hissediyorsan,
 • Genital akıntın artmaya başladıysa,
 • Ve bütün bunlara eşlik eden bir adet gecikmen söz konusu ise hamile olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bütün bu belirtilerin doğru olduğunu idrarda yapılan gebelik testiyle ilk kontrolünün ardından mutlaka kanda yapılan test ile teyit etmende fayda var.

Hamileliğin belirtileri ne zaman fark edilir?

Hamilelik belirtilerinin ne zaman başladığı ve fark edilebileceği özellikle hamilelik planlayan anne adaylarının en çok merak ettiği soruların başında gelir. Adet gecikmesi olmasa bile planlanan ve çok istenen bir gebeliğin vücudunuzda mevcut olup olmadığının ilk sinyallerini gebelik testi yaptırmadan öğrenebilme şansı olup olmadığı her heyecanlı anne aday adayının merakını cezbeden ilk konudur. Yanıtlayalım o zaman😊

Hamilelik belirtileri döllenmenin ardından 5-10 gün içerisinde başlar ve birçok kadının adet öncesi dönemi ile benzerlik gösterir. Göğüslerde hassasiyet, artan akıntı, karın bölgesinde şişkinlik, halsizlik, yorgunluk bunlardan sadece birkaçıdır ve bu belirtiler hamileliği heyecanla bekleyen anne adaylarını yanıltabilir. Bu nedenle bu belirtilerin yanı sıra yapılan bir gebelik testinin çok ama çok önemli olduğunu unutmamak gerektiğinin bir kez daha altını çizelim. Erken hamilelik belirtilerini en çok hissedenlerin de adetleri aşırı düzenli olanlar olduğunu belirtmeden de geçmeyelim😊

Gelelim Hamileliğin en çok görülen belirtilerine…

Sık sık idrara çıkmaya başladıysan

Sıvı tüketiminde hiçbir artış olmadığı halde sık sık tuvalete gitmeye başladıysan ve özellikle idrara çıkma ihtiyacı seni uykundan uyandıracak hale geldiyse -ki bu tek başına bir belirti değildir ama diğer belirtilere de eşlik ediyorsa- hamileliğin erken belirtilerinden biri sana ‘merhaba’ diyor olabilir. Çünkü hamileliğin erken belirtilerinden biri olan sık idrara çıkmanın altında kan akışını hızlandıran hormonların böbrekleri gereğinden fazla çalıştırması yatar.

Hafif bir kanaman varsa

Bazı hamileliklerde yerleşme kanaması adı verilen embriyonun rahme yerleşme döneminde hafif düzeyde kanamalar görülebilir. Bu nedenle bu tür kanamaları da hamilelik belirtisi olarak sayabiliriz. Halk arasında yerleşme kanaması olarak da bilinen implantasyon kanaması döllenmenin ardından ilk 10 gün içerisinde ve genellikle beklenen adet tarihinden daha erken olan kanamalardır. Adet olmanıza yakın bir dönemde gerçekleştiği için bazen erken adet kanaması olarak da nitelendirip hamile olmadığınız yönünde yanılmanız muhtemeldir. Adet kanamasından farkı ise daha açık renkte oluşudur.

Meme başlarında koyulaşma oluşmaya başladıysa

Meme başlarındaki değişimler çoğu zaman meme kanseri gibi hastalıkların belirtilerin biri olarak kabul edilse de bazen güzel bir dönemin başlangıcına işaret ediyor da olabilirler. Hamilelik döneminde değişen ve aktifleşen hormonların etkisiyle meme başlarının çevresinde kahverengi alan normalden fazla genişlemeye, koyulaşmaya ve belirginleşmeye başlar. Beraberinde de özellikle meme uçlarında hassasiyet oluşabilir. Renk değiştiren ve koyulaşan sadece meme ucunuz değil, meme başının etrafında olan minik kabarcıklarda meme ucu ve çevresini rahatlatmak için yağ üretimi olduğundan büyümeye ve belirginleşmeye başlar. Özellikle balensiz sutyen kullanan kadınların meme uçlarında başlayan belirginleşme rahatsız edici olmaya başlayabilir. Bizden söylemesiJ Alışman birkaç hafta sürse de vücudunun hamileliği senden önce kabul edip alışıyor olması güzel bir şey demekte fayda var.

Meme başı ve çevresinde hassasiyet giderek artıyorsa

Hamilelik söz konusu olduğunda vücutta aktif hale gelen birçok hormon hamilelik sonrası sürece seni hazırlamaya başladığı için memelerinde ciddi şişkinlik, dokunulamayacak kadar hassasiyet, acı gibi belirtilerle karşılaşabilirsin. Aslında işe iyi tarafından bakmakta fayda var, erken hamilelik belirtileri arasında döllenmenin hemen ardından aslında en erken uyarı verenin bu olduğunu söyleyebiliriz. Her kadında olmasa da adet öncesi dönemle benzerlik gösteren bu süreç daha şiddetli geçebilir hazır olmak lazım…

Sürekli yorgun ve uykuya muhtaç bir haldeysen

Rutin bir hayatın olmasına rağmen üzerinden tır geçmişçesine yorgunsan, her fırsatta uyuma ihtiyacın varsa ve aslında gayet sakin bir dönemden geçiyorsan dikkat! Hamile olabilirsin. Neden mi? Vücudun yepyeni bir cana yer açmak için hayatını eline almış ve biraz seninle oynuyor olabilir. Ama korkma bu geçici bir dönem. Coşan hormonların durulur durulmaz -ki bu yaklaşık 3 aylık bir dönem diyebiliriz- rutin hayatına geri dönebilirsin. Yine de beklentini çok yüksek tutmamanı öneririz. Hamileliğin son 3 aylık döneminde yine biraz yorulabilirsinJ

Burnun tarihinin en detaylı koku alma dönemini yaşıyorsa,

Daha apartmanın girişinde hangi dairede ne piştiğinin kokusunu alabiliyorsan, yemek kokularından bir gurme edasıyla kullanılan malzemeleri sayabiliyorsan işin kötüsü kokular seni rahatsız edip mideni bulandırmaya başladıysa bir dur düşün deriz. Diğer belirtilere eklenen koku hassasiyeti ilk 3 aylık dönemde seni biraz zorlayabilir. Aslında bunu iyi tarafından da değerlendirebilirsin. Hamilelik keyifli bir dönem olmalı değil mi? Mutfağa ara verip seni sevenlerin yaptıkları yemeklerin tadını çıkarabilirsin…

Ateşin olmadığı halde vücudun fazlasıyla sıcaksa,

Kendi vücudunun fazlasıyla farkında olan bir kadınsan ateşin olmadığı halde vücudundaki ısının yükseldiğini hissediyorsan -ki bunu her anne adayının hissetmesini beklemiyoruz- erken hamilelik belirtilerinden birini daha yaşıyor olduğunu söyleyebiliriz. Hamileliğin ilk döneminde başlayan vücut ısısı yüksekliği doğuma kadar devam eder bilmende fayda var.

Bulantı ve kusma problemi yaşamaya başladıysan

Mide bulantısı ve kusma çoğu anne adayının hamilelik sürecinde yaşadığı problemlerden biridir. Döllenmenin hemen ardından ortaya çıkabileceği gibi genellikle hamileliğin 6. haftasından itibaren aktif olarak görülmeye başlar. Vücutta değişen hormonların seviyeleri nedeniyle görülen bulantı ve kusma, hamilelik sürecinin ilk 3 ayında normal kabul edilse de artarak devam ediyorsa mutlaka hekiminizle konuşun.

Kasık ve karın bölgende şişkinlik hissediyorsan

Erken dönem hamilelik belirtilerinden biri de genellikle karın bölgesinde şişkinlik şeklinde kendini gösterir. Döllenmenin ilk gününden başlayabileceği gibi sonraki günlerde de etkisini gösterebilir. Bazı hamilelerde kasık bölgesinde de şişkinlik ve ağrı şikayeti görülebilir. Altını çizmeden geçmeyelim. Adet öncesi dönemde de aynı belirtileri yaşayan anne adaylarının bu belirtiyle hamile olduklarını düşünüp erken dönem hayal kırıklığına uğramalarını istemeyiz.

Genital akıntın artmaya başladıysa

Adet döneminin başlamasına daha zaman olduğu ve herhangi bir enfeksiyon geçirmediğin halde son günlerde artan ve yoğunlaşan şeffaf ve kokusuz bir akıntın varsa dikkat hamilelik hayatının tam orta noktasına giriş yapmış olabilirJ Hamilelik hormonlarından biri olan östrojenin artışıyla birlikte yumurtalıkların daha aktif çalışmaya başladığı için akıntın artar.

Adet gecikmen varsa

Her belirti olabilir. Ama en önemli belirti adetinin gecikmesidir. Özellikle ‘gün şaşmaz’ şeklinde adet gören kadınlar için en belirgin işaret budur.

Hamileliğin öğrenmenin yolları nelerdir?

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin iki kesin yolu vardır. Bunlar

 • Evde idrarda yapılan gebelik testleri
 • Kanda yapılan gebelik testidir.

Hangisi daha net sonuç verir derseniz tabii ki kanda yapılan gebelik testini öneririz.

1- Evde idrarda yapılan gebelik testleri

Hamileliğinizden emin olmanın ve mümkün olduğunca az kişiye duyurmanın en kolay yolu olan idrarda yapılan gebelik testlerinde idrardaki gebelik hormonu olan HCG’nin düzeyine bakabilirsiniz. Testin sonucu gayet basittir ya gebesiniz ya değilsiniz!

İdrarda yapılan testlerin net sonuç vermesi için kan testinden farklı olarak belli bir süre beklemek gerekir. Çünkü kanda HCG değeri döllenmenin ardından 6-10 gün içerisinde yükselirken, idrardaki yükselme süresi farklıdır. Adet gecikmesi olmadan yapılan testlerin çok da güvenilir sonuç veremeyebileceğini söyleyebiliriz.

2- Kanda yapılan gebelik testleri

Hamile olduğunuzu öğrenmenin en erken ve doğru yolu kanda yaptıracağınız gebelik testidir.

Döllenmeden 1 hafta sonra yapılacak kandaki gebelik hormonu testiyle adet gecikmesi beklemeden hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Kan testi, idrarda yapılan gebelik testinden farklı olarak sadece gebeliğiniz hakkında değil, gebelik haftanız hakkında da bilgi verir.

Share This Article
Leave a comment