Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Hamile iken düşmekten kaçınmanın 4 yolu

Hamile iken düşmekten kaçınmanın 4 yolu

Evinizi seyahate hazır hale getirmekten güvenli ayakkabılar seçmeye kadar, hamilelik sırasında düşme riskini en aza indirecek ipuçlarımız var.

1. Evinizi hamileliğinize uygun hale getirin.

Ağırlık merkeziniz değişiyor ve bu da dengenizi kaybetme olasılığını artırıyor. Neyse ki, bebeğiniz rahim içinde iyi korunur, ancak mideye kuvvetli bir şekilde vurulması erken doğum eylemine neden olabilir. Bu nedenle, elektrik kabloları ve kayan halılar gibi tehlikeleri ortadan kaldırmak önemlidir (kilim kaymaz değilse, kaldırın veya altına bir kaydırmaz yerleştirin). Loş alanlara ilave aydınlatma koyun. Banyoda, küvette kaymaz bir banyo paspası kullanın ve zemini kuru tutun.

2. Daima çevrenizin farkında olun.

Yolunuz boyunca koşan bir evcil hayvan, dışarıdaki kaldırımda çatlaklar, çukurlar ve kaldırımda dikkatini dağıtan bir adım, tüm olası düşme tehlikeleridir. Buzlu, karlı veya yağışlı havalarda adımınızı dikkatle atın. Mümkün oldukça yüksek yüzeylerden kaçının.  Bir şeye ulaşmak için merdivenlere veya sandalyelere tırmanmak, hamile olmadığınızdan çok farklı olabilir.  Merdiven ve parmaklıklara tutun.

3. Rahat ayakkabılar seçin.

5 cm’den yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun. Hamilelik için en iyi seçenek spor ayakkabılardır. Doğru boyutta giydiğinizden emin olmak için ayaklarınızı ölçün. Hamilelik öncesi ayakkabılarınız, hamilelik döneminde ayağınıza küçük gelebilir ve bu da takılma riskinizi artırır.

4. Baş dönmesini önleyin.

Susuz kalmaya ve aşırı ısınmaya daha yatkın olduğunuz hamilelik döneminde yeterince yemezseniz kan şekeriniz düşebilir. Bol ve açık renkli kıyafetler giyin; yeterince su için ve gün boyunca küçük öğünler halinde atıştırmalıklar tüketin.  Bazen baş dönmesi, düşük tansiyon nedeniyle çarpabilir. Rahim büyüdükten sonra, bazı ana kan damarlarınızı sıkıştırabilir ve çok çabuk ayağa kalkarsanız başınız dönebilir. Vücudunuza uyum sağlama şansı vermek için pozisyonları yavaşça değiştirin.

Dikkatli davranmanıza rağmen düşerseniz mutlaka hekiminize danışın. Bebeğiniz normal hareket ediyor ve acı çekmiyorsanız, gününüze devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir vajinal kanama varsa veya düşmeniz sırasında karnınız etkilendiyse, doktorunuzu arayın. Sizin ve bebeğinizin iyi olduğundan emin olmak için hastaneye gidin.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor