Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Emzirirken Kilo Vermenin İpuçları

Emzirirken Kilo Vermenin İpuçları

Hamilelik döneminde aldığınız kilolara emzirme döneminde dikkat etmezseniz yeni kilolar da eklenebilir. Ama doğru besleniyorsanız ve bebeğinizi emziriyorsanız kilo vermeniz daha da kolaylaşır baştan söyleyelim. Bunun için sütünüzün kalitesini artıracak besinleri düzenli bir şekilde tüketmeniz yeterli. Böylece daha hızlı ve fazla kilo verebilirsiniz. Çünkü emzirme sırasında vücudunuz normal döneminizden yaklaşık 500 kalori daha fazla enerji harcar.

Ama her şeyden önemlisi kilo vermeyi ana hedefiniz olarak belirleyip ona odaklanıp kendinizi yıpratmak değil, bebeğinizi beslerken sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam etmek olsun. Küçük ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız. Bu ipuçlarını hayata geçirirken yapacağınız küçük değişikliklerle daha hızlı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Emzirirken kilo verme sürecini keyifle geçirebilmeniz için…

Kilo verme takıntısıyla kendinize baskı yapmayın!

Doğum yapar yapmaz eski kıyafetlerinize girebileceğinizi düşünseniz de üzgünüz, bu hemen olacak bir süreç değil. Bu nedenle eski kıyafetlerinize girebilmek için kendinize biraz zaman tanıyın. Çünkü hamilelik sürecinde bebeğiniz için sağlıklı bir gelişim ortamı hazırlayan vücudunuz biraz genişlemiş olabilir. Ona da toparlanmak için zaman tanıyın. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için 9 ay boyunca değişen vücudunuza eski haline dönmesi için en az 9 ay tanıyın. Özellikle ilk 40 gün bebeğinizle birbirinize alışmaya çalışın ve bebeğinize odaklanın, kilonuza değil! Bu sözümüz sadece size değil, çevrenizdekilere de…

Yemek seçimlerinizi sağlıklı alternatiflerden yana yapmaya çalışın.

Yemek yemeden önce yediğiniz şeyin hem sizin hem de bebeğiniz için sağlıklı olup olmadığını gözden geçirin. Evet canınız patates kızartması, turşu ya da baklava istiyor olabilir ama bunların ne size ne bebeğinize faydası yok. O yüzden sevdiğiniz sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmeye çalışın.

Size uygun yemekleri önceden hazırlayarak elinizin altında bulundurun.

Fırsat bulduğunuzda sağlıklı yemekleri hazırlayarak buzdolabınızda tutun ya da buzluğunuzda her an atıştırma krizlerinize sağlıklı bir seçenek sunacak besinler bulundurun. Neler mi? Pişirilmiş köfte, nohut, kuru fasulye gibi proteinden zengin bakliyatlar ve taze meyveler…

Sık sık ama azar azar yemek yiyin.

Önce gözünüze sonra midenize hitap eden yemekler için tabağınızı küçültün ve kendinizi aç bırakmayın. Çünkü öğünlerinizin arasını ne kadar açarsanız süt üretiminiz de o ölçüde olumsuz etkilenir. Vücudunuz mevcut rezervlerinizi kullanmaya başlayarak insülin üretiminizi azaltacak ve tiroid hormonu seviyeleriniz olumsuz yönde seyretmeye başlayacak. Bu da ne kadar süt ürettiğinizi kontrol eden hormon olan prolaktin’i düşürecek.

Kalorilerinizi azaltın ama abartmadan!

Günlük toplam kalori alımınız 1.800 kalorinin altına düşmediği ve çok çeşitli besleyici yiyecekler yediğiniz sürece emzirme sırasında diyet yapmak tamamen güvenlidir.

Hemen egzersize başlamayın, doğru zamanı bekleyin!

Ciddi bir egzersiz programına başlamadan önce en az 6-8 hafta bekleyin. Özellikle yorucu bir egzersiz planlıyorsanız, egzersiz yapmadan yaklaşık yarım saat önce sağlıklı bir karbonhidrat yiyin. Herkes farklı oranda kilo kaybeder, bu nedenle kilo kaybınızı kimseyle kıyaslamayın.

Sütünüzü artırmak ve emzirirken kilo vermek için…

  • Günlük 3-4 litre sıvı tüketin. Böylece sütünüzün miktarı ve kalitesi artar.
  • Süt, su, ıhlamur, bitki çayları, meyve suyu, üzüm, erik ve kayısı gibi kabızlığa iyi gelen meyveler başta olmak üzere az şekerli kompostoları tercih edin.
  • Artan protein ve demir ihtiyacınızı her gün bir adet kayısı kıvamında haşlanmış yumurta, peynir ve yoğurtla karşılayın.
  • Demir emilimini engelleyen çay ve kahveyi sınırlı tüketin
  • Çay yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.
  • Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de aşırı tuz tüketiminden kaçının.
  • Hamur işi, tatlı, börek, çörek, pilav, makarna, ekmek gibi kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durun.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor