Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Gebelikte Cilt Değişimleri

Gebelikte Cilt Değişimleri

Hamilelikte en sık görülen ve anne adaylarının en sık şikayetçi olduğu konuların başında cilt değişiklikleri gelir. Özellikle yüzde oluşan lekelenmeler, karın ve göğüs bölgesindeki çatlaklar korkulu rüyanız olmasın. Altını çizerek söyleyelim genetik mirasınız çok önemli olsa da -ki bunların en büyük örneği doğumdan iki ay sonra hiç hamilelik yaşamamış gibi görünen ünlüler ve bunların moral bozucu örnekler olduğunu söyleyebiliriz!- alabileceğiniz önlemlerle en azından süreci daha sağlıkla geçirebilirsiniz.

Gebelik Maskesi

Gebelik maskesi olarak bilinen yüz renginde koyulaşma ve bölgesel lekelerin oluşması çok sık görülür. Gebelerin %70’inde rastlanılan kozmetik açıdan oldukça sıkıntılı olabilen gebelik maskesi, gebelerin büyük bir bölümünde doğumdan sonra yavaş yavaş kaybolsa da bazılarında ne yazık ki kalıcı olabilir. Kalıcı olduğunda tedavi gerekir. Dermatoloji uzmanı tarafından yapılacak tedavide özel karışımlar, meyve asitli kimyasal soyma işlemleri ve lazer tedavisi uygulanır. Bu dönemi daha rahat atlatmak için;

 • Kimyasal içermeyen güneş koruyucuları kullanın.
 • Güneşten korunmak için açık renk kıyafetler tercih edin.
 • Şapka takın.
 • Ultraviyole filtreli güneş gözlükleri kullanın.
 • 10:00-16:00 saatleri arasında dışarıya çıkmayın.

Çatlaklar

Hamileliğin son üç aylık döneminde artış gösteren; karın, meme ve kalçada görülen deri çatlakları yüzyılın sorunları arasında sayılabilir. Üzerine basa basa genetik mirasınızın etkisini göz ardı edemesek de genç kadınlarda, iri bebekli gebelikte, kilolu kadınlarda, ailesel yatkınlığı olan kadınlarda daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Çatlak oluşumunu mümkün olduğunca engelleyebilmek için;

 • Aşırı kilo almamaya çalışın.
 • Sigara, kahve, alkolden kaçının.
 • Gebeliğinize uygun egzersizler yapın.
 • Elastik dokunun sağlamlığını koruyacak şekilde dengeli beslenin.
 • Cildinizi nemlendirin.
 • Hekiminizin önereceği kremleri kullanın.

Doğum sonrası tedavi amaçlı A vitamini içerikli kremler ve lazer (Pulsed Dya Lazer) uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Hamilelik Cildinize İyi Gelir!

Gebeliğin cildiniz için olumlu yanları olduğunu da göz ardı etmeyin.Çoğu kadında saçlar gürleşir hem saç hem de tırnaklar daha hızlı uzar. Ancak doğum sonrası dönemde; özellikle emzirmeyen annelerde bu saçlar hatta tırnaklar dökülebilir. Gebelikte terleme ve deri yağlanması artmıştır. Yıldız ya da örümcek şeklinde damar çatlamaları, varis, kırmızı damar benleri gelişir. Avuçlarınız kızarabilir. Kahverengi benler, et benleri artarken, karın cildinde gebelik sonrası kaybolacak siyah bir çizgi oluşacaktır. Genel deri rengi koyulaşması, meme başları, genital bölge ve göbekte belirgindir.

Cildinizi İhmal Etmeyin!

Gebeler ciltte kaşındı ya da döküntü olduğunda doktora başvurmalıdır. Bazıları bebeği de olumsuz etkileyen gebeliğe özgü deri hastalıkları gelişebilir. En sık görüleni karından başlayıp vücuda yayılan şiddetli kaşıntı, kızarık ve kabarıklıklarda seyreden PUPP (Pururitic Urticarial Papules and Plaques of Pregnancy) diye adlandırılan bir hastalıktır. Anne adaylarının bir kısmı ilaç verilir korkusuyla hastalansalar bile doktora başvurmaz. Halbuki impetigo herpetiformis dediğimiz gebeliğe özgü deri hastalığı tedavi edilmezse bebeğin kaybına neden olabilir. Deri hastalıklarında anne karnındaki bebeğe zarar vermeyecek tedavi seçenekleri vardır.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor