Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Hamile Kalmanızı Kolaylaştırmanın 10 Yolu

Hamile Kalmanızı Kolaylaştırmanın 10 Yolu

Yanlış duymadınız! Hamile kalmanın en kolay yolunun düzenli seks yapmak olduğunu düşünseniz de aslında hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle ve tabii ki düzenli cinsel ilişkiyle daha kolay hamile kalabilirsiniz.

Sağlıklı beslen

Bu çok güzel haber! Sağlıklı ve dengeli beslenmiş olmak, hamile kalma ihtimalini artırıyor! Diyetinize yeterli protein, demir, çinko, C vitamini ve D vitamini eklediğinizden emin olun, çünkü bu besinlerdeki eksiklikler uzun aralıklarla, daha az yumurtlamanıza ve daha yüksek düşük riskine neden olabilir. Günlük multivitamin takviyesi almanız gerekip gerekmediğini mutlaka hekiminize sorun. Et, balık, az yağlı süt ürünleri, yumurta ve fasulye gibi protein bakımından zengin yiyecekleri yediğinizden emin olun.

İçmeden önce düşün

Yapılan tüm araştırmalar alkol tüketimini azaltan kadınların hamile kalma yeteneğinin olumlu yönde arttığını göstermektedir. Alkol kullanırsanız hamile kalamazsınız demiyoruz, ancak hamile kalsanız bile bebeğiniz olumsuz yönde etkilenebilir diyoruz. Alkol tüketimi yumurta implantasyonunu engelleyebilecek östrojen seviyelerini değiştirir. Hamile kalmaya çalışırken ve hamileliğiniz sırasında kafeini de azaltmanız sağlıklı bir tercih olacaktır. Her ne kadar çalışma sonuçları karışık olsa da araştırmalar, kafeinin kadınlarda hormon düzeylerini etkilediğini ortaya koyuyor. Sonuç olarak: Hamile kalmayı düşünüyorsanız günde en fazla 2 fincan kahve tüketin.

Kilonuzu takip edin

Sağlığınıza getirdiği diğer risklerin yanı sıra, aşırı vücut yağı, yumurtlamayı bozan bazı hormonların aşırı üretilmesine neden olabilir. Döngüleriniz daha az düzenli olabilir, daha az yumurtlayabilirsiniz ve hamile kalma şansınızı düşürürsünüz. Aynı zamanda gereğinden daha düşük kiloda olmanız da çok az vücut yağı, vücudunuzun her ay yumurtlamak ya da gebe kalmak için hamileliği sürdürmek için yeterli hormon üretmeyeceği anlamına gelir.  Bu nedenle sağlıklı kilonuzu korumaya çalışın.

Pestisitlerden uzak durun

Birçok pestisit bitkileri tehdit eden böcek ve yabani otları öldürmek için kullanılan kimyasallar içerir. Özellikle erkek sperm kalitesini azaltır ve yumurtalık fonksiyonlarını da olumsuz etkileyerek kadının adet döngüsünü bozabilir. Bugüne kadar yapılan çalışmaların çoğu, mesleki maruziyetin doğurganlığı nasıl etkilediğiyle ilgiliydi. Ancak 2015’te yayınlanan çalışma, pestisit içeren meyve ve sebzelerin tüketilmesinin sperm sayısını nasıl etkileyebileceğini gösteren ilk çalışmadır.  Çalışma, pestisite maruz kalan en fazla yiyeceği yiyen erkeklerin hem düşük sperm sayısına hem de düşük kaliteli sperme sahip olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle hamile kalmak istiyorsanız, organik meyve ve sebzeler yemek, kalıntıları dikkatlice yıkamak ve çimlerinize veya bahçenize böcek ilacı uygulamaktan kaçının.

Sigarayı bırakın

Sigara toksinleri bir kadının yumurtalarına zarar vermekle kalmaz, döllenme ve implantasyon sürecine müdahale eder, aynı zamanda yumurtalıkların yaşlanmasına da neden olur. 35 yaşında sigara içen kişinin yumurtalık yaşı çok daha büyük olabilir.

Adet döngünüzü bilin

Normal bir adet döngüsü yaklaşık 21 ila 35 gün sürer (sürenizin ilk gününde saymaya başlayın). Adet döngünüz belirgin şekilde daha uzunsa – 42 gün diyelim – daha az sıklıkta yumurtluyor olabilirsiniz. Bir kadının doğurganlık günleri genellikle yumurtlama günü ile bu günden önceki ve sonraki birkaç günü kapsar.

Düzenli cinsel ilişkiye girin

Yoğun hayatınız cinsel dürtünüzü azalttıysa, daha sık seks yapmaya başlamak iyi bir fikirdir. Bazı araştırmalar düzenli (en azından haftada bir) cinsel ilişkide bulunan kadınların, öngörülebilir adet döngüsü ve normal yumurtlama olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Doğum kontrol hapıyla korunun

Evet, doğum kontrol hapı aslında doğurganlığınızı artırabilir. Bazı kadınlar için, hap doğurganlığın korunmasında kritik öneme sahip olabilir çünkü rahmin doku büyümesini yavaşlatarak endometriozis ve uterus fibroidleri kontrol altında tutar. (Endometriozis ile, uterus dokusu uterusun dışında büyür, ağrılı kramplara neden olur ve sıklıkla fallop tüplerine veya diğer organlara zarar verir. Uterin fibroidler hamileliği zorlaştıran veya imkansız hale getiren iyi huylu büyümelerdir.) Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra, döngünüz yaklaşık bir ay içinde önceki haline geri döner.

Stresten uzak durun

Stres doğurganlığınızı engelleyebilir. Uzmanlar, ağır gibi stresin vücudunuzun hormon üretimini azaltarak adet döngünüzü daha az güvenilir hale getirebilir. Ancak rahatlama teknikleriyle (dikkatli meditasyon veya yoga gibi) stresi yönetmeyi veya bir danışmandan veya bir gruptan destek almayı öğrenmek, hormonlarınızı yeniden harekete geçirebilir.

Sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin

Doğurganlığınıza zarar veren şeyler kocanızın üreme sağlığı üzerinde de aynı etkileri gösterebilir. Sigara kullanımı, alkol, yanlış beslenme sperm üretiminin ve hareketliliğinin azalmasına neden olabilir. Her gün yeterli besin almak – özellikle E ve C vitaminleri ve mineral selenyum – sağlıklı sperm üretmesine yardımcı olacaktır.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor